21 Mayıs 2018

Bilinçsiz ve gayesiz bir gençlik yetişiyor


Bilinçsiz ve gayesiz bir gençlik yetişiyor

Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 13. Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Kemal Sayar, ahlaki değerleri, tarih duygusu, tarih şuuru, bir gayesi olmayan ve niye yaşadığını bilmeyen bir gençliğin geldiğini belirtti.

Kültür değişimi
Alternatif Yaşam Derneği'nce Tunatan Tesisleri'nde düzenlenen söyleşiye katılan Sayar, merhametsizliğin kol gezdiği bir dünyada yaşadıklarını kaydetti. Türkiye'de ve dünyada da zalimliğin acımasızlığın artık geçer akçe olduğunu gördüklerini anlatan Sayar, insanın insana karşı kıyıcılığının arttığı bir çağda yaşadığımızı dile getirdi. 'Günümüz kültürü, insanı çocuksulaştıran bir kültür' diyen Sayar, 'Günümüz kültürü insana şunu telkin ediyor; erleme hemen yap, hemen karnını doyur, hemen tüket, hemen bazı şeylere sahip ol tarzında insanı ergenliğe ve çocuksuluğa mahkum eden bir kültürle karşı karşıyayız. Bu hemen kültürü maalesef derin olan, yavaş yavaş yaşanması, temaşa edilmesi, içe çekilmesi ve sindirilmesi gereken değerleri de yutuyor. Çünkü hız kültürü bize unutturuyor. Bize kaybettiriyor' şeklinde konuştu.
Televizyon
Televizyon ve şiddet içeren video oyunlarının insanları duyarsızlaştırdığını ifade eden Sayar, bu durumun çocuklar üzerinde çok etkili olduğunu bildirdi. Televizyon kültürünün beyinlere sahte ve yanlış rol modelleri yerleştirdiğini belirten Sayar, çocukların onlarla özdeşerek gerçek olandan uzaklaştığını söyledi. Sayar, 'Televizyonun ve şiddet içeren video oyunlarının en büyük kötülüğü insanları duyarsızlaştırmasıdır. Yani şiddeti ben uygularım fakat şiddetin sonunda filmdeki gibi hiç bir şey olmaz. Hayat devam eder tarzda bir yanımsama yaratıyor. Bu çocuklar üzerinde çok etkili. Çünkü 8 yaşına kadar çocuklar korkuyla fantaziyi çok iyi ayırt edemiyorlar. Dolayısıyla orada gördükleri sahneleri gerçek kabul edip onu gerçekte tatbik etmeyi tercih edebiliyorlar.' Dedi.
1 Nisan 2008 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA