23 Haziran 2018

İHRACATTA SEVİNDİREN YÜKSELİŞ


TİM’in açıkladığı ihracat rakamlarında Sakarya ihracatını geçen ay Kasım ayına göre yüzde 28,2, geçen yılın Aralık ayına göre ise yüzde 214,2 artırarak 7’nci sırada yer aldı. SATSO Başkanı Kösemusul, “Daha iyi değerler için 2017’de daha çok çalışacağız” d

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Aralık ayı ihracat rakamları açıklandı. TİM verilerine göre, Türkiye’nin Aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,31 artarak 12 milyar 817 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2016’nın son çeyreğinde yükselişe geçen Sakarya ihracatı Aralık ayında rekor artış yaşadı. Sakarya ihracatı geçen ay, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 214,2, bu yılın Kasım ayına göre ise yüzde 28,2 artış göstererek 477 milyon 477 bin dolar olarak gerçekleşti ve en çok ihracat yapan iller sıralamasında Kasım ayında olduğu gibi Aralık ayında da 7’nci sıradaki yerini korudu. Sakarya, 2015 yılı toplamına göre yüzde 31,2 artışla, 2016 yılı toplam ihracat değerinde 2 milyar 523 milyon dolara ulaştı.
İŞ DÜNYASININ BAŞARISI
Aralık ayı ihracat değerinin Sakarya iş dünyasının büyük başarısı olduğunu vurgulayan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, ihracat artışının iş dünyasının moralini ve motivasyonunu daha da yükselttiğini ve 2017 yılı için umut verdiğini dile getirdi. 2014 yılındaki yükseliş trendini 2016’nın son çeyreğinde yakaladıklarını belirten Kösemusul, “2014, ihracatımız için başarılı bir yıldı. Global ekonomide yaşanan sıkıntılar, ülkemizin çetin mücadeleleri ile dolu 2015 ve 2016’nın son çeyreğine kadar ihracatımız düşüş yaşadı. Hamdolsun 2016’nın son çeyreğinde yeniden atağa geçtik. Aralık ayını 7’nci sırada kapattık” diye konuştu.
HEDEFİMİZ İLK 5
Sakarya ihracatında hedeflerine ulaşacaklarının altını çizen Başkan Kösemusul, “2023 yılı ekonomik hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Toyota Türkiye başta olmak üzere bu başarıda emek veren iş dünyamızı tebrik ediyorum. Onların üstün performansı ile inşallah ihracatta ilk 5 il arasında olma hedefimize ulaşacağız. Daha iyi değerler için 2017 yılında daha çok çalışacağız. Sakarya olarak üreterek, ürettiğimizi alternatif pazarlar bulup daha yüksek ihracat yaparak kazanmaya ve Türkiye’mize katkı sağlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
4 Ocak 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA