21 Mayıs 2018

GÖLE YAPILAN DOLGU İÇİN SUÇ DUYURUSU: İYİ Kİ BARO VAR


Sakarya Barosu, Sapanca Belediyesi’nin kıyı şeridinde yaptığı dolgu için suç duyurusunda bulundu. Göl’de inceleme yapan Başkan Zafer Kazan Belediye’nin tahribatın giderilmesini istedi

YENİHABER’İN HABERİ
Yenihaber’in Sapanca Belediyesi’nin Uzunkum yürüyüş yolunda Sapanca Gölü’ne yaptığı dolguyla ilgili haberinin ardan harekete geçen Baro Başkanı Zafer Kazan, Baro’nun Çevre, Kent ve İmar Hukuku Komisyonu üyeleriyle dolgu alanında inceleme yaptı.

DOLGU ALANINDA TESPİT
Alanda dolgu önceki çekilen fotoğraflarla son durumu karşılaştıran Kazan ve Komisyon üyeleri  tarafından Sapanca Gölü’ne hafriyat ile dolgu yapıldığı, çimento taş ve çakıl ile duvar örüldüğü, yapısının değiştirildiği ve kıyı çizgisinin tahrif edildiği belirlendi.

DOĞAL BİR MİRAS
Bunun üzerine Baro Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu konu ile ilgili Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Hazırlanan suç duyurusu içeriğinde Sapanca Gölü’nün yalnız su kaynağı değil aynı zamanda doğal bir miras olduğu belirtildi.

SASKİ’YE DE ÇAĞRI
Konuyla ilgili açıklama yapan Baro Başkanı Zafer Kazan, Sapanca Belediyesi’nin Göl’e zarar veren uygulamadan vazgeçmesini ve tahribatın giderilmesini istedi. Kazan SASKİ’nin de konuyla ilgili görevlerinin gereğini yapması talebinde bulundu.

Sakarya Barosu dünyanın sayılır içme suyu kaynakları arasında yer alan Sapanca Gölü’ne dolgu yapılmasına karşı harekete geçti. Baro Çevre, Kent ve İmar Hukuku Komisyonu, Sapanca Gölü’nün kıyı şeridinde bulunan yürüyüş yolunun, göle dolgu yapılarak uzatılması ile ilgili harekete geçti. Göl kıyısında incelemelerde bulunan Baro Başkanı Av. Zafer Kazan ve komisyon üyeleri durum tespiti yaparak, dolgu öncesi ve sonrası görüntüleri karşılaştırdı. Heyet tarafından yapılan incelemede Sapanca Gölü’ne hafriyat ile dolgu yapıldığı, çimento taş ve çakıl ile duvar örüldüğü, yapısının değiştirildiği ve kıyı çizgisinin tahrif edildiği belirlendi.
GÖLE ZARAR VERİYOR
Baro Başkanı Zafer Kazan durumun göle zarar verdiğini belirterek, komisyon üyeleri ile birlikte Sapanca Belediyesi’ne uygulamanın durdurulması çağrısını yaptı. Komisyon üyeleri göle boşaltılan tüm hafriyatın geri alınarak, gölün eski haline getirilmesi taleplerini de yazılı olarak belediyeye iletti. Komisyonu üyeleri ayrıca Sapanca Belediyesi’nden, göle uygulanan dolgu işlemi için herhangi bir imar düzenlemesi yapılıp yapılmadığını, yapılmadı ise sorumlular hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığı konusunda açıklama istedi.
DOĞAL BİR MİRAS
Sakarya Barosu Başkanlığı Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu konu ile ilgili Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Hazırlanan suç duyurusu içeriğinde Sapanca Gölü’nün yalnız su kaynağı değil aynı zamanda doğal bir miras olduğu belirtilirken: “Bizzat yerinde tespit ettiğimiz görüntülerde Sapanca Belediye Başkanlığı’na ait araçların Sapanca Gölüne taş, kum, çakıl ve hafriyat ile dolgu malzemesini planlı bir şekilde boşalttığı ve çimento ile duvar örüldüğü görülmektedir. Sapanca Gölü, Sakarya’nın sadece su kaynağı değil aynı zamanda korunması gereken bir doğal mirasıdır. Tam olarak hangi karara istinaden yapıldığını bilemediğimiz veya hiçbir karar dayanağı bulunmayan bu işlem ileride telafisi güç ve imkânsız zararlar doğuracaktır. Bu durum birçok kez yok olma tehlikesi ile karşılaşan şehrin önemli su kaynaklarından birinin yapısını bozacaktır” görüşünde bulunuldu.
SASKİ’YE SORULAR
Komisyon üyeleri su duyurusunun ardından Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Başkanlığı’na yanıtlaması istemiyle sorular sordu. “Sapanca Gölü kıyı kenarının hafriyat, kum çakıl, taş ve çimento ile yapılan doldurma işlemi hakkında bilginiz var mı?” diye soruldu. Komisyon ayrıca SASKİ’den “Bilginiz var ise buna ilişkin herhangi bir izin verilip verilmediği, izin verilmiş ise hangi karara ve gerekçeye dayanılarak bahse konu işlemin tesis edildiği, kurumunuz koruma yetkisinde bulunan Sapanca Gölü’nün kıyısının düzeltilmesi ve eski haline getirilmesi için herhangi bir süreç işletilip işletilmediği veya yasa dışı bu işlem sebebiyle herhangi bir şikâyette bulunulup bulunulmadığı" konularında kamuoyunun aydınlatılmasını istedi. Yazıda ayrıca Sakarya Barosunun Sapanca Gölü ile ilgili her türlü ihlalin takipçisi olacağı önemle ifade edildi.

Konu ile ilgili Sezai Matur SASKİ'yi eleştirdi. O yazıyı okumak için TIKLAYIN
 
26 Mart 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA