21 Haziran 2018

Kentsel dönüşümde yokuz!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm için belirlediği 8 il açıklandı.

Van'da yaşanan acı depremin ardından Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dönüşüm haritasını belirlemeye başladı. Belirtilen öncelikli 8 il arasında ise Sakarya'nın yer almaması şaşkınlıkla karşılardı.

İlk 8 ilde Sakarya yok
Bugün Gazetesi'nde Seda Şemşek'in imzasıyla yayınlanan röportajda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kentsel dönüşüm yapılarak yapı stoku yenilenecek illerle ilgili çalışma başlattıklarını söyledi. Bayraktar, öncelikli olarak yapı stoku elden geçirilerek kentsel dönüşüm yapılacak iller olarak İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Bingöl, Van, Diyarbakır'ı açıklarken Sakarya'nın bu iller arasında yer almaması dikkat çekti. Başbakan Erdoğan'ın 5 Haziran'da miting için geldiği ilimizde Vali Mustafa Büyük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'na 'Orta hasarlı sorununu TOKİ ile birlikte çözün.' talimatı vermesine rağmen Sakarya'nın öncelikli iller arasına alınmadı.

Bakan Bayrak'tan şaşırttı!
Şehir Plancıları Odası Sakarya İl Temsilcisi Feyza Çiloğlu, ilimizin deprem konusunda yapı stoku bakımından çok ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirterek, TOKİ'nin kentsel dönüşüm yapacağı öncelikli iller arasında Sakarya'nın olmamasını şaşkınlıkla karşıladığını dile getirdi. Çiloğlu, 17 Ağustos Marmara Depreminden sonra yapılması gereken bu çalışmanın yapılmayarak Van depremi gibi bir afet yaşadıktan sonra yapılmasının da manidar olduğunu ifade etti. İlimize depremin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen hala orta hasarlı binaların sorunuyla uğraştığımızı kaydeden Çiloğlu, 'İlimizde çok katlı binalarında büyük risk oluşturuyor. Sakarya bu çalışmaların yapılacağı ilk ildir. Hadi Van deprem dolayısı ile ilk sırada olsun diyelim ancak Sakarya'yı öncelikli iller arasına almamak nasıl bir mantıktır anlayamadım.' şeklinde konuştu.

'Milletvekillerine sormak lazım'
Çiloğlu, şehir olarak başta milletvekilleri olmak üzere şehirdeki sivil toplum örgütleri temsilcilerini de 'Neden Sakarya olarak böyle durumlarda geri planda kalıyoruz.' sorusunu kendilerine sorması gerektiğini söyledi. İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Başkanı Hüsnü Gürpınar ise deprem sempozyumu için gittiği Antalya'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Erdoğan Bayraktar'ın açıklamalarını okuduğunu belirterek, 'Üniversitemiz, bilim adamlarımız, konun uzmanları, bizler ilimizle ilgili yapı stokunun güvensizliğinden bukadar bahsederken, yaşanan bu durumu milletvekillerimize sormak gerekiyor. Demek ki Sakarya'nın durumunu, depremle ilgili nasıl ciddi bir problemimiz olduğunu anlatamamışlar. Bu durum gösteriyor ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sakarya'yı deprem riski olmayan iller arasında görüyor. Sakarya'nın kentsel dönüşümde öncelikli iller arasına alınmamasına söyleyecek kemlime bulmakta zorlanıyorum.' diye konuştu.
2 Kasım 2011 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA