18 Haziran 2018

Sağlıkta randevu krizi!


Sağlık alanında yaşanan bir sıkıntıyı mail yoluyla paylaşan Tuğba Şahin isimli okurumuz, bizzat şahit olduğu durumun genel itibariyle sıkıntı yarattığını belirtmiş.

Tuğba Hanım şöyle diyor: “Bu sıkıntıyı şahıs olarak algılamayın lütfen. Benimde şahit olduğum gibi birçok insan aynı sıkıntıdan ötürü muzdarip durumda şuanda. Çok yakın bir tanıdığım ve eşi tiroit hastası. Yaklaşık bir ay önce kendisi Sakarya Araştırma Hastanesinde hastalığından ötürü ameliyat oldu.
Daha sonra eşinde de aynı hastalık tespit edildi. Kendisi sağlık kontrollerini yaptırmak, eşi ise yaptırdığı tahlilleri göstermek adına Sakarya Araştırma Hastanesi Endokrin bölümünden internetten randevu almaya çalışmış, ancak tüm denemeleri başarısızlık ile sonuçlanmıştır.
İnternette randevuda bir sonuç alamayınca telefon almayı ile denemiş ve kendisine Sakarya ilinin pilot bölge seçildiği ve bu yüzden artık randevuların aile hekimleri tarafından verileceği ifade edilmiştir. Kendileri bunun üzerine aile hekimlerine gitmiş ancak aile hekimleri sekreter olmadıklarını, uygulamanın yapılamadığını belirtmişlerdir. Kendilerine bir hafta sonra tekrar gelmeleri söylenmiş, ancak tekrar gidildiğinde randevu alamadıkları belirtilmiştir.
Aradan üç hafta geçmesine rağmen hala randevu alamamaktadırlar. Kendisinin ameliyat sonrası yapılması gereken kontrolleri yapılamamakta ve eşinin rahatsızlığını gösteren tahlilleri gösterilemediğinden tedavisinde geç kalınmaktadır. Hastane yetkilileri ile görüşmeye gittiklerinde randevu olmadan hasta kabulü alınmadığı ifade edilmekte ve mağduriyetleri halen devam etmektedir.
Yapılan bu pilot bölge uygulaması hakkında hiçbir fikrimiz bulunmamaktadır. Tek bildiğim çok yakınım olan bu kişilerin sağlık durumları hiçe sayılarak mağdur edildikleridir. Konu ile ilgili yetkililer her kimler ise en kısa zaman içerisinde bu duruma el koymalarını ve halka mağduriyet yaşatmamalarını talep ediyoruz.”
Tuğba Hanımın anlattıklarını okuyunca sinirlenmemek elde değil. Madem alt yapınız yok ne diye pilot il olursunuz? Aile hekimlikleri zaten kendiişleri ile zor ilgileniyor birde bu işlerle mi uğraşacak? Önce sistem geliyor sonra sisteme uymaya çalışılıyor! Bu durumda yaşanan aksaklıkların faturası ise tabi ki vatandaşa yansıyor. Birilerinin işini doğru düzgün yapamaması yüzünden sağlık bulmak için uğraşan hasta vatandaşlar randevu alamayarak muayene olamıyor. Bu devirde bu durum inanılır gibi değil…

Aynı bölgede bazı yollar asfaltlanmış bazıları ise asfaltlanmamış!
Şeker Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımızdan ara yolların asfaltlanmasıyla ilgili şikayet geldi. Üstün Sokak ve bu sokağa komşu 3-4 sokak asfaltlanırken asfaltlama için kazılan diğer sokaklar öylece bırakılmış. Bu duruma bir anlam veremeyen bölge sakinleri “Böyle şey olur mu. Aynı bölgede asfalt bekleyen sokakların bazıları asfaltlanıyor bazıları asfaltlanmıyor.” Diyerek duruma tepki gösteriyor.
Daha önce belirtilen yerde SASKİ bir çalışma yapmış ve yollar 7 aydır asfalt bekler hale gelmişti. Şimdi okurlarımızın sorguladığı durum şu: “Asfalt bekleyen ve kepçelerle kazılarak asfaltlanacağı söylenen sokaklarımız 3-4 sokağın asfaltlanması ile neden asfaltlanmadan bırakıldı?
Ayrı ayrı firmalar kafalarına göre gelip mi sokak sokak asfalt yapacak? Bu durumu biz halk olarak nasıl değerlendirmeliyiz? Bir bölgede asfaltlama olacaksa orada asfalt işi olan tüm sokaklar asfaltlanmaz mı?” Evet oradaki insanların merak ettikleri durumlar bunlar. Umarım bu konuda gerekli çalışma biran önce yapılır…

Korucuk’ta yollar köstebek
yuvası gibi olmuş bakan yok

Korucuk Mahallesi’nde bulunan İdealkent ile Vakıfkent arasında kalan yolun durumu daha önce 2 kez Söz Hakkı’nda yer almıştı. Bu yolu halk otobüslerinin yanı sıra birçok özel araç kullanıyor ve yolun viraj bölümünde daha önce SASKİ tarafından yapılan kazı sonucu açılan bir çukur nedeni ile asfalt yok. Bu bölüm öyle bir noktadaki özellikle geceleri burası yüzünden birçok araç kaza atlatıyor.
Ne deniysek burası bir türlü yapılmadı. Geçen gün bir okurumuz aramış. Ben gazetede yokken aradığı için görüşemedim ama arkadaşlar notunu almış. Az kalsın bu yolda gittiği otobüs devriliyormuş. Allah durumu ucuz atlatmışlar. Yolların berbat halinden yakınan okurumuzun hatırlatması ile bir kez daha konuyu Söz Hakkı’na taşımak istedim. Bu yolda bir inceleme yapılırsa şikayetlerle ilgili daha iyi bilgi sahibi olunur.
 
5 Temmuz 2013 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA