23 Haziran 2018

Akyazı ‘Boğaz’a bağlanacak


2014 yılı üçünü dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda Akyazı’dan başlayarak 3. Boğaz Köprüsü’ne bağlanacak olan otoyolu projesi yap-işlet-devlet modeliyle önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkacağı belirtildi.

2014 yılı üçünü dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Hüseyin Avni Coş başkanlığında gerçekleşti. Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya ilgili bölge müdürleri, daire müdürleri, ilçe kaymakamları ve diğer kurul üyeleri katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Vali Coş, 2014 yılı yatırım programını bir önceki yıl ile karşılaştırdı. Proje ödenek miktarıyla ilgili olarak açıklama yapan Coş “2014 yılı yatırımlarımızın toplam proje tutarı 4 milyar 731 milyon TL olup, 2013 yılı yatırımlarının proje tutarı ile karşılaştırdığımızda yüzde 4’lik bir azalma meydana gelmiştir” dedi.
ÖDENEKLER
2014 yılı yatırımlarının toplam ödeneğinin 918 milyon TL olduğunu ifade eden Vali Coş, “ 2014 yılı yatırım ödeneğini bir önceki yılın ödeneği ile karşılaştırdığımızda 444 milyon TL’lik bir azalma bulunmaktadır. Bu azalma YHT projesinin tamamlanmasından ve Adapazarı- Karasu demiryolu projesinin revizesinden dolayı kaynaklanmaktadır” diye konuştu. Coş üçüncü dönem projelerinde yüzde 70 nakdi, yüzde 75 fiziki gerçekleşme sağlandığını söyledi. 2014 yılında 435 proje bulunduğunu söyleyen Coş, bu projelerin 125’inin tamamlandığını, 224’ünün devam ettiğini, 22’sinin ihale aşamasında olduğunu, 64’ünün ise hazırlık aşamasında olduğunu ifade etti.
YAP-İŞLET-DEVRET
Vali Coş’un konuşmasının ardından konuşma yapan bölge müdürlüğü yetkilileri, kurumlarında gerçekleştirilen yatırımlar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karayolları 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal, Akyazı’dan başlayacak olan ve 3. Boğaz Köprüsü’ne bağlanacak olan otoyolu projesi için önümüzdeki haftalarda ilana çıkılacağını ifade etti. Teknik bilgileri de bu süreçte verebileceklerini söyleyen Kartal, “Bir hafta 10 gün içinde yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkacağız” dedi.
İMAR PLANLARI
Projenin Akyazı’dan başlayacağını söyleyen Kartal, “Bu proje Sakarya ve İzmit’i kuzeyden kucaklayıp Mollafeneri-Paşaköy’de 3. köprü bağlantılarına entegre oluyor. Detaylar ilana çıktıktan sonra kesinleşmiş olacak” diyerek projenin belediye imar planlarına da işlendiğini dile getirdi. TCDD 1. Bölge Müdürü Metin Akbaş’ın sunumuyla devam eden toplantıda konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, Sapanca’da devam eden çalışmalarda ekiplerin bölgedeki yolları bozduğuna dair vatandaşlardan şikayet geldiğini belirterek, “Müteahhitlerin bozduğu yerlerin eski haline getirilmesi konusunda gerekeni yapın” dedi.
ÖĞRENCİ YURDU
Yurt-Kur Bolu Bölge Müdürlüğü adına konuşan Serdivan Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Arif Özsoy, bu yıl için 5 proje bulunduğunu ifade ederek henüz projelere başlanmadığını söyledi. Vali Coş ise projelerin neden başlamadığı sordu. Coş’un sorusuna cevap veren Özsoy, projenin genel müdürlükle TOKİ arasında imzalandığı ve bu nedenle müdahalede bulunamadıklarını söyledi. 2015 yılında başlanacak olan yurt binalarının yıl içinde bitmesinin mümkün olmadığını söyleyen Vali Coş, projelerin hızlandırılması konusunda TOKİ’yle görüşeceğini dile getirdi.
ELEKTRİK KESİLECEK
SEDAŞ Genel Müdürlüğü’nden Enver Akar ise, “Melen Suyu çevresinde İSKİ’den bakanlık kanalıyla tarafımıza yardım ulaştı. Kocaali-Ortaköy baraj havzasında kalan bir bölge. Buradaki insanların elektriklerinin kesilmesi isteniyor. Bu çalışmayı SASKİ, Kaymakamlık ve Türk Telekom’la koordinasyon içinde yapmamız gerekiyor. Burada 700 civarında abonemiz var bu da 2 bin civarında o bölgede yaşayan insan anlamına geliyor. Bunun için koordinasyon gerekli diye düşünüyoruz” diye konuştu. İl Sağlık Müdürü Bilge Kağan Kaya ise sağlık yatırımlarından bahsederek Karasu Devlet Hastanesi’nin proje bitiş tarihinin Aralık ayı olarak göründüğünü söyledi
 
22 Ekim 2014 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA