18 Haziran 2018

Velilere 'karne' uyarısı


Yazarımız psikolog Mustafa Topkara, yarıyıl tatili öncesi velilere tavsiyelerde bulundu. Topkara, 'karne' nedeniyle çocuklara eleştirel, suçlayıcı, yargılayıcı ve cezalandırıcı tepki verilmesinin ileride ciddi kişilik sorunlarına yol açtığını söyledi.<

Velilere 'ara tatil' uyarısı

Yazarımız psikolog Mustafa Topkara, velilere tavsiyelerde bulundu. Topkara, 'karne' nedeniyle çocuklara eleştirel, suçlayıcı ve yargılayıcı ve cezalandırıcı tepki verilmesinin ileride ciddi kişilik sorunları ortaya çıkardığını söyledi.


Okullarda yarıyıl tatili bugün başlıyor. Binlerce öğrenci karnelerini alarak 15 günlük sömestr tatiline çıkacak. Ancak bugün öğrenciler kadar veliler için de önemli bir 'sınav' günü. Çocuklarının karneleriyle karşılaşacak veliler nasıl bir davranış sergilemeli? Psikolog Mustafa Topkara velilere bu konuda uyarılarda bulundu:
Başarı beklentisi
'Okullar ara tatile girdi. Her dönem ve sene sonunda ailelere yapılan uyarılar bu yıl da tekrar ediyor. Velilerin çocuklarından okul başarılarıyla ilgili beklentileri çocuklarda kaygı yaratıyor. Bu kaygı ailenin tepkisel davranışlarında korkuya dönüşüyor. Çocuk anne babası tarafından dışlanacağını, yalnız bırakılacağını hatta şiddet göreceğini düşünüyor. Anne ve baba ilişkileri çocuklar için hayati ilişkilerdir.
Bozulan ilişkiler
Bizim iş hayatımız, evliliklerimiz gibi. Nasıl bizim çok önemsediğimiz durumlarda meydana gelecek bir olumsuzluk hayatımızı derinden etkiliyor, kaygılanmamıza korkmamıza neden oluyor, benzer bir durum çocuklar için anne babalarıyla yaşadıkları gerginliklerde ortaya çıkar. Çocuğun anne babasıyla ilişkisinin bozulması hayatla ilişkinin de bozulması demektir. Bu nedenle anne babaların çocuklarıyla kurduğu ilişkide, kendi beklentilerinin karşılanmamasına yönelik tepkilerine dikkat etmesi gerekir. Çocuklarımızın derslerine daha çok çalışacaklarını düşündüğümüz eleştirel, suçlayıcı, yargılayıcı, cezalandırıcı tepkiler, bugün işe yarasa da yarın ciddi kişilik sorunlarını ortaya çıkartıyor.
Ceza tehlikeli
Kaldı ki çoğu zaman bugün de işe yaramıyor bu tepkiler. Anne babanın çocukla başarıları üzerinden ilişki kurması, başarısız olduğunda duygusal uzaklaşmalar, eleştirme, suçlama, cezalandırma davranışları çocuğun kendine güvenini zedeliyor. Sürekli başarmak zorunda olan, başarısızlık yaşadığında kendini değersiz hisseden, tüm hayatını başarılı olma uğruna harcayan, aslında kendi hayatını değil içinde yaşadığı toplumun başarı kriterlerini önceleyen, bunlar için yaşayan bir kişilik yaratıyoruz, çocuklarımızla başarı odaklı ilişki kurarak. Bu ilişki biçimi çocuklarımıza zarar veriyor. Aileler karnesi kötü gelen çocuklarını eleştirmemeli, suçlamamalı, duygusal olarak uzak durmamalılar. Cezalandırmamalılar. Aksine daha yakın olmalılar. Onların bir dönem boyunca okula gitmiş olmaları, bu sorumluluğu yerine getirmiş olmaları bile çok önemlidir.
Konuşmaya çalışın
Bir dönemi ailece sorunsuz geçirmiş olmaktan dolayı birlikte bir yemek yemek, ortak bir eğlence tertip etmek çocuğun bir sonraki döneme daha sıkı sarılmasını sağlayacaktır. Dersleri çok kötü gelen çocuklarla ilgili aileye tavsiyem birlikte oturup sorunun nereden geldiğini konuşmaya çalışmaktır. Ancak bu çocuğu eleştirmek şeklinde olmamalıdır. Aile bir katkısı olup olmayacağını araştırmalı ve çocuğunun yanında olduğunu hissettirmelidir. Bu destek bu dönem değilse de sonraki yıllarda çocukta karşılığını bulacaktır.
20 Ocak 2012 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA