18 Mart 2018

Rüşvet davasında çok 'Dişli' sorular


Rüşvet davasında çok 'Dişli' sorular

AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin adı İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın tutuklanmasına neden olan rüşvet davasına karıştı.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın tutuklanmasına neden olan rüşvet soruşturmasına AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin de adı karıştı. Savcılık dosyasındaki iddialara göre Dişli, CNR davasını etkilemek için Yargıtay üyelerine rüşvet götürmek vermek üzere organize olan şebeke elemanlarıyla yakın ilişki kurmuş.

Tutuklanan sanıkların telefon görüşmelerinin kayıtları sanıkların Dişli'yi Meclis'te ziyaret ettiğini gösteriyor.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklardan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Finans Müdürü (İDTM) Resul Dalkıran, CNR Fuar arazisinin yönetimiyle ilgili dava dosyasını sürekli takip ettiği kanısında. Dosya, Yargıtay 20. Hukuk Dairesi'ndeki 2009/8478 esas no'su ile kayıtlı.

Savcılığın elde ettiği bazı bilgiler, telefon konuşmaları ve tespitleri şöyle;
2 Haziran 2009: Dalkıran, kendisine dosyayı takipte yardımcı olduğu izlenimini veren Yargıtay memuru Hüseyin Uysal'a Dişli ile İstanbul'dan Ankara'ya hareket ettikleri bilgisini veriyor.
18 Haziran 2009: Dalkıran, Hüseyin Uysal'ı Dişli ile tanıştırmak için Meclis'e çağırdı.
26 Haziran 2009: Uysal, Dalkıran'ı arayarak para istedi. Dalkıran da Uysal'a Meclise gidip gitmediğini sordu. Uysal da buna karşılık olarak Dalkıran'a konuyla ilgili 'yaramaz bir durum bulunmadığı' bilgisini verdi, Dalkıran da bilgileri şifreli olarak AKP'li Dişli'ye aktardı. Dişli kendisine verilen bu bilgi üzerine 'Ona biraz baskı yapalım' dedi. Ardından Dalkıran, Uysal'ı tekrar arayarak takip edilen dosyayı sordu. Uysal 'dosyanın üyede olduğu' bilgisi verdi ve Dalkıran aldığı bu bilgiyi Dişli ile paylaştı.

Görüşmelerde Dalkıran, Uysal'a parayı hangi hesaba göndereceğini sorarken, söz konusu parayı önce başkasının hesabına yatırmak isteyen Uysal, kimseyi bulunmayınca Yargıtay PTT'sine havale yapılmasını istedi. 30 Haziran 2009 günü PTT Yargıtay Şubesine İstanbul Dünya Ticaret Merkezi PTT Şubesinden havale yapıldı.
***

Emniyet tutanağında Dalkıran ile Dişli'nin 'dosya ile ilgili konuları şifreli konuştukları ve olası takibe karşı tedbirli davrandıkları' değerlendirilmesi yapıldı. Tutanakta takip edilen dosya ile ilgili onama kararının çıkmasının ardından Dalkıran'ın Dişli'yi arayıp bilgi verdiği, Dişli'nin de dosyanın Avukat Erdal isimli şahsa iletilmesini istediği yer aldı.

Yalçıntaş'ın girişimi var

Dava dosyasında Yalçıntaş'ın, yetki belgesi için avukat Süleyman Balcı ile telefon görüşmeleri yer aldı. Emniyet tutanağına göre, Yalçıntaş, avukatlar Balcı ve Serkan Tığlıoğlu ile birlikte tahliye davasında yerel mahkemenin İDTM AŞ lehine verdiği kararı maddi menfaat karşılığında onaylatmak için girişimlerde bulundu. İDTM A.Ş yetkilileri, Balcı ve Dalkıran onama kararı çıkartırmak ve davanın tarihini erteletmek için avukat Necdet Okucu ile irtibata geçti. 10 Kasım 2008 günü şirket yetkililerinin yanlarında para olduğu halde Ankara'ya gelirken, Dalkıran, Okucu'yu aradı. Şirket yetkilileri, Okucu'nun Bestekar sokaktaki bürosuna giderek parayı teslim ettiler. Paranın taşındığı 'beyaz poşetin' girerken yanlarında bulunmasına rağmen çıkışta bulunmadığı polis tarafından görüntülendi. Dosyadaki telefon konuşmalarına göre Dalkıran'ın para teslimi yaptıktan sonra Hasan Uysal'ı 'örgenci arkadaşı yerine teslim ettik' şifresini kullandı. Soruşturma dosyasında Dişli ile Dalkıran arasındaki konuşmada Dalkıran çete üyelerinden aldığı bilgileri şifreli bir şekilde Dişli'ye aktarıyor, Dişli 'Ona biraz baskı yapalım' karşılığını veriyor. Yargıtay'da 2009/9478 esas sayılı dosyası takip eden çete üyelerinin şifreli konuşmalarında rüşveti 'öğrenci arkadaşı yerine teslim ettik' diye kodladıkları anlaşıldı. İddialarla ilgili Dişli'ye ise Çin'de olduğu için ulaşılamadı. (RADİKAL)
28 Ekim 2010 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 


 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

YAZLIK KAVŞAĞI İLE İLGİLİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA