25 Nisan 2018

MUSTAFA ÖR: YASAKLI İLAÇLAR ARILARI ÖLDÜRÜYOR


Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, Avrupa’da yasaklı bazı tarım ilaçlarının Türkiye’ye girdiğini, bununda arılar tarafından çok tercih edilen, ayçiçeği, akasya, kestane kocayemiş, fındık ve Trabzon hurması gibi bitkilerde kullanıldığı

Sakarya Arı Yetiştiricileri birliği Başkanı Mustafa Ör, arıcılık ve bal üretimi ile ilgili değerlendirmede bulundu. Ör, açıklamasında arıcılık ve bal üretimi konusunda yaşanılan sorunlar hakkında da bilgi verdi. Ör, yaptığı açıklamada,  ilimizde 170 bin arı kovanının bulunduğunu vurgulayarak, “Yılda 900 ton bal üretimi, 20 ton polen, 17 bin adet arı üretimi ve 20 ton bal mumu üretimi yapıyoruz” şeklinde konuştu.
RAHATSIZ OLUYORUZ
Ör, Türkiye’nin bal üretiminde kendi kendine yeten bir ülke olduğunu ifade ederek, “Balda en büyük üretici Çin’den bile ithalat yapılmıyor. Ama İran üzerinden yasal olmayan yollarla ilimize bal geliyor. Bu durum biz arıcıları rahatsız ediyor. Ülkemize kontrolsüz hiçbir ürünün girişinin olmaması gerekiyor” diyerek, yasal olmayan ürün girişleri konusunda gerekli yaptırımların uygulanması gerektiğini ifade etti.
YANLIŞ İLAÇLAR
Arıcılığın karşı karşıya olduğu problemlerle ilgili olarak ta konuşan Ör, tarımda yanlış ilaç kullanımının sektörü olumsuz etkilediğini belirtti. Ör, Avrupa’nın yasakladığı bazı tarım ilaçlarının Türkiye’ye girdiğini, bunun da arılar tarafından çok tercih edilen ayçiçeği, akasya, kestane kocayemiş, fındık, Trabzon hurması gibi bitkilerde kullanıldığını belirtti. Avrupa’nın kullanmadığı bir ilacın Türkiye’de kullanılmaması gerektiğine dikkati çeken Ör, şöyle devam etti:
CİDDİYETLE DURULMALI
“ Avrupalının kendi ülkesinde kullanmadığı ilaçları bizde kullanmamalıyız.  Bu konuda mücadeleye devam edeceğiz. Yasaklı ilaçları kullandığımız toprak kirleniyor. Üç yıl sonra o toprakta çıkan ottan arı toz alırsa ölüyor. Onun için bu işi çok ciddi tutmamız lazım. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda çok hassas, Türkiye arıcılığının en büyük düşmanı tarım ilacıdır”.
26 Mart 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA