20 Haziran 2018

DOLARDAKİ ARTIŞ ESNAFI TEDİRGİN EDİYOR


Dolar fiyatlarında ki artışı esnaf değerlendirdi. SATSO Başkanı Kösemusul, doların kısa zamanda normal seyrine döneceğini belirtirken, esnafların bir kısmı ise durumdan tedirgin.

 18 Ekim’den bugüne kadar doların yüzde 6’yı geçen artışı esnafları tedirgin ederken dolar artışı sebebiyle ithal ürünlerde uygulanan fiyat artışı vatandaşa yansımaya başladı. Dolar artmaya devam ederse yılbaşında özellikle elektronik ürün fiyatlarında yüzde 15’e varan zam bekleniyor. Doların artışının en az etkilediği ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, “Bunu bir kriz ortamı olarak değerlendirmek doğru değil, ülkemizin gerçekten güçlü bir ekonomisi var ve bu artıştan en az etkilenen ülke biziz. Bu doların artışı yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada etkili oluyor ve tüm dünya piyasalarında oluşan daralma ile karşılaştırıldığında bundan en az etkilenen ülke Türkiye. Zaten doların birden düşmesi ihracatımızı etkiler, dolar kısa sürede eski seviyesine gelecektir, bu konuda bir çekincemiz yok” şeklinde konuştu.
“AŞACAĞIZ”Türkiye’nin ekonomisinin güçlü olduğunu ve bu durumun krize dönmeyeceğine inanan Altıntaşlar GSM Sahibi Murat Gazi, “Doların artması piyasaları olumsuz etkiledi ancak Türkiye’nin güçlü ekonomisi sebebiyle bu durumu aşabileceğine inanıyoruz. Dolar gerçekten arttı, ancak bizler ürünlerimize zam yapmama kararı aldık. Elimizde bulunan ürünlerimiz yine aynı fiyattan tüketici ile buluşacak, bizler esnaf olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Ekonomimize güveniyoruz” ifadelerini kullandı.
“TÜM ÜLKELERDE”Piyasalardaki daralmanın ve döviz kurlarındaki artışın tüm ülkelerde yaşandığını ifade eden
Fatih Kır ise, “Tüm dünyada piyasalarda bir daralma var, yalnızca biz değil tüm ülkelerde yaşanan bir daralma bu. Türkiye’nin gerçekten güçlü bir ekonomisi var ve bu durumun çok uzun sürmeden sona ereceğini, bu durumu atlatacağımıza inanıyorum. Tüm ülkelerde yaşanan bu döviz kurlarındaki artıştan en az Türkiye’nin etkileneceğini düşünüyorum” dedi.
“KOLAY OLMAYABİLİR”Döviz kurlarında yaşanan artış sebebiyle esnafın içinde bulunduğu durumu atlatmasının kolay olmayacağını düşünen Ziya Atay isimli esnaf, “Doların artmasıyla beraber ithalattaki girdilerden dolayı fiyatlar maalesef artmış durumda. Bu da esnafa ve doğal olarak vatandaşa yansıyor. Bu artış aynı şekilde devam ederse yakında işten çıkarmalar başlayacak bununla beraber üretim duracak. Kriz ortamına doğru gidiyoruz çünkü, bunu atlatmak kolay olmayabilir” ifadelerini kullandı.
“TEDİRGİNİZ”Dolardaki artış sebebiyle tedirgin olduklarını belirten İrfan Reis isimli vatandaş ise, “Doların artması enflasyonu da etkiledi. Bir sürü iş yerleri de kapanacak. Askeri ücretle çalışanın işçinin, memurun, dulun, yetimin işi de zor, ne olacağı belirsiz. Doların düşmesi lazım. Bu durumdan oldukça tedirginiz” şeklinde konuştu. R. Kaan Oktar
1 Aralık 2016 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA