21 Nisan 2018

GRİP, ACİLLERDE YOĞUNLUĞU ARTTIRDI


Havaların soğumasıyla birlikte grip vakaları arttı. Son 11 günde SAÜEAH Acil Servisine 11 bin 681 hasta başvururken, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Acil Servisine ise 9 bin 742 hasta muayene edildi.

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarında artış yaşanıyor. Başta merkezdeki hastaneler olmak üzere hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğun soğuk havanın etkili olması nedeniyle yaşanan grip salgınlarından kaynaklandığı belirtildi. İlimizde hasta yoğunluğunun en fazla olduğu acil servis olarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüsü Acil Servisi’ne son 11 günde toplam 11 bin 681 hasta başvurdu. Günlük ortalama bin 62 hastaya hizmet veren SAÜEAH Acil Servisi dışında yine SAÜEAH’a bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Kliniği’nin Çocuk Acil Servisi’nde 9 bin 742 hasta muayene edildi. Kliniğin Çocuk Acil Servisi’nde günlük hasta sayısının ortalama 886 kişi olduğu belirtiliyor. SAÜEH’ın Serdivan Ek Binasındaki acil serviste ise 11 günde 2 bin 131 hastanın muayene edildiği belirtilirken, buradaki acil servisin günlük hasta ortalamasının ise 194 kişi olduğu kaydedildi.
POLİKLİNİK ARTTI
Poliklinik sayılarının da artış gösterdiği son günlerde üst solunum yolları ve gribal enfeksiyon nedeniyle hasta yoğunluğunun maksimum düzeyde arttığı ifade edildi. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından özellikle çocuklarda daha yaygın görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıyla şehrin en yoğun Çocuk Acil Servisi olan SAÜEAH Kadın Doğum ve Çocuk Kliniği’nin Çocuk Acil Servisi’nde hekim takviyesi yapılarak poliklinik sayısı artırıldı. Acil serviste bir uzman hekimin idaresinde 6 polikliniğin hizmet verdiği belirtildi. Kamu hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerdeki hasta yoğunluğu da dikkat çekiyor.
ÖNLEM ALIN
Poliklinik sayılarının da artış gösterdiği son günlerde üst solunum yolları ve gribal enfeksiyon nedeniyle hasta yoğunluğunun maksimum düzeyde arttığı ifade edildi. Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sitesinde ise gribe yakalanmamak için dikkat edilen hususlar şöyle ifade edildi: Sabun ve su ile ellerinizi sık sık yıkayınız. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınınız. Yüzeyleri sık sık temizleyiniz. Yeterli ve dengeli besleniniz. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınınız. Kapalı ve kalabalık ortamları sık sık havalandırınız. Herhangi bir risk grubunda iseniz grip aşısı yaptırınız. içerisinde bulunduğumuz hafta itibariyle (Ocak ayının ilk haftası) halen grip aşısı yaptırılması mümkündür ve risk gruplarının grip aşısı reçete edildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.
7 Ocak 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA