21 Haziran 2018

AYŞENUR İSLAM: HEDEFİMİZ BÖLGENİN ÖNCÜSÜ OLMAK


Sakarya Üniversitesi 2.Ulusal Tıp Kongresi’nde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, hükümetin sağlık yatırımlarıyla ilgili bilgilendirmede bulunarak, “Hedefimiz, ülkemizi sağlık alanında bölgemizin öncü ülkesi yapmak” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen 2. Ulusal Tıp Kongresi, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kongreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Şimşiroğlu, İl Sağlık Müdürü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Sağlam, AKP İl Başkanı Fevzi Kılıç, öğretim görevlileri ve tıp fakültesi öğrencileri katıldı.DÖNÜŞÜM
Programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, sağlık sektörünü çile olmaktan çıkarıp yoksulları gözeten sağlık devrimi gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Yapısal dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın hayata geçirilmesinden bu yana temel sağlık göstergeleri, sağlık hizmet sunum altyapısı ve insan kaynağında önemli gelişmeler kaydedildi” diye konuştu. Hükümetin sağlık alanında yaptığı hizmetlere değinen İslam, şu bilgileri paylaştı:

HİZMETLER
“Tüm vatandaşların birinci basamak sağlık kuruluşlarından ücretsiz yararlanmasını sağladık. Hastane ve önündeki kuyruklara son verdik. Hastanın doktora, tıbbi teknoloji ve ilaca erişimini sağladık. Hastaneleri tek çatı altında topladık, sağlık hizmetlerine erişilebilirliği ve hizmet sunumunda kaliteyi artırdık. Aile hekimliği uygulamasını başlattık ve tüm ülkeye yaygınlaştırdık. Aile hekimi sayımız 2014 yılında 22 bin 497. Bu uygulama için 2015 yılında bütçede yaklaşık 5 milyar lira kaynak ayrılmış durumda. Kamuda sağlık personeli sayısını 178 binden 472 bine ulaştırdık”

YETERLİ DEĞİL
Çalışmaların yeterli olmadığını vurgulayan İslam, gerçekleştirmeyi hedefledikleri pek çok çalışma olduğunu, sağlıkta tüketen değil üreten ülke olmayı hedeflediklerini dile getirerek şunları kaydetti: “Tıbbi teknoloji, ilaç endüstrisi ve sağlık turizminde kapasitemizi artırmayı planlıyoruz. Yeni projelerin temel motivasyonunun da bu olacağını düşünüyoruz. Hedefimiz, ülkemizi sağlık alanında bölgemizin öncü ülkesi yapmak. Kamu özel ortaklığı modeliyle inşa edeceğimiz şehir hastaneleri projelerimiz var.

YATAK SAYISI
29 sağlık bölgesinde toplam 56 bin yatak kapasiteli hastanelerimizi hizmete sokarak çok daha gelişmiş hizmet ağı örgütlemeyi planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde hastanelerimizdeki nitelikli yatak oranını yüzde 90’ın üzerine çıkarmayı arzu ediyoruz. Aile hekimi başına düşen nüfus sayısını 3 binin altına çekmeyi planlıyoruz. Koruyucu hekimliği yaygınlaştırmayı ve sağlıklı yaşam kültürünü de teşvik etmek, en önemli hedeflerimizden biri olacak.”

ENGELLİ BAKIMI
Engellilerin toplumsal hayata katılımı yönündeki engelleri kaldırmayı arzu ettiklerini, bu amaçla ihtiyaç sahibi bakıma muhtaç engelliler için evde bakım aylığı uygulaması başlattıklarını anımsatan İslam, 458 bin engelliye evde bakım hizmeti verdiklerini, ayrıca özel bakım merkezlerinden yararlanan engelliler için aylık iki net asgari ücret tutarında ödeme yapmaya başladıklarını anlattı. Tuğçe AĞIRLAR
19 Nisan 2015 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA