21 Haziran 2018

Fay hattına 70 noktadan takip


İstanbul Boğaziçi Üniversitesi, İngiliz Leeds Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi işbirliği ile Türkiye'de ilk defa Kuzey Anadolu fay hattı araştırması için kapsamlı bir çalışma başlatıldı.

Yenikent'te
Kuzey Anadolu fay hattının kabuk ve üst manto yapısının Tomografi ve Receiver Function yöntemleriyle saptanması için Nisan ayı sonunda İngiltere'den gelecek olan cihazları yerleştirmek üzere, Sakarya'nın genelinde 70 ayrı nokta tespiti çalışmaları başladı. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Niyazi Türkelli ve İngiltere'nin Leeds Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gregory A. Houseman ile Boğaziçi Üniversitesi Jeoloji Bölümü'nde doktora yapan Metin Kahraman, ilimize gelerek, cihazların yerleştirileceği alanlarda incelemelerde bulundu. Yenikent bölgesine yerleştirilecek yer tespitinde Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik misafirlere ev sahipliği yaptı.
70 ayrı nokta
Prof. Türkelli, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk defa 70 adet, birbirilerine 7 kilometre mesafede il geneline yerleştirilecek cihazlar ile deprem araştırma istasyonları kurulacağını kaydetti. Burada çalışma boyutuna bakıldığında, Türkiye'de bir ilk olacağını ifade eden Türkelli, şu bilgileri verdi: 'Cihazlar 50-70 santimetre çaplarında, toprağın yaklaşık 75 santimetre altına yerleştireceğiz. Cihazların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere güneş enerjisinden yararlanmak üzere sistem kuracağız. Haritalar ve uydu görüntüleri üzerinde belirlediğimiz noktaları yerinde tespit etmek üzere öğrenci arkadaşlarımız ile bölgeye geldik. Nisan ayı sonuna kadar kesin noktaları tespit etmiş olacağız. Sonrasında, 1 ile 15 Mayıs tarihleri arasında İngiltere'den gelecek olan cihazları Sakarya Üniversitesi'nde gerekli kontrollerini yaparak belirlenen kesin noktalara yerleştireceğiz.'
Üç boyutlu
İlimizin kuzeyinden güneyine, 50 ila 70 kilometrelik alanda yerleştirilecek olan cihazlar ile Sakarya'da Kuzey Anadolu fay hattını araştıracaklarını vurgulayan Türkelli, 'Bu cihazlar, depremi önceden belirlemek ve tahmin etmek için kurulmuyor. Zira depremi önceden tahmin etmek mümkün değildir. Bu, gaybdan haber vermek gibi bir şey olurdu. Deprem, ancak hareketlenme olduğunda anlaşılır, bizim yerleştireceğimiz cihazlar ile tespit edilen sinyallerin kayıt altına alınarak 3 boyutlu renkli analizlerinin görüntülerini elde ederek, fay hattı ile alakalı en küçük ayrıntısına kadar 3 boyutlu ve renkli görüntüleri elde ederek, deprem hareketliliğini yakın takibe alacağız. Fay hattı ile ilgili geniş bilgiye ulaşacağız' diye konuştu.
31 Mart 2012 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA