25 Mayıs 2018

Aile Hekimleri iş bıraktı


SAKAHED Başkanı Rıdvan Karagöz, aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına ayda 300 saat çalışma süresi getirmek istendiğini belirterek, “Bu çalışma süreleri uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve dinlenme hakkına aykırıdır’ dedi.

Sakarya Aile Hekimleri Derneği (SAKAHED) tarafından Eczacılar Odası toplantı salonunda bir basın toplantısı düzenlendi. Sakarya Tabip Odası, Türk Sağlık Sen Şubesi ve SES tarafından desteklenen basın açıklamasında konuşan SAKAHED Başkanı Rıdvan Karagöz, aile hekimliği çalışanları üzerine yapılan baskıların dayanılmaz hale geldiğini belirterek, “Aile Sağlığı Merkezleri, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vererek halkımızın geleceği için çalışan merkezlerdir. Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet alınmasının getirilmesi, aile hekimliği uygulamasını bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir” ifadelerini kullandı.

AYDA 300 SAAT
Sağlık Bakanlığı’nın, aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına ayda 300 saat çalışma süresi getirmek istediğini belirten Karagöz, bu çalışma sürelerinin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve dinlenme hakkına aykırı olduğunu belirterek, “Biz aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları olarak Aile Hekimliğine, Sağlık Bakanlığından daha fazla önem veriyoruz ve iyi bir aile hekimliği uygulamasına sahip olmak için herkesten fazla çalışıyoruz” dedi.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ
Yapılan basın toplantısında konuşan SAKAHED 2. Başkanı Ayhan Tınıç, halkın sağlığının daha iyi takip edilebilmesi ve aile hekimliğinin bitirilmemesi için bugün tüm Türkiye’de bir günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını belirterek, “Amacımız sesimizi duyurmak, halkımızın sağlığına sahip çıkmaktır. Bugün aile hekimliğinin bitirilmesine halkımız adına itiraz ediyoruz. Halkımızı da bize destek olmaya çağırıyoruz” dedi. Ayrıca yapılan açıklamada yarın tüm Türkiye’den gelen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları ile Ankara’da buluşarak, Aile Hekimliği uygulamasının bitirilmemesi ve birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerine sahip çıkılması için sağlık bakanlığı yetkililerine seslenileceği belirtildi.
 
12 Aralık 2014 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA