23 Haziran 2018

SESOB BAŞKANI HASAN ALİŞAN, ÜYELERİ İÇİN KONUŞTU: ESNAFA UYARI


Esnafa yönelik eğitim seminerinde konuşan SESOB Başkan Hasan Alişan, esnafın kendisini revize etmesi gerektiğini belirterek, “Yavaş yavaş yok olmaya mahkum olacağız” dedi

70 KATILIMCI
Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin yeni üyelere yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantıları sürüyor. Önceki akşam yapılan toplantıda 70 katılımcıya sertifikaları verildi. Esnafa uyarıda bulunan SESOB Başkanı Hasan Alişan, öncelikle sanayi esnafının kesinlikle kendini revize etmesi gerektiğini söyledi.
TUVALET YOK
Sanayideki dükkanların yüzde 80’nin de tuvalet olmadığının altını çizen Başkan Alişan “Biz işyerlerimizi yenilemedikten sonra, revize etmedikten, günün şartlarına uygun hale getirmedikten sonra bizden başka çalışacak adam bulamayacağız. Ve yavaş yavaş yok olmaya mahkum olacağız” şeklinde konuştu.
ARA ELEMAN
Bugün kimsenin çocuğunu yanında çırak yapmak istemediğini de söyleyen Alişan, “Hepimiz çocuğumuz başka meslekleri seçsin diye çaba sarf ediyoruz. Kendi çocuğumuzu bu mesleğe yakıştıramıyorsak, başkasının çocuğu da kendine kıymetlidir. Biz bu meleği icra ederken işyerimize bakmadık, kazandığımız paraya baktık” dedi. 

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin yeni üyelere yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantıları devam ediyor. 70 katılımcıya program sonunda sertifika verildi. SESOB hizmet binasında gerçekleşen eğitim ve bilgilendirme toplantısına SESOB Başkanı Hasan Alişan, Başkanvekili Muhittin Kılıç, Kahveciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Altay, Terziler Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkan Vekili Faik Yolcu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan Salihoğlu, Kuaförler Odası Başkanı Ali Ak ve Sakarya Oto Sanatkarları Odası Başkan Vekili Ahmet Bayır’ın da hazır bulundu.
TUVALET YOK
SESOB Muhasebe Müdürü Nejat Canseven ve SESOB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Alkın tarafından esnafa bilgilendirmede bulunuldu. SESOB Başkanı Hasan Alişan, öncelikle sanayi esnafının kesinlikle kendini revize etmesi gerektiğini söyledi. Alişan, bugün sanayideki dükkanların yüzde 80’nin de tuvalet olmadığının altını çizerek, “Çalışanın giyinip, soyunacağı yer yok. Türkiye’de eğitim sistemi değişti. 4+4+4 sistemi ile okula başlayan çocuk, 18 yaşında liseden mezun oluyor. Sizin 18 yaşındaki çocuğu, ‘gel sen sanayide çırak ol, terzide, kuaförde çırak ol’ deme şansınız kalmadı. Çünkü artık çocuklar teknoloji ile dünyayı tanıyor” dedi.
RİSKTEN KAÇIYORLAR
Meslek liselerinde öğrencilerin staja dahi sanayiye gönderilmediklerine de dikkat çeken Alişan, “Okul müdürleri; ‘Ben öğrencimden sorumluyum. Soyunma odası yok, yağlı işte çalışıyor duş alacak yeri yok, tuvalet yok, iş güvenliği yok. Böyle yerlere öğrencimi gönderemem’ diyor. Herkes riskten kaçıyor. Biz işyerlerimizi yenilemedikten sonra, revize etmedikten, günün şartlarına uygun hale getirmedikten sonra bizden başka çalışacak adam bulamayacağız. Ve yavaş yavaş yok olmaya mahkum olacağız” ifadelerine yer verdi.
ARA ELEMAN
Bugün kimsenin çocuğunu yanında çırak yapmak istemediğini de söyleyen Alişan, “Hepimiz çocuğumuz başka meslekleri seçsin diye çaba sarf ediyoruz. Çırak bulamamamızın başlıca sebeplerinden biride bu. Kendi çocuğumuzu bu mesleğe yakıştıramıyorsak, başkasının çocuğu da kendine kıymetlidir. Biz bu meleği icra ederken işyerimize bakmadık, kazandığımız paraya baktık. İyi sanatkar olmak yetmiyor artık. Bunun yanında iyi işletmeci olmak zorundayız. Sizlere ara eleman bulmak için çeşitli çalışmalarımız var. Artık bir takım anahtarlar ile bu mesleğin yürümediğini anlamamız lazım. İşte o zaman bize çırak gelir. Büyümezsek iş yapamayız” dedi. Birlik Başkanı Hasan Alişan’ın konuşmasının ardından programa katılan üyelere katılık belgeleri oda başkaları tarafından verildi.
6 Ocak 2017 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA