25 Nisan 2018

Tahta kupanın ilginç hikayesi


Tahta kupanın ilginç hikayesi

Ayakkabıcı İsmail Baylav 'Samsunda 1960 Haziran'ı. Türkiye Amatör Futbol Şampiyonluğu Finalleri. Konya İdman Yurdu'nu 7–2, Hatay Kurtuluşspor'u 2–1 yenerek finale çıktık. Finalde rakip ev sahibi Samsun Fener Gençlik. Dakika 14.Penaltı atacağız, on beş dakika gecikme ile attığım penaltı golü ile maçı 1–0 alınca 'kupa'yı kaldıran biz olduk', dediğinde ağlamaya başladı, 82'lik Ekrem Hoca'Kupamız kayıp'diyebildi, ardından da.

'Soba ateşlerinde kül olmasından korkuyorum'

Bugüne kadar ki 'yerel tarih yazarlığım' içinde iki kişi ile konuşmak istediğim halde bugüne kadar konuşmamış olmama hep şaşırırlar, çevremde bulunanlar. Onların hakkında yazılmayanları yazmanın fırsatını kollamak, onlarla konuşmak istemişimdir ama her ne hikmetse bir türlü o fırsatı yakalamak kolay olmamıştır. Biri 'dalya'lı yaşlarında bulunan Fehmi Varsan. Diğeri 82'lik Ekrem Karaberberler. O fırsatlardan birini Karasu Öz-Su'da yakaladığımda, bana o ortamı sağlayan Oktay Ertem'e 'teşekkürler'imi masada yemekte peşinen vermiştim bile.

Diyeceksiniz ki, 'Ekrem Karaberber ile konuşma fırsatın olmadı ise, pes yani'. Gerçektende olmadı. Öyle ya hemen herkes onunla bir kıyıda, bir köşede ya da bir yemekte sohbet etmiş. Görüştüklerini kaleme alarak gazetelerinde yayınlamışlar ve okuyucuları ile paylaşmışlardı. Konu hep futbol ve yetiştirdikleri olmuştu. Yaşadıkları, duyguları olmuştu. Hakkında yazacak hiçbir şey kalmamıştı, bana göre. Sonra 'Sakarya Futbol Tarihi' 1980 sonrasında vakıf olduğum bir konuydu. Öncesinde bildiğim üç şey vardı. Babamın Vagon Fabrikası'nda çalışması sonucu tanıştığım 'Hız Dergisi'nin son iki sayfasında tanıştığım Adapazarı Demirspor, 32 Evler Zarafet Sokak'tan kapı komşumuz Uniroyalli Süleyman Durak; Demirsporlu Nazmi ve Uğur Altındağ Kardeşler. Bunun dışında seksenli yılların öncesi sadece yazılanları okuyarak edindiklerim. Ekrem Hoca'da 1977'de sınavını ikincilikle kazanıp girdiğim Sanat Okulu'nun bulunduğu Sakarya Caddesi'nde Simitçi Rafet Ürgüplüoğlu'nun fırınında tanıdım. O dönem birkaç kez de Yavuz Deniz'in orada görmüştüm.

Sonraki yıllarda 1979'da Sakarya Havadis, Anadolu ve Son Haber Gazetesi çalışmalarımda edindiğim dostluk, büyük bir bağlılık ve sevgi-saygı ile büyüdü bugüne kadar geldi.27 Temmuz 2009 akşamı da bu dostluğun samimiyeti bizi yan yana getirdi, 'o gün bugündü'. Doyasıya konuştuk, Ekrem Hoca ile. Ona 'Bana bu güne kadar senin hakkında yazılmayan bir şey verde, onu yazayım' dedim. O da sana 'Ne verebilirim'dedi, gülerek. 'Final maçını anlatayım, İsmail'in penaltısının öncesini-sonrasını anlatayım, terziliğimi anlatayım, anamı-babamı anlatayım, Esatın kızı 10 yaşındaki kızı torunum Naz'ı anlatayım, seni onun dediği gibi 'aşkılayım' (aşkılayım-'alkışlayım' demekmiş, Nazca'da), 1942'de Yeni Hilalspor'un kapatılışını anlatayım, Hakan'ı, Oğuz'u, Esat'ı bebelerimi anlatayım' dedikçe 'bunları sonraya bırak' dedim.'Daha ilginci, yok mu'dedim. 'Hah, var'dedi. 'Kayıp kupamız var, onu anlatayım' dedi. Sonra ağladı, başladı anlatmaya.'Kupa bizim 1960 Haziran'ında Samsun Fener Gençlik'i 1–0 yenip kazandığımız kupa. Ağaçtan, ne demir ne bakır ne bronz ve ne de altından. Bildiğin ağaçtan ve futbol topu şeklinde. Deprem gecesinin gündüzünde son kez ben gördüm onu, bir dahada göremedim. Enkaz altında kaldığını sanmıyorum. Kırılmış olduğunu da. Ama içimde bir his var o kupa sağlam ve bu şehirde, birilerinin korumasında. O maçın terlerinin yıkadığı ve ıslattığı o kupada hatıralarımız ve heyecanlarımız var. Umutlarımız ve spora adanmış gençliklerimiz izleri var. Onun soba ateşlerinde kül olmasından korkuyorum' dedi.

Sonra 'Bunları pazara kadar anlatma' dedim. 'Pazara bende çıksın' dedim. Dayanamadı, sahnede söyledi, amatör sporun gecesinde.
2 Ağustos 2009 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA