19 Haziran 2018

TDK BAŞKANI KAÇALİN HENDEK'TE KONFERANS VERDİ


Sakarya Üniversitesi Hendek Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim bölümü tarafından 'Dilimizin Coğrafyası' konulu konferans düzenlendi. Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi Konferans Salonu'nda yapılan programa konuşmacı olarak Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Si

Kaçalin'in verdiği konferansa, Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Metin Çetgeroğlu, Hendek Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Rahmi Karakuş, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İsmail Güleç, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nesrin Çötok, Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Havva Yaman, Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, AK Parti Hendek İlçe Gençlik Kolları Başkanı Bilal Deniz, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
Hendek Belediyesi Meclisi'nde çıkarılan bir kararla, iş yeri adlarında Türkçe kullanmaya teşvik etmek amacıyla işyerlerine Türkçe ad veren iş yeri sahiplerine bir takım kolaylıklar tanınmasından dolayı Türkçe'yi korumak adına gösterilen hassasiyet ve gayretlerinden dolayı Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'ye Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Sinan Kaçalin tarafından plaket verildi.
Hendek Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Karakuş yaptığı açılış konuşmasında, 'Türkçe özel bir dildir. Türkçe kelime ve deyiş zenginliğine sahip bir dildir. Dilimizle varız ve dilimizle var olmaya devam edeceğiz. Türkçe bir medeniyet dilidir. Binlerce yılın tarihinin, tecrübesinin biriktirdiği bir medeniyet dilidir ve bir medeniyet dili olarak paylaşılmalı ve yaşatılmalıdır' dedi.
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci de konuşmasında şöyle dedi: 'Hocamıza burada bulunduğu için çok teşekkür ediyorum. Hendeğimize şeref verdiler. Ben aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısıyım. Sizlerin Türk Dünyası'nda dil ile ilgili yaptığı çalışmayı bizde yerel yönetimlerde yapıyoruz. Türk Dünyası'na bir katkı yapmak geçmişimizi ve bugün var olan Türk Devletleri'ni Bayraktepe'de ölümsüzleştirdik. Türk Dünyası'nın kültürünü yaşatmak ve birlikteliğimizi devam ettirmek adına 19 Mart'ta Bayraktepe'de gerçekleştireceğimiz programa sizleri davet ediyorum.'
Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Sinan Kaçalin ise; 'Bizler sizler için çalışıyoruz. Bu halkanın kuvvetliliği ve zayıflığı bütün zincir halkaları için geçerlidir. Bir yerde bir problem varsa zaten iş bitmiştir. Hocamıza gösterdiğimiz saygıyı öğrencimize de göstermek durumundayız. Hocayla öğrenci arasında hiçbir fark yoktur. Hocan kim öğrencin kim aynıdır. Fakat bunu biraz hayata yeni başlayan öğrenciler hayatın başka örneklerinden dolayı pek kavrayamayabiliyorlar. Sonra bazı şeyleri anlayabiliyor fakat o zamanda hocalar aralarında olamıyor. Bu bir arada bulunma toplantısıdır. Bir arada olmanın da bahanelerini de bulmak lazım' diyerek dilimizin coğrafyasını anlattı.
Hendek Belediyesi Meclisi'nde çıkarılan bir kararla, iş yeri adlarında Türkçe kullanmaya teşvik etmek amacıyla işyerlerine Türkçe ad veren iş yeri sahiplerine bir takım kolaylıklar tanınmasından dolayı Türkçe'yi korumak adına gösterilen hassasiyet ve gayretlerinden dolayı Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'ye Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Sinan Kaçalin tarafından plaket verildi.
12 Mart 2013 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA