21 Haziran 2018

Taş ocağı balıkların geçiş yolunu kapatınca çocuklar tutup dereye atıyor


Geyve Akıncılar köyünde Beşiktaş Şelalesi ve deresinin üzerine kurulan kum ocağı eleme tesisi, balıkların yumurtlamak için Sakarya Nehri’nden dereye ulaşmasını engelliyor. Bunun üzerine köyün çocukları nehirden balık tutup Beşiktaş Deresi’ne bırakarak ek

Geyve Akıncılar Köyü Şelalelerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan, bölgede bulunan taş ocağının çevreye büyük zarar verdiğini iddia etti. Ocakta izin verilenden çok daha büyük patlamalar yapıldığını dile getiren Tan, “Ocak çevreye büyük tahribat yapıyor. Yaban hayatı bundan olumsuz yönde etkileniyor. Beşiktaş Şelalesi deresi üzerine ocak kum eleme tesisi kuruldu. Yaklaşık 10 yıldır bu tesis çalıştı. Derenin Sakarya Nehri ile bağlantısı kesildi. Yumurtlama zamanında balıklar dereye gelip yumurtlayamıyor. Yıllar içinde derede balık görmek imkansız hale geldi." dedi.

Ocakta 5 Mart'ta gerçekleştirilen büyük patlamanın ardından bu eleme tesisinin faaliyetinin durdurulduğunu, ancak fiziki yapısıyla balıkların geçişini engeller hale geldiği bilgisini veren Tan, “Köyümüzün çocukları ve gençleri de Sakarya Nehri’nden tuttukları kum, sazan ve ot balığı gibi balık çeşitlerini dereye atıyor. Bu şekilde nehirle bağlantısı kesilen derenin üst kısmında ekolojik denge sağlanmaya çalışılıyor. Son 3 yıldır bu şekilde dereye balık taşıyoruz. Bu gün de irili ufaklı 200 balık bıraktık.” şeklinde konuştu.

Taş ocağı sahipleri ise ocakta yapılan tüm çalışmaların yasal olduğunu, denetime açık olduklarını bildirdi.
 
24 Temmuz 2013 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA