21 Haziran 2018

Vekillere sitem


İl Genel Meclisi'nde konuşan SAÜ Fen Bilimleri Müdürü Prof. Dr. Harun Taşkın, “İkinci bir üniversite talebinde bulunduk ancak milletvekillerimiz bu talebe destek vermedi.” dedi.

Prof. Taşkın'dan vekillere sitem

İl Genel Meclisi'nde konuşan SAÜ Fen Bilimleri Müdürü Prof. Dr. Harun Taşkın, üniversitede öğrenci sayısının fazla olduğunu belirterek, “İkinci bir üniversite talebinde bulunduk ancak milletvekillerimiz bu talebe destek vermedi.” dedi.

SAFKO'yu anlattılar
İl Genel Meclisi'nin Temmuz ayı ikinci oturumu İl Özel İdaresi Meclis Salonu'nda
yapıldı. Toplantıda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve İl Özel İdaresi arasında
yürütülen afet tehlike ve risk yönetimi tasarısı görüşüldü. SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Levent Güler, Afet ve acil durumlarda birlikte hareket etmek adına oluşturulması planlanan Sakarya İli Afet Koordinasyon Merkezi (SAFKO) hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de bir ilk
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi arasında imzalanan protokol ile projenin ilk aşamada 480 Bin liraya mal olacağını belirten Güler, “Proje aşamasında sona yaklaştığımız afet-tehlike ve risk yönetimi tasarısına MARKA 360 bin lira İl Özel İdaresi ise 120 bin lira katkı sağlayacak.” dedi. Güler, konu hakkında ilgili mevzuatta yapılacak olan düzenlemeler sonrası verilerin oluşturulmasının tamamlanmasıyla projenin hayata geçmiş olacağını sözlerine ekledi. Proje ile acil çağrı hizmetlerinin tek elden toplanacağını ifade eden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Soytürk, “Yangın, sağlık, güvenlik ve asayişe gelen acil çağrıların tek elde toplanacağı 112 Acil Çağrı Merkezi'nin işleyişi tek elde toplanmasının ardından kurulacak bir bina ile kriz yönetim merkezi, kent güvenlik yönetim sistemi (MOBESE) bu binada yer alacak.” dedi.

İkinci üniversite sitemi!
İkinci üniversitenin kurulmasının artık zorunlu olduğunu anlatan Fen Bilimleri Müdürü Prof.Dr.Harun Taşkın, “Milletvekillerine bu konuyu ilettik gerek desteği göremedik. Cumhurbaşkanımıza konuyu ilettik bize 'Sakaryalı bunu istemeli' dedi. Bakıyoruz kimse ikinci üniversiteden bahsetmiyor. SAÜ'de yorulduk artık. Eğitim-öğretim bizi yormaya başladı. Öğrencilerle uğraşacak halimiz kalmadı. Üniversite kalitesi ile belli olur 60 bin öğrencinin eğitim görmesi bir kalite değil.” diye konuştu.

Taşkın: Öğrenci sayısı fazla
Öte yandan Taşkın, “Sakarya Üniversitesi'ne 60 bin öğrencinin gelmesi iyi bir üniversite olmamızın kriteri değil. 20 tonluk kamyona 40 ton yük koyarsanız jantlarda gider. Bizde şu an o haldeyiz. Sakarya Üniversitesi'nin nitelik bakımından 55 ve 60'ıncı sırada. Şu an ülkede 165 üniversite var. 2023 hedefi 250 üniversite. Üniversite bina demek değildir. Siz binayı bir yılda yaparsınız ama hocayı bir yılda yetiştiremezsiniz” ifadelerini kullandı.

Foto: Toplantıda, SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Levent Güler ve İl Özel İdare Genel sekreteri Recep Soytürk, SAFKO hakkında bilgi verirken, Fen Bilimleri Müdürü Prof.Dr.Harun Taşkın, ikinci üniversitenin şart olduğunu belirterek destek istedi.
5 Temmuz 2011 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA