21 Temmuz 2018

Bakkala ilaç baskını!


Bakkala ilaç baskını!

İl Sağılık Müdürlüğü ile zabıta ve polisin büfe, bakkal, market ve toptancılara yönelik yaptığı denetimlerde, eczane dışında satışı yasak binlerce kutu ilaca el kondu. Savcılık, yasalara aykırı şekilde ilaç satan bakkal ve market gibi iş yerlerinin sahipleri hakkında soruşturma başlattı.

Bakkal ve marketlere baskın
İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğü ekipleri, polis ve zabıta eşliğinde büfe, bakkal, market ve toptancılarda arama yaptı. Denetimlerde; gençlerin uyuşturucu olarak kullandığı ilaçlar başta olmak üzere ağrı kesici bir çok ilacın gelişigüzel satıldığı görüldü. Binlerce kutu ilaca el koyan ekipler, 10 iş yeri hakkında tutanak tutup savcılığa suç duyurusunda bulundu. İş yerlerinden alınan ilaçlar kamyonete yüklenerek Sağlık Müdürlüğü'ne götürüldü. Konuyla ilgili soruşturma başlatan savcılığın da ilacı bulunduran ve satan iş yeri sahipleri hakkında iki aydan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açacağı ifade ediliyor. Sağlık Müdürlüğü, toptancılara ilaç satan ilaç depolarını da Sağlık Bakanlığı'na bildirdi.


'Eczane dışında satışı yasak'
Sakarya Eczacı Odası Başkanı Orhan Yontar, yasaya göre ilaçların sadece eczanelerde satılması gerektiğini söyledi. Yıllardan beri marketlerde ve bakkallarda ilaca ulaşmanın kolay olduğunu kaydeden Yontar, 'Yıllardan beri marketlerde ve bakkallarda ilaca ulaşmak eczanelerde olduğu kadar, buralarda da kolay oluyordu. Yıllardan beri denetimlerin belirli aralıklarla yapılması ve ciddi şekilde de üstüne sıklıkla gidilmemesi bazı boşlukları ortaya getirmektedir. Bu boşluklarda tabi ki insanların bütün isteği birinci derecede para kazanmak olduğu için etik olup olmadığına bakmaksızın, yetkili olmayan kişiler ilaç satışı yapıyorlar. Ağrı kesici ilaçlara bakkallarda veya marketlerde kolaylıkla vatandaşlar ulaşabiliyorlar.' dedi.

Bağımlılar alıyor
İlaçların gelişigüzel alınmasının tehlike oluşturabileceği uyarsında bulunan Yontar, şunları kaydetti: 'Bilinçsiz ilaç kullanımının doğuracağı sağlık sorunlarının yanında en vahim olanı da özellikle soğuk algınlığında kullanılan bazı ilaçların içinde kodein dediğimiz uyuşturucu etken maddesi olarak nitelendirdiğimiz maddeler vardır. Bunların eczanelerde reçete karşılığı satılması gerekmektedir. Bunu önlemediğimiz taktirde, bir takım psikolojik sorunları olan kişiler de bakkal veya marketlerden bu ilaçları temin ederek kendilerini rüya alemine sokmaktadır.'

İlaçlar toplandı
Denetimlerde toptancı ve bakkallarda bir kamyonet dolusu tehlikeli olabilecek ilaçların toplandığına dikkati çeken Yontar, 'Denetimlerde sattığı tespit edilen bakkal market veya toptancılar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Savcılığın açacağı davayla bu kişilerin ifadeleri alınacaktır. Bunların da cezai müeyyidesi vardır. Sonuçta bu ilaçların içinde uyuşturucu olarak tabir ettiğimiz, takibi reçeteyle olması gereken ilaçlar bulunduğu için savcılık ve emniyet, özellikle bu işin üzerinde duracaktır.' diye konuştu.
29 Aralık 2010 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

ERSİN TARANOĞLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUR MU?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA