19 Haziran 2018

Yeni Türkiye YOLA ÇIKTI


Sakarya Üniversitesinde devam eden 2. Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum Kongresinin açılış panelinde konuşan Prof. Dr. Burhanettin Duran Yeni Türkiye’nin yola çıktığını, Yeni Ortadoğu için ise zaman ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORMER) ve SETA tarafından düzenlenen Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum Kongresi dün sona erdi. Kongre’de “Yeni Ortadoğu’da Yeni Türkiye” başlığında düzenlenen panelde Ortadoğu ve Türkiye’de yaşanan değişim konuşuldu. Türkiye’nin yenileşme konusunda tecrübe sahibi olduğunu belirten Prof. Dr. Burhanettin Duran, “Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün de bölge ülke ve halklarına “model” olarak sunulmaktadır. Türkiye model olmaktan ziyade, üstesinden geldiği sorunlar, geliştirdiği çözümlerle deneyim sahibi olmuş bir ülkedir. Bunun yerine, ‘tecrübelerinden istifade edilecek ülke’ olarak görülmesinin daha sağlıklı olacaktır” dedi.
BATILILAŞMA
Panelde söz alan SETA Genel Koordinatörü ve Sabah Gazetesi yazarı Prof. Dr. Burhannetin Duran, gerek Cumhuriyet gerekse Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde “yeni arayışının” hep olduğunu söyledi. Batılılaşma hareketlerinden, Cumhuriyetin kuruluşuna, çok partili döneme geçişten Özallı yıllara Türkiye’de yenileşme hareketlerinin var olduğunu hatırlatan Duran, “AK Parti ile başlayan ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle gelişen ‘Yeni Türkiye’ söylemi gelişmiştir ve çok önemli bir söylemdir. Türkiye, bundan sonraki dönemde Cumhuriyetin temel niteliklerini de koruyarak demokratikleşme süreci devam edecektir” şeklinde konuşan Duran, endişelerin aksine dar bir ideolojik anlayışın yerleşmesinin zaten sosyolojik olarak mümkün olmadığını belirtti. SAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam eden Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum kongresi yarın sona erecek.
 
16 Ekim 2014 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA