25 Nisan 2018

Pekerken: Tozlu Camii mayısta ibadete açılacak


Pekerken: Tozlu Camii mayısta ibadete açılacak

Tozlu Camii Kebiri ve Külliyesi Vakfı Başkanı Tarık Pekerken ve Tozlu Camii Kebiri Proje Müellifi Mütevelli Heyet Üyesi Muhammet T. Dayal, Tozlu Camii hakkında geniş bilgiler verdi. Pekerken, camiinin en geç 2008 yılı Mayıs ayında ibadete açılacağını belirtirken, Dayal ise caminin ibadete açılma süresini Sakaryalının tayin edeceğini kaydetti.

1837 yılında ahşap olarak inşa edilen ve 1943 depreminde yıkılan ardından 1965 yılında tekrar ibadete açılan Tozlu Camii son olarak 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde yıkılarak bugüne kadar ibadete ara verdi. Tozlu Camii Kebiri ve Külliyesi Vakfı ise depremden sonra kolları sıvayarak, şehre daha modern ve kalıcı bir cami kazandırabilmek için işe koyuldu.2 Aralık 2005 yılında Tozlu Camii Kebiri ve Külliyesi'nin temeli atıldı. Toplam 4 bin 700 metrekarelik bir alan üzerine yapılan Tozlu Camii Kebiri ve Külleyesi, bin 300 kişinin kapal alanda 700 kişinin ise açık alanda ibadet edebilmesine olanak sağlayacak. Bunun yanı sıra 250 metrekarelik bir alan kaplayan kadınlar mescidi ile de camilerin sadece erkeklerin ibadet ettiği bir yer anlayışı ortadan kaldırılmaya çalışılacak. Tozlu Cami Kebiri ve Külliyesi'nde ayrıca zemin katta 26, birinci katta 14 dükkân olmak üzere toplam 30 dükkân halka hizmet vermekte.

TOZLU Camii Kebiri ve Külliyesi'nin, Marmara Depremi'nin ardından, yapımı için geçirilen sreç ve şimdi gelinen nokta hakkında bilgi veren Tozlu Camii Kebiri ve Külliyesi Vakfı Başkanı Tarık Pekerken ve Tozlu Camii Kebiri Proje Müellifi Mütevelli Heyet Üyesi Muhammet T. Dayal, yaklaşık 4 milyon 500 bin YTL'lik maliyeti olan projeye 50 bin YTL'lik bir kaynak ile başladıklarının belirtti. Bağışlar ve vakıfa ait dükkanların kirası ile yapımı tamamlanacak olan Tozlu Camii Kebiri ve Külliyesi inşaatının yüzde 50'si ise tamamlandı. İnşaatın durma noktasına geldiği yönündeki söylentilerin ise asılsız olduğunu, kaba inşaat yapımı sırasında çalışmaların daha iyi gözlenebilir ve hızlı ilerlediğini söyleyen Pekerken, 'Şuanda ise ince işçilikler kısmına geçildi. Ve bu çalışmalar gözle görülür çalışmalar değildir. Bu nedenden ötürü çalışmaların durduğu fikri ortaya atılmış olabilir'dedi.

GEÇMİŞTE ölçüm tekniklerinin yetersizliğinden ötürü birçok caminin kıblesinde birkaç derece kayma olduğunu kaydeden Vakıf Başkanı Tarık Pekerken, Tozlu Camii'nin kıblesinde 23 derece bir kayma olduğunu belirterek, yeni proje ile ölçümlerini defalarca yaptıklarını ve sonuç olarak şehrin kıblesi en düzgün camisinin Tozlu Camii olacağını bildirdi. Tozlu Camii'nin protokol camisi olarak da kullanılmasını hedeflediklerini belirten Pekerken, 'Tozlu Camii'nin arkasında bulunan meydanın özel durumlarda kullanılması halinde toplam 10 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek. Ayrıca buradaki meydanın namaz için kullanılması durumunda, trafik sorunu da yaşanmayacaktır'ifadesini kullandı.

MODERN bir mimari ile Tozlu Camii'nin tekrar hayat bulacağını belirten Tozlu Camii Kebiri Proje Müellifi Mütevelli Heyet Üyesi Muhammet T. Dayal, 'Tozlu Camii'nin projesini tasarlarken, sadece modern bir çizgide gitmeyi istemedik. Önceliğimiz hem modern hem de işlevsel bir yapı yapmaktı. Bu anlamda da hedefimizi gerçekleştirdik'dedi. Camiinin akustiği konusunda ciddi bir çalışma yaptıklarını da kaydeden Dayal, 'Mikrofon kullanılmadan hocanın sesi camiinin her yanında aynı oranda duyulabilecektir. Yapılan tüm işler camiinin bütünleştirici ve birleştirici yapısını ortaya koyacaktır'ifadesini kullandı. Camii'nin ne zaman ibadete açılacağı yönünde Vakıf Başkanı Pekerken, en geç 2008 Mayıs ayı yorumunu yaparken, Dayal ise caminin ibadete açılma süresini Sakaryalının tayin edeceğini söyledi.
25 Eylül 2007 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA