21 Mayıs 2018

MEMURLAR YOLDA İŞÇİLER KAPIDA


TÜVASAŞ'ın Ferizli'ye taşınmasına tepki gösteren Ulaşım-Sen üyeleri dün Vagon Fabrikası önünde toplanarak eylem yaptı. Memurlar Başkent'e doğru yürüyüş başlatırken fabrika işçilerinin eyleme katılması engellendi.

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.'nin (TÜVASAŞ) Ferizli'ye taşınmak istemesini protesto etmek için dün fabrika kapısında Cuma Namazı çıkışı eylem yapan Türk Ulaşım Sen Sakarya Şubesi'ne bağlı memurlar Ankara'ya yürüyor. Dün başlayan eylemle ilgili fabrika önünde toplanan memurlara Türk Ulaşım Sen Genel Başkan Yardımcısı Cihat Koray, Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Rahim Varol ile Kamu Sen'e bağlı sendikaların başkanları, Türk Ulaşım Sen Sakarya Şubesi Başkanı Ömür Kalkan ve memurlar katılırken, Saadet Partisi İl Başkanı Eyüp Yıldırım ile yönetimi de eyleme destek verdi.

'Ferizli'ye taşımak bir oyun'
Türk Ulaşım Sen Sakarya Şubesi Başkanı Ömür Kalkan, TCDD'nin demiryolu alanında devletin üretim yapan kuruluşları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ VE TÜDEMSAŞ kuruluşlarını tasfiye etmek istediğini ileri sürdü. Kalkan, TCDD'nin özel şirketler ile ortaklıklar kurduğuna dikkat çakarak demiryolu sektörünün ülkemizde özelleştirilmesi için planla yapıldığını vurguladı. Türk Ulaşım Sen Genel Başkan Yardımcısı Cihat Koray, son günlerde TÜVASAŞ'ın Ferizli'ye taşınması konusunun kamuoyunun gündemine getirildiğini belirterek, 'Fabrikanın işletme arazisinin TÜVASAŞ'a dar geldiği, daha geniş bir işletme arazisinin ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Böyle bir gerekçe ortaya koyuyorlar. Biz de diyoruz ki TÜVASAŞ'ın arazisi, işletme sahası fabrikanın faaliyetleri için yeterli. Birçok sektörde önemli bir marka olan kurumların genel işletme alanı TÜVASAŞ'ın kapalı alanı kadar bile yok.' dedi.

'TÜVASAŞ tasfiye edilecek'
TÜVASAŞ'ın hazırlanan yeni Demiryolu Kanunu sonrası ve Ulaştırma Bakanlığı'nın isminin değişmesiyle yeni bakanlık teşkilat şemasında TCDD'nin yolcu ve yük taşımacılığında tekel çıkarılmasının istendiğini vurgulayan Koray, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Bunun devamında önümüzdeki 10 yıl içinde 30 milyar liralık pazar anlamına gelen TCDD'nin, bu pazardan daha fazla pay almak isteyen özellikle çok uluslu şirketlerin önünde engel gördüğü TÜVASAŞ'ı tasfiye etme düşüncesi var. ROTEM burada kalacak, ROTEM'le bizim hiçbir ortak bağımız yok. Bir ortaklığımız yok. O ayrı, biz ayrı kuruluşuz. Burada amaç taşınma bahanesiyle TÜVASAŞ'ı tasfiye etmek ve bunu Sakarya kamuoyundan kaçırmak.'

İşçiler eyleme destek vermedi
Türk Ulaşım Sen'e bağlı memurlar ellerinde pankartlar TÜVESAŞ için eylem yaparken fabrikadaki işçiler ise güvenlik tarafından dışarıya bırakılmadı. Bir grup işçi ise farikanın ana giriş kapısından eylem yapan memurları seyretti. Fabrikada örgütlü olan Demiryol İş Sendikası'nın eyleme destek vermemesi de dikkat çekti. Sendika üyeleri tarafından oluşturulan eylem grubu ellerinde pankartlar ile Ankara'ya doğru yürüyüşe başladı. Ankara'ya hareket eden Eylem grubu Düzce ve Bolu'da açıklamalar yaptıktan sonra, pazartesi günü Ankara'ya ulaşarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı önünde basın açıklaması yapacak.
28 Nisan 2012 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA