24 Haziran 2018

Bakanlığa göre suyu yetermiş!


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2014 yılı sonuna kadar Sapanca Gölü’nde içme ve kullanma suyu maksadıyla çekilecek su miktarının, gölün ekolojik dengesini bozmayacağı iddia etti. Bakan Eroğlu’na göre de Sapanca’da yeterli su var.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaşanan kuraklığa rağmen alınan tedbirler neticesinde Türkiye’de herhangi bir su sıkıntısının yaşanmadığı kaydedildi. Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığında müsteşar, müsteşar yardımcıları ve su ile alakalı genel müdürlerin iştiraki ile bir toplantı düzenlenerek 81 ilin içme ve kullanma suyu durumunun gözden geçirildiği, alınması gereken tedbirlerin tespit edilerek Türkiye’nin hiçbir ilinde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmaların kararlaştırıldığı belirtildi.
YETKİSİZ BEYANLAR
2014 yılında hiçbir ilde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapıldığı kaydedilen açıklamada, "Ayrıca Kocaeli ve Sakarya illerimizde su sıkıntısı yaşanacağı yönünde basın ve yayın organlarında bu konuda yetkisi ve ihtisası olmayan kişi ve kurumlarca haber ve beyanatlara rastlanmaktadır. Yapılan toplantıda Kocaeli ve Sakarya illerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları, mevcut kaynakları, Sapanca Gölü’nün durumu konunun uzmanlarınca incelemeye alınarak, bu illerde de 2014 yılı için içme ve kullanma suyu açısından bir sıkıntının yaşanmayacağı ortaya çıkmıştır" ifadelerine yer verildi.

EKOLOJİK DENGE
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Son zamanlarda Sapanca Gölü ile alakalı basında gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır. Bakanlığımızca Sapanca Gölü Havza Koruma Eylem Planı 2013 yılında tamamlanmıştır. Uzmanlarca yapılan değerlendirmelerde, 2014 yılı sonuna kadar Sapanca Gölü’nde içme ve kullanma suyu maksadıyla çekilecek su miktarının, gölün ekolojik dengesini ve içindeki canlıları etkileyemeyeceği neticesine varılmıştır. Zaten Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinin geçmişte bu seviyelere düştüğü yıllar olmuştur. Sapanca Gölü ile ilgili resmi kaynakların dışında yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır."

TEHLİKE YOK
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise seçim çalışmaları için gittiği Afyon’da endişelenilecek bir durumun olmadığını iddia etti. Bakan Eroğlu, “Biz dün bütün arkadaşlarımızı topladık, başkanlığımda bir toplantı yaptık. Dünyada su denilince biz bilinen isimiz. Bizim büyük bir tecrübemiz var. Biz şu anda A alternatifindeyiz. B ve C alternatiflerimiz de var. Biz oturduk bütün kentlerin su meselesini baştan sona masaya yatırdık. Esasen sıkıntı olması muhtemel olan birkaç ilimizle ilgili de çalışma yaptık. Ama herhangi bir tehlike olmadığını ifade edeyim. Mesela özellikle Sabanca Gölü’nde azalma olduğundan Kocaeli ve Sakarya’nın su sorunu olacağı yönünde iddialar vardı. Ama baktım hiçbir problem yok. Sapancamız da yeteri kadar su var. Vatandaş endişe etmesin. Ama endişesini de haklı görüyorum. Ankara’da, İzmir’de, İstanbul’da nereye bakarsanız bakın bu sıkıntıları bildikleri için, su taşımaktan dolayı genelde çok büyük sıkıntılar çekmişlerdi. Küvetlerden maşrapa ile su doldurdukları günleri bildikleri için, evlerin bidon ev olduğunu bildikleri için endişe ediyorlar. Dolayısı ile o günlerin ıstırabınız hatırlıyorlar. Değerli vatandaşlarımızı lütfen bunu düşünecek olan biziz, bunu siz düşünmeyin, rahat olun. Allah’ın izniyle eski günleri yaşatmayacağız. Su her daim akacaktır.”
 
21 Şubat 2014 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA