18 Temmuz 2018

Kardelen ve Buzdağı temizlendi


Sağlık Bakanlığının yaptığı incelemeni ardından sorunlu çıkan firmalar arasında bulunan Buzdağı ve Kardelen Firması ile ilgili Sakarya Valiliği yeni bir açıklama yaptı. Sakarya Valiliğinden yapılan açıklama şöyle:

''Bilindiği üzere; Sağlık Bakanlığının 26 Temmuz 2012 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğüne iletilen talimat ile, İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren su işletmeleri tarafından üretimi ve dolumu yapılan 19 litrelik damacana sularından örnek alınarak, gerekli analizleri yapılmak üzere İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha labaratuvarına gönderilmesi istenmişti.
Bu doğrultuda; İlimizde Faaliyet gösteren su işletmelerinden 27-28 Temmuz 2012 tarihlerinde usulüne uygun şekilde üretim noktalarından (imlahane)alınan 19 litrelik damacana sular aynı günler içinde İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha Labaratuvarına gönderilmiş, 03 Ağustos 2012 Cuma günü Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İlimizde faaliyet gösteren su işletmelerinden bazılarının 19 litrelik damacana su örneklerinin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki yönetmeliğe uygun olmadığı açıklanmıştı.
Durum aynı gün ilgili İşletmelere bildirilmiş ve eksiklerini gidermeleri için gerekli işlemler ivedi olarak yapmaları istenmişti.
Konuyla ilgili eksikliklerini giderdiklerini beyan eden Buzdağı ve Kardelen adlı su işletmelerinden 04 Ağustos 2012 Cumartesi günü alınan kontrol numuneleri Ankara Hıfzıssıhha Labaratuvarına gönderilmişti.
09 Ağustos 2012 tarihinde (bugün),Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Çevre Sağlığı daire Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Müdürlüğüne gönderilen faks ile BUZDAĞI ve KARDELEN adlı su işletmelerinden alınan ikinci kontrol izleme numunelerinin '' İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe'' UYGUN olduğu yönünde bilgi ulaşmış bulunmaktadır.
EDK Lara, Hazar Vox Nida ve Hünkar adı altında faaliyet gösteren su işletmelerinden ise; kendi talepleri doğrultusunda 06 Ağustos 2012 tarihinde kontrol numunesi alınmıştı, ancak bu numunelere ilişkin kontrol analiz çalışmaları, İstanbul Hıfzıssıhha Labaratuvarında devam etmekte olup henüz sonuçlanmamıştır. Revan adlı su işletmesinden kendi talepleri doğrultusunda ikinci kontrol izleme numunesi 09 Ağustos 2012 tarihinde (bugün)alınmıştır. Bu İşletmelere ait sonuçlar elimize ulaştığında derhal duyurulacaktır.
Eksikliklerini gideren ve kontrol analiz sonuçları uygun çıkan su işletmeleri (Buzdağı ve Kardelen) damacana su üretimine devam edebileceklerdir. Adı geçen işletmelerden bir ay süreyle haftada bir kez numune alınacaktır. Bir ay sonunda alınan haftalık kontrol izleme numuneleri uygun çıkan işletmeler ve bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmelerden olduğu gibi, ilgili mevzuatında belirtilen sıklık ve aralıklarla kontrol izleme numuneleri alınmaya ve konu yakından takip edilmeye devam edilecektir.
İlimiz kaynak suyu üretiminde, Türkiye'de öne çıkan ilk üç İl arasında yer almaktadır. Su ile ilgili tüm analizlerin İlimiz Halk Sağlığı Labaratuvarında yapılamaması önemli bir eksikliktir. Halk Sağlığı Labaratuvarımızın yeterli seviyeye getirilmesi yönündeki çalışmalar hızla devem etmektedir.
9 Ağustos 2012 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

ERSİN TARANOĞLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUR MU?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA