23 Haziran 2018

GÜLLÜK CAMİNİN KÜÇÜCÜK BAHÇESİNE DE GÖZ DİKTİLER: ETÇİOĞLU DİRETTİ
 CAMİ KURTULDU


Büyükşehir Meclisi’nde Güllük Cami bahçesine dükkanların yapılmasıyla ilgili madde MHP’lilerin diretmesiyle geri çekildi. MHP’li Erkal Etçioğlu, “Buna vicdanınız nasıl el veriyor?” dedi

DİŞLİ YÖNETTİ
Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda Güllük Cami’nin önünündeki alanın ticaret merkezine dönüştürülmesiyle ilgili madde MHP’li Meclis üyesi Erkal Etçioğlu’nun diretmesiyle geri çekildi.
TİCARİ BİNA
Alana ticari bina yapılması halinde arkada kalan caminin görünmez hale geleceğini ifade eden Etçioğlu, “Türkiye Diyanet Vakfı yönetim krulundaki işadamları orayı rant bölgesi olarak görebilir. Orhan Camii ve Yeni Camii’nin yanlarına dükkan yapmayı uygun görüyor musunuz? Buna vicdanınız nasıl el veriyor?” dedi.
MADDE ÇEKİLDİ
Gündem maddesinin geri çekilmesi gerektiğini ifade eden Etçioğlu, “Orası insanların cenaze namazını kıldığı bir avuç bahçedir. Buraya dükkan yapma fikri nereden çıkıyor? Bu dükkanları satıp buradan elde edilen paralarla cami yeniden mi yapılacak?” dedi. Oturumda Etçioğlu’nun itirazları sonucu madde geri çekildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda 81 maddenin 3’ü komisyona geri çekilirken, 78 madde karara bağlandı. Toplantıyı yöneten Başkan Dişli, “Son olarak İzmir’de yaşanan terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyorum. İnşallah bu oyunların hepsi bozulacak. Birlik ve beraberlik içerisinde çok kuvvetli şekilde yarınlara yürüyeceğiz diye ümit ediyorum” dedi.
BİZİM MABEDLERİMİZ
Meclis oturumunda gündem dışı söz alan MHP’li Erkal Etçioğlu, “Şeker Fabrikası’nın kirliliği konusunda Valimizin duyarlılığına teşekkür etmek istiyorum” dedi. Güllük Cami bahçesinin ticaret alanına çevrilmesine de karşı çıkan Toçoğlu, “Biz buna MHP olarak ret oyu vereceğiz. Adapazarı’nın eski camilerinden olan Güllük Camii’nin önünde bulunan bir avuç bahçesinin ticaret bölgesi ilan edilmek istenmesine karşıyız. Camiler bizim mabedlerimiz, bu mabedlerin korunması mutlaka Belediye Meclislerinin görevleri arasındadır. Buraya ticari bina yapılırsa arkada kalan camii görünmez hale gelecektir. Türkiye Diyanet Vakfı’nda Yönetim Kurulundaki işadamları orayı rant bölgesi olarak görebilir. Orhan Camii ve Yeni Camii’nin yanlarına dükkan yapmayı uygun görüyor musunuz? Buna vicdanınız nasıl el veriyor?” ifadelerini kullandı.

“MADDE GERİ ÇEKİLSİN”
Gündem maddesinin geri çekilmesi gerektiğini ifade eden Etçioğlu, “Bunlar mabed dediğimiz yerler. İnsanların cenaze namazını kıldığı bir avuç bahçedir. Buraya dükkan yapma fikri nereden çıkıyor? Bu dükkanları satıp buradan elde edilen paralarla cami yeniden mi yapılacak? Koskoca Türkiye Diyanet Vakfı o alanı ticaret alanına çevirerek elde edeceği parayla mı camiyi yenileyecek? Ben Belediye olarak yan tarafındaki evleri istimlak ederek caminin önünü açılması için teklif beklerken maalesef ön tarafa ticaret bölgesi yapmak üzere bir istek gündem maddesi olarak önümüze geldi. Benim teklifim bu maddenin geri çekilmesinden yanadır” şeklinde konuştu.
İYİ DÜŞÜNÜLMELİ
Cami bahçesinin ticari alana çevrilmesi konusunun iyi düşünülmesi gerektiğini ifade eden Etçioğlu, “Bu madde konusunda iyi düşünülmesi gerekir, buraya 2 sıra dükkan yapmak isteyenlerin iyi düşünülmesi lazım. O camiinin ne olacağı konusunda proje önümüze gelmeden bu kararları vermemeliyiz. Ben bunu muhalefet etmek için söylemiyorum, sizden kendimi ayrı saymak değil bu. Anayol üzerindeki böyle bir caminin 3 metrekarelik bahçesine dükkan yapmak bana göre bizleri buraya seçenlerin ve camii ahalisinin isteği değildir. Bu konuda lütfen AK Parti grubu olarak tekrar düşünün, bu konuda size ısrar ediyorum” dedi.

“GEREĞİNİ YAPIN”
Hendek’te konut alanına çevrilmesi planlanan bölgede bulunan bir fabrika sahibinin ve çalışanların bu karar yüzünden mağdur olacağını ifade eden Etçioğlu, “Hendek’te bulunan ve konut alanı olarak değiştirilmek istenen alanın konut imarına açılmasına özellikle bir itirazımız yok ancak bu alanda bulunan bir bölgede yer sahibinin bir fabrikası var. 25 kişinin çalıştığı, ruhsatlı, sanayi arsası üzerinde bulunan bu fabrikanın konut sahasına dönüştürülmesi sorun teşkil ediyor. Burada bir hazırlık çalışması yapmadan bu kararın gündeme getirilmesi de doğru değil. Hazırlık yapılmadan gelinen bu karar uygun değildir, biz MHP olarak bu maddeye de ret oyu vereceğiz ve dileriz ki gerekli tedbirler alınarak bu karar onaylansın. Biz yapalım, sonradan düzeltiriz zihniyeti doğru değildir. Bu konuda vicdani açıdan özgür olduğuna inandığım AK Partili arkadaşlarıma düşüyor karar. Bu kararlar önemli kararlardır, bunda parti ya da grup kararı şeklinde çalışmamak gerekmektedir. Şimdi taşın altına elinizi koyun ve gereğini yapın” şeklinde konuştu.
İMKANI OLANLAR
MHP’li Erkal Etçioğlu’nun ardından söz alan MHP’li Hüdaverdi Bahadır, “Yaklaşık 3 ay önce Taksi-Dolmuşçulardan alınan ve Büyükşehir Plan Bütçe komisyonundan geçen 6 Bin TL’lik tutarla ilgili bazı sıkıntılar var. Biz mecliste komisyonda bunu kabul ettik ancak bu esnaf arkadaşlarımız kendilerinin 10 Bin TL ödediklerini belirtiyor. Büyükşehir Belediyesi 6 Bin TL diyor ancak aradaki 4 Bin TL’yi araştırdığımızda bu para zorla Sakaryaspor’a ve çeşitli kuruluşlara destek olarak alındığını öğrendik. İçerisinden geçtiğimiz zorlu günlerde bunun alınmaması gerektiğini, en azından parası olan esnaftan alınması yani zora koşulmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

O MADDE GERİ ÇEKİLDİ
MHP’nin karşı çıkması sonrası içerisinde Güllük Camii bahçesinin ticari alana çevrilmesi teklifinin de bulunduğu 3 madde geri çekildi. Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda oylanan maddeler sonrası Karaman’da hayata geçirilecek park projesi için yer tahsisi gerçekleştirilirken Kongre Merkezi projesinde kullanılmak üzere talep edilen 30, SASKİ’nin icraatları için ise 50 milyon TL’lik ek kredi verildi. Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda görüşülen 76’ncı maddede gizli oylama ile Denetim Komisyonu seçimi gerçekleştirldi. Seçim sonucunda ise AKP Grubundan Çetin Sarı, İsmail Durmaz, Haluk Uğur Dağıstanlı ve Mustafa Sarı ile MHP Grubundan İlhan Filiz Denetim Komisyonu’na seçildi. R. Kaan Oktar
 
10 Ocak 2017 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 15 Ocak 2017 , Pazar

serkan demirli

Sayın Etçioğlu nu candan kutlamak gerekir.Siyasi fikiri ayrı da olsa bile böyle hassas durumlarda fikirlerin ortaklık sağlayan bir davranış bence. Bazı kötü niyetli insanlara dur denmeli bu ülkede. Orhan camii nin çevresini görünce de içim sızlıyor.Şehrin orta yerinde küçük de olsa merkezi mabet özelliği taşımakta.Ama gelin görün ki insanlar neredeyse kapıya kadar taburelere oturmaktalar.Şadırvanda abdest almak bile zorlanıyor insan.Bu na izin verenlerde düşünmeli. Camii çevresi/alanı görsellik tasarımı olan bir çit vs. yapılmalı ve alan korunmalı.

Tarih : 12 Ocak 2017 , Perşembe

kertenkele

Dün Adliye'ye giderken yeni yapılmakta olan,sadece bugünkü hali'ne 35 trilyon harcandığı söylenen şeyh edebali camii'ni gördüm.Böyle rezil bir mimari görmedim.Kubbesi olmasa cami değil iş mekezi sanki..Harcanan paralar'a yazık.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA