25 Nisan 2018

Poyrazların berbat yolları asfalt bekliyor


Poyrazlar Gölü'nünü bozuk yolları - Uzunçarşı'da manzara aynı - O tuvaletleri engelliler kullanamıyor...

Şehrimizin incilerinden biri olan, doğal güzelliği ile diğer illerden turistte çeken Poyrazlar Gölü'nün yolu harap ve bitap halde. Daha önce yine Söz Hakkı'nda konuyu gündeme taşımıştık ancak anlaşılan o ki üzerine bu işi vazife olması gerekenler konuyu dikkate almamış. Poyrazlar Gölü'nü buradan uzun uzadıya anlatmam gerek yok çünkü hemen hemen herkes bu güzelliği yerinde test etmiştir. En son 6 Mayıs Hıdrellez Günü Poyrazlar'a gitmiştim koca göl kıyısında piknik yapmaya yer kalmamıştı. Araçlar yer bulamadığından çıkıyor binlerce insan akın etmişti.

Çevre yolundan Poyrazlar Gölü'ne bağlana ara yol daracık ve bozuk bir yol. Bir taraftan araçlar geliyor öbür taraftan kaçacak yer yok! Bozuk yolda toz toprak içinde ilerlemeye çalışırken trafikteki sıkışıklık sinirleri geriyordu. Gölün eski Karasu yolu tarafından girişi de aynı durumda. İç yollarda bir hayli kötü. Böylesine doğal bir harikanın bu şekilde ilgisiz ve bakımsız bırakılması hayret verici. Oranın yollarını asfaltlanması bana kişisel olarak bir şey kazandırmaz. Yapılırsa şehir kazanır, bölge kazanır. Turizm diye çırpınırken elimizdeki turistlik yerleri ilgisiz ve bakımsız bırakıyoruz.

Daha ne diyeyim, oy gelmez diye oraya asfalt atılmıyorsa valla asıl oraya atılacak asfalt size oy kazandırır. Düşünün binlerce insanın özellikle hafta sonları istilasına uğrayan bir alanda yapılacak çalışmalar nasıl takdir toplar. Büyükşehir Belediyesi Poyrazları'nda sahipsiz olmadığını bize gösterirse binlerce insan gibi bende memnun olacağım...


Uzunçarşı'da manzara aynı
Tarihi Uzunçarşı'nın ara sokaklarının yenilenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Bu yenilemeyi Büyükşehir Belediyesi veya Adapazarı Belediyesi yapacak. Vergisini ödeyen çarşı esnafına 'Biz üstümüze düşeni yaptık çarşını ana caddesini yeniledik. Gerisi size kalmış' demek olmaz. Bu ara sokaklardan da her gün yüzlerce insan geçiyor. Büyükşehir Belediyesi altyapı ve çarşının ana yolunda zemin yenileme çalışması yaptı. Bu çalışma çarşı esnafı ve vatandaşlarında takdirini topladı ancak hepsi bu kadar olmamalı!
Esnaf dükkanın içinden ve dış cephesinden sorumlu. Önündeki yola eşya koydu mu işgal cezası yediğine göre buraya Büyükşehir Belediyesi hizmet götürmek zorunda! Öyle 'Benden bu kadar' demekle bu işler olmaz. Uzunçarşı'nın aynı zamanda şehrin presti mekanlarından biri olduğunu da defalarca yazdım. Çarşının daha güzel bir hale gelmesi için birçok şey yapılmalı ancak en önemlisi şu kötü görüntünün kalkması için ara sokaklarda da bir çalışma yapılmalı.

O tuvaletleri engelliler kullanamıyor

Orhan Camii Meydanı'nda bulunan umumi tuvaletlerle ilgili şikayetler geliyor. Bende bu şikayetleri aktarıyorum ki Belediyelerimiz vatandaşın sıkıntısını duyup bir çözüm üretsin. Farkındayım her yazdığım sıkıntıya çözüm üretilecek diye bir şey yok. Söz Hakkı'nı takip edenler bilir vatandaşın sıkıntısına duyarlı davranıldığı zaman teşekkürümüzü eletmeyi de ihmal etmeyiz. Çünkü buradaki meseleler benim meselem değil, halkın sıkıntısı ve problemi. Benim görevim bunları duyurmak, gereli yerlere iletilmesine bir vesile olmaktır. Gelelim şu tuvalet mevzusuna. Geçenlerde Orhan Camii'nin cemaatinden yaşlı bir amcanın tuvaletleri kullanırken yaşadığı sıkıntıyı dile getirmiştik. Bu kez engelli vatandaşlarımız bu konuda şikayette bulundu. Tuvaletlerde engelli vatandaşlarımız düşünülmemiş. 'Halka açık bu tuvaletler yapılırken biz kimsenin aklına gelmedik mi?' diyerek duruma tepki gösteriyorlar. Tabiî ki yerden göğe kadar haklılar. Çünkü maalesef yerel yönetimlerimiz şehir insanına yönelik yer üsttü yapılarda engellileri maalesef unutuyor!
26 Temmuz 2012 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA