18 Temmuz 2018

İŞÇİYE REKOR TAZMİNAT: 1.4 MİLYON TL


Sakarya'da hafriyat sahasında çalışırken iş makinesinin kepçesiyle konteyner arasına sıkışarak sakat kalan işçi, iş verene açtığı davada, faizleri ile birlikte 1.4 milyon lira tazminat kazandı.

Arifiye ilçesinde 6 yıl önce çalıştığı şirketin hafriyat sahasında iş makinesi operatörünün dikkatsizliği nedeniyle kepçenin sıkıştırması sonucu boynu kırılarak yatağa mahkum kalan M.K'nın şirkete açtığı davada rekor tazminat çıktı. Sakarya 1. İş Mahkemesi'nde, avukatı Özgür Eray Taş aracılığı ile dava açan işçi M.K.,  iş yerinde maruz kaldığı iş kazası nedeniyle boynunun kırıldığını, iş organlarının hasar gördüğünü, felçli duruma düştüğünü, yüzde 100 iş göremez duruma geldiğini belirtti. İşverence güvenlik tedbirlerinin ihmal edildiği ileri sürülerek, tazminat taleplerinin kabul edilmesini istedi.
YÜZDE 25 KUSURLU
Şirket ise kazanın oluşmasında kendilerinin kusurunun bulunmadığını, kazanın oluşmasına davacının kendi kusurunun sebep olduğunu, iş yerinde tüm iş güvenliği önlemlerinin alındığını bu nedenlerle davanın reddini talep etti. Yapılan bilirkişi incelemesinde davalı şirketin kazada yüzde 75 oranında, işçinin ise yüzde 25 oranında kusurlu olduğu belirtildi. Kazadan 6 yıl sonra sonuçlanan davada mahkeme, davalının gerekli ve yeterli iş güvenliği tedbirlerini almadan davalı işçiyi ve diğer davalıyı çalıştırdığını, diğer davalı şahsın ve işçinin dahi gereken dikkat ve özeni yeterince göstermediğinden söz konusu iş kazasının meydana geldiğini, dolayısıyla davalı işverenin iş güvenliği tedbirlerini almadığından dolayı ve diğer davalının kusurlu eylemi ile davacı işçinin malul kalacak şekilde yaralanmasına taksirli eylemleri ile neden olduklarını kaydetti.
TAZMİNAT
Mahkeme, davalı şirketi, 872 bin 903 lira maddi ve 40 bin lira manevi tazminat olmak üzere, 912 bin 903 lira tazminatın, kaza tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davacı işçiye ödenmesine mahkum etti. Şirket, iş kazası sonucu yatağa mahkum olan işçisine yasal faiziyle 1.4 milyon lira ödeyecek.
22 Kasım 2016 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

ERSİN TARANOĞLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUR MU?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA