28 Mayıs 2018

SATSO MESLEK KOMİTESİ BAŞKANI EVİN’DEN UYARI: S PLAKADA SATIŞ YOK


SATSO 19. Meslek Komitesi Başkanı Halit Evin, 3 binin üzerinde S Plaka verildiğini belirterek, alınan plakaların 3 yıl boyunca satış veya devrinin yapılamayacağını söyledi

3 BİNİ AŞTI
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 19’uncu Meslek Komitesi Başkanı Halit Evin düzenlediği basın toplantısında S Plaka ile ilgili açıklamalarda bulundu. S Plaka çalışmalarının önceki gün itibariyle tamamlandığını vurgulayan Evin, “İl genelinde toplam 2 bin plaka verilmesi düşünülüyordu ancak ilçelerin de devreye girmesiyle plaka sayısı 3 bini aştı” dedi.
MAĞDURİYET
Plakaların 3 yıl boyunca devir ve satışının yapılamayacağını Evin, “Almadan plakaları satmaya uğraşan esnaf var. Gazete ilanlarında 60 Bin TL civarında satış rakamlarından bahsediliyor ancak şu an öyle bir plaka satışı yok. Bunun bir ranta dönüşmemesi için 3 sene satılamaz yasağı kararı çıkacak. Mağdur olmamaları için vatandaşları uyarıyoruz” dedi.
HAZİRAN’A KADAR SÜRE
Mevcut araçlardan S Plaka alamayanların okul bitene kadar kendi araçlarıyla çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Evin, “Haziran bitiminden sonra artık kontroller başladığında S plakası olmayan arabalar cezalandırılacak” dedi. Evin, fabrika ya da işletmelerin kendine ait araçlarla kendi personellerini taşımalarında S plaka zorunluluğu olmadığını da söyledi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 19’uncu Meslek Komitesi Başkanı Halit Evin dün Elegante Restoran’da basın mensuplarıyla bir araya gelerek S Plaka ile ilgili açıklamalarda bulundu.
S Plaka çalışmalarının önceki gün itibariyle tamamlandığını vurgulayan Evin, “İl genelinde toplam 2 bin plaka verilmesi düşünülüyordu ancak ilçelerin de devreye girmesiyle plaka sayısı 3 bini aştı” dedi.
2015 TESCİLLİ ARAÇLAR
Vatandaşların plaka alabilmeleri için 2014 yılında fiilen servisçilik yapma şartının arandığına dikkat çeken Evin, 2015 tescilli bazı araçların S Plaka alamadığını söyledi. Evin, “Burada mağdur olan 2015 tescilli 200’e yakın araç var. Ticaret Odası 19’uncu Meslek Komitesi ve Servisçiler Odası bununla ilgili bir çalışma yapıyor. Çalışmayı Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunacağız. Onların da bir çözüm getireceklerini düşünüyoruz” dedi.
SATIŞ VEYA DEVİR YOK
Plakaların 3 yıl boyunca devir ve satışının yapılamayacağını Evin, “Daha almadan bu plakaları satmaya uğraşan esnafımız var. Gazete ilanlarında 50 Bin TL, 60 Bin TL civarında satış rakamlarından bahsediliyor ancak şu an öyle bir satış yok. Bunun bir ranta dönüşmemesi için 3 sene satılamaz yasağı kararı çıkacak. Mağdur olmamaları için vatandaşları uyarıyoruz. Böyle bir plaka satışı yok şuan da. Paraları farklı şekilde diğer insanlara kaptırmasınlar” dedi.
PLAKANIN BOŞTA KALMASI
Olası mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla özel maddeler konulduğunu vurgulayan Evin, “Esnafı mağdur etmemek adına çalışma yaptık. Arabası kaza yapan arkadaşlarımızın plakaları 3 ay boşta kalabilir. Hakkı zayi olmayacak. Daha sonra uzun zaman sürerse UKOME’den izin alma koşulu ile bu süreyi uzatabilir. Biraz daha açıklık getirelim. Diyelim benim arabam kaza yaptı. İşin içinden çıkamıyorum. Üç ay plakanın boşta kalma hakkı var” dedi.
HAZİRAN’A KADAR SÜRE
Mevcut araçlardan S Plaka alamayanların okul bitene kadar kendi araçlarıyla çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Evin, “Haziran bitiminden sonra artık kontroller başladığında S plakası olmayan arabalar cezalandırılacak” dedi. Fabrika ya da işletmelerin kendine ait araçlarla kendi personellerini taşımalarında S plaka zorunluluğu olmadığını belirten Evin, Sakarya’nın en az 5 senelik servis belgesinin çıktığını söyledi.

 
2 Nisan 2016 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA