21 Mayıs 2018

Bulgaristan'da Türkçe eğitim çalışması başladı


Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Güney Bulgaristan da Türkçe Eğitimin Yaygınlaştırılması Projesi'nin hedefine ulaşması için mücadele ettiklerini dile getirdi.

Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Federasyon olarak Başbakanlık Dış Türkler Topluluklar Başkanlığı'na sundukları Güney Bulgaristan da Türkçe Eğitimin Yaygınlaştırılması Projesi'nin onaylanması ile çalışmalara başladıklarını dile getirdi. Hacıoğlu, 'Projenin başlığı Güney Bulgaristan'da Türkçe eğitimin yaygınlaştırılması. Bu projenin yapılmasının ana sebebi Bulgaristan'da güneyde yaşayan bir bucuk milyon kardeşimiz ana dilde eğitimlerini yaşama sorunlarını çözüme kavuşturmak. Mekodanya, Romanya, Kosova, Yunanistan gibi ülkelerde ana dildeki temel haklarına kavuşmalarına rağmen Bulgaristan'daki Türkler mahalesef bilhassa eğitim konusunda muvaffak olamadık.' dedi.

TÜRKÇE EĞİTİM HAKKI
Dünyada yaşayan Türklerin yüzde 60'ının Bulgaristan'da yaşadığını dile getiren Zülfettin Hacıoğlu, 'Yapmış olduğumuz tespitlerde 2011-2012 yılları arasında 20 yıl içersinde 120 bin Türkçe okuyan çocuk 7 bine düşmüştü. 2012 yılından bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bu çalışmalarda bu sayıyı 13 bine çıkardık .' dedi. Hacıoğlu, bu doğrultuda olarak Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Duymaz öncülüğünde bir Bilim Komitesi oluşturduklarını dile getirdi. Bölgede eğitim vermesi için Türkçe öğretmenlerini müfredata uygun olmaları için yine Trakya Üniversitesi'nde eğitimler verileceğini kaydeden Hacıoğlu, 'Ayrıca Türk bölgelerinde öğrencilerimizi gayretlendirmek için kompozisyon, şiir ve diğer yarışmalarda ve sanat çalışmalarında dereceye girenleri Türkiye'ye getirmek ve burada bir hafta misafir edip Türkçe eğitimlerini pekiştirmek istiyoruz.' diye konuştu.
23 Aralık 2012 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA