21 Haziran 2018

Esnafın alacakları seçim yatırımına mı takıldı?


Kendimde yılların esnaf ailesinin bir ferdi olarak, en çok ilgilendiğim kesim arasında küçük esnaf geliyor. Küçük esnaf, elindeki kıt imkanlarla üretim yapana, üretimi karşısında minik kar marjlarıyla evine ekmek götüren, çoluğunu çocuğunu okutan, ekonomideki en küçük bir dalgalanmada, en çabuk ve en fazla etkilenen bir kesim. Bu nedenle, küçük esnafın gönlümdeki yeri bir ayrı.
Geçenlerde kendisi de üniversiteli esnaf olan ağabeyim ile aracını tamir ettirmek için, şehir merkezinde ki bir sanayiye gittik. Usta, araca bir göz attıktan sonra, bir saatlik bir bakım sonrası arızayı giderebileceğini ifade etti. Bizde zamanım boş olduğu için aracın başında bekleyebileceğimizi ifade ederek, beklemeye başladık. EEee durum malum, ağabeyim gibi, ustada muhabetti seven biri çıkınca, kısa sürede sohbet koyulaştı. Araçtı, arızaydı, işlerdi, güçlerdi derken, her zaman ki gibi konu dönüp dolaşıp esnafın yaptığı işin karşılığına alamamasına geldi. Muhabbetin bu noktasında, aracı tamir eden usta da alacaklarını tahsil edemediğinden yakınarak, iş yaptığı belediyelerden iki üç aydır alacağını alamadığı söyleyince, benim kulak kabardı. Çünkü konu belediyeler… Ustam belediyelere ara sıra iş yaptığını ifade ederek, “30 bin lira alacağım var. “Belediyenin ismini duyamadım” Hala tahsil edemedim. Ama gelin görün KDV’ye cebimden ödemek zorunda kaldım” diyerek içini döktü. Derken usta ile ağabeyim sohbeti başka noktalara kaydı.
Bu diyalogdan kulağıma kalan bu bölüm, oldukça dikkatimi çekti. Tabela vergisini veren esnaf, ÇTV’sini veren esnaf, KDV’sini veren esnaf, Bağkur’unu ödemeye çalışan esnaf. Peki Belediyeler… Yoksa belediyelerin esnafa yapacağı ödemeler seçim yatırımlarına mı kaydı!....


**
Otobüs Duraklarına
kim zarar veriyor?

Vatandaş ne diyor köşesine yazdığımız konulara gelen yorumları biliyorsunuz zaman zaman yayınlıyoruz. Geçen hafta, Çark Caddesi girişinde bulunan çöp kovasının yerinden sökülmesiyle ilgili yazdığımız konuya bir yorum gelmiş. Yorumu yapan okuyucumuz, düşüncelerini ‘Karakalem’ rumuzuyla yazmış. Okurumuz yazdığı konu, çoğu zaman hepimizin gördüğü, ama umursamadığı bir konu. Konuyu okuyucumuzu anlatımıyla yayınlıyorum, “Bu vurdum duymazlığa biri dur desin. Vakıf Kent’te durakların camlarını kırıp birde orada ev sahibi olan insanlar, bu durakların ne kadar paraya mal olup kimin cebinden çıktığını biliyormusunuz? Günah diye bir şey var. Allahtan korkun gören varsa yetkililere bildirsin lütfen… KARAKALEM”

**
Mezarlıklar
sahipsiz mi?

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Erenler Mezarlığı’nın tepe noktasında bulunan mezarlar bakım bekliyor. Mezarların geçmiş dönemlerde yaşayan mübarek insanlara ait iddia eden vatandaşlar, mezar taşlarının gün geçtikçe silinmesine tepki gösteriyor. Mezarlıkların bakımının yapılmasını ve taşların korunmasını isteyen vatandaşlar, insanların ebedi istirahatgahlarına düzenli olarak bakım yapılmasını istedi. Mezar taşlarının geçmişin bir aynası olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, gelecek nesillere miras bırakılmasını talep ediyor.
 
20 Kasım 2013 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA