21 Haziran 2018

VALİ COŞ, İNTERNETEKİ KİMLİKSİZ HESAPLARI BU SÖZLERLE ELEŞTİRDİ

: SOSYAL MEDYA
 TOSUNLARI


Basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Vali Coş, sosyal medya üzerinde haysiyet cellatlığı yapıldığını belirterek, “Sosyal medya tosunlarına hiçbir zaman itibar etmiyoruz” diye konuştu

TUNATAN TESİSLERİ
Vali Hüseyin Avni Coş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Serdivan Tunatan Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. 15 Temmuz gecesi kendisinin telefonlarına cevap vermediği iddialarıyla ilgili olarak konuşan Vali Coş, “Nerede olduğumuzun ve ne yaptığımızın yüzlerce, binlerce şahidi var.  Bu bir karalama kampanyası. İyi niyetli olmayan mihrakların uydurmaları” dedi.
VALİLİK VE EMNİYET
15 Temmuz gecesi Valilik ve Emniyet Müdürlüğü haricinde hiçbir çatı altına girmediğini belirten Vali Coş, “Her tür itiraza rağmen Emniyet’in bahçesinde kalmaya devam ettik. Zaman zaman MOBESE binasına girerek durumu kontrol ettik. Elimizde kalan son meşru silah olan Emniyet Müdürlüğü’müzün korunması için oradaydık. Sakarya Adliyesi ile hemen irtibata geçerek çalışmaları oradan yönlendirdik” şeklinde konuştu.
AHLAKSIZCA İŞLER
Sosyal medyada haysiyet cellatlığı yapıldığını belirten Vali Coş, “Bir trol hesabın arkasına saklanarak kişileri karalamaya, normal görmeye ve buna inanmaya başlarsak bu işin sonu olmaz. Biz bu sosyal medya tosunlarına hiçbir zaman itibar etmiyoruz. Çalma kapını çalarlar kapını. Bunları kim yapıyorsa veya yaptırıyorsa bir gün aynı sıkıntıya, belaya müptela olabileceklerini unutmasınlar. Bunlar ahlaksızca yapılan şeylerdir” dedi.

Serdivan Tunatan Tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Hüseyin Avni Coş’a, Vali yardımcıları Erdoğan Ülker, Bekir Dınkırcı, Abdul Rauf Ulusoy, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Salih Sağlam, İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
“İLETİŞİM KÖPRÜSÜ”
Kahvaltı sonrası açılış konuşması yapan Vali Hüseyin Avni Coş, “Geleneksel hale getirdiğimiz buluşmamızı teşrif ettiğiniz için hepinize kalbi şükranlarımı sunuyorum. Yerel Basınımız Sakarya’da memnuniyetle ifade ediyorum ki vatandaşımızın nabzını tutan, onların hislerine tercüman olan ve yönetimle vatandaşlarımız arasında iletişim köprüsü oluşturan çok değerli kuruluşlarımızdır” dedi. Basın mensuplarını diğer mesai arkadaşlarından farklı görmediklerini ifade eden Vali Coş, “Hizmetlerimize verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
DEMİRYOLU PROJESİ
Vali Coş, yaptığı konuşmaya ilimizdeki yatırımlar hakkında bilgi vererek başladı.
Daha önce çıkan sorunlar sebebiyle yapımı duran Karasu Demiryolu Projesi ile ilgili olarak konuşan Vali Coş, “Karasu Demiryolu projesinde yüklenici firmanın projesindeki kısım devam ediyor. O kısım bittikten sonra proje elbette devam edecek ve inşallah geri kalan kısım hedeflendiği gibi bu tren yolunun sadece Karasu’ya değil diğer şehirlere ulaşacak şekilde tamamlanacak” şeklinde konuştu. Vali Coş konuşmasının devamında  Adana’da yurt yangınının ardından Sakarya’daki yurtlarında kontrollerinin devam ettiğini belirtti.
“GEREKEN YAPILIYOR”
Terör örgütlerine yönelik operasyonlarla ilgili olarak konuşan Vali Coş, “ Ortak hedef Türkiye olunca tüm terör örgütleri birbirlerine gerekli desteği sağlayarak hatta bazı konularda ve bazı eylemlerde dayanışma içerisinde olarak Türkiye’ye zarar verme çabasındalar. Bu terör örgütleriyle irtibatlı ve iktisatlı çevrelere ilimizde de güvenlik kuvvetleri tarafından vatandaşlarımızın da desteği ile gerekli çalışmaları yapmaktayız” ifadelerini kullandı.
“İYİ NİYETLİ DEĞİL”
15 Temmuz gecesi kendisinin telefonlarına cevap vermediği ve çok geç Valiliğe geldiği iddialarıyla ilgili olarak konuşan Vali Coş, “Bu konuda çok fazla konuşmaya gerek yok, bizim nerde olduğumuzun ve ne yaptığımızın yüzlerce, binlerce şahidi var. Sadece 1 değil 4 telefonla yetişemediğimiz ve aynı anda 2 telefona cevap vermek zorunda kaldığımız zamanlar dahi oldu. Beni arayan ve ne yapması gerektiğini soran herkese sokaklara ve meydanlara çıkmalarını söyledim. O anlarda nerede olduğumuzun şahitleri, kamera kayıtları var, şüphe edenler cep telefonu sinyallerimizden dahi nerede olduğumuzu kontrol edebilir. Bu maalesef iyi niyetli olmayan mihrakların uydurmaları” şeklinde konuştu.
VALİLİK VE EMNİYET
Valilik ve Emniyet Müdürlüğü haricinde hiçbir çatı altına girmediğini belirten Vali Coş, “Biz o gece MOBESE binası ile Valilik Binası haricinde hiçbir çatı altına girmeden hatta güvenliğimi sağlayan komiserin; ‘Bahçe güvenli değil, sizi Emniyet Müdürü Makamına alalım’ demesine ve de FETÖ’den dolayı ihraç edilen ve tutuklanan çok sayıda kişi olduğu için endişe etmesine rağmen biz yinede Emniyet’in bahçesinde kalmaya devam ettik. Zaman zaman MOBESE binasına girerek durumu kontrol etsekte elimizde kalan son meşru silah olan Emniyet Müdürlüğü’müzün korunması için oradaydık. Adliyemizle irtibata geçerek çalışmalarımızı oradan yönlendirdik” ifadelerini kullandı.
“DUYARLI SAKARYALILAR”
Sakarya’da vatandaşların oldukça duyarlı olduğunun altını çizen Vali Coş, “Emniyet Binası’nın ve Adliyemiz ile Valiliğimizin kontrolünü ele geçirmek için çalışanların isteği ile Kocaeli tarafından Sakarya’ya gelen askeri araçlar Serdivan Kavşağı’na gelmeden Emniyet Güçlerimiz ve vatandaşlar tarafından durdurulmuş, hainler tarafından oluşturulan whatsapp grubu üzerinden yaptıkları destek isteme yazışmaları durumu zaten özetliyor” dedi.

Kendisi hakkındaki iddiaların ispat edilmesini ancak edilemezse bu şahısların takdirini kamuoyuna bıraktığını ifade eden Vali Coş, “Sakaryamız üzerine düşeni en iyi yapan illerin başında geliyor, Kahraman Sakaryalı hemşerilerime de teşekkür ediyorum. Bu konuların bir takım kişisel amaçlarla çarpıtılması iyi niyetli bir davranış değildir. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Milletvekillerimize, Türk-İş Genel Başkanımız Ergün Atalay’dan pek çok arayan kişiyle defalarca telefon görüşmelerimiz oldu.  Bir iddiada bulunan ispat etmek zorundadır, ispat edemezlerse bu kişilerin değerlendirilmesini kamuoyuna bırakıyorum” ifadelerini kullandı.


 

ÖKSÜZ SAKARYA’DA DEĞİL 

Vali Coş, yaptığı toplantıda aranan adil Öksüz ile ilgili bilgi verdi. Vali Coş, Adil Öksüz’ün Sakarya’da saklandığına ya da bulunduğuna dair hiçbir resmi bilgi olmadığını ifade etti

Darbe soruşturmasının önemli isimlerinden olan Adil Öksüz’ün Sakarya’yı lekelediğini ifade eden Vali Coş, “Adil Öksüz’ün Sakarya’mızın ismine leke düşürdüğünü görüyoruz” şeklinde konuştu. Adil Öksüz’le ilgili yapılan çalışmalarda Sakarya’dan ayrıldığının tespit edildiğini ifade eden Vali Coş, “Kişi hakkında sadece odasının aranması talimatı gelince güvenlik birimlerimiz kişinin ne olduğunu ve neden arandığını inceleyerek önemli bir şahıs olduğunu anlayınca kendisini araştırmak üzere bulunabileceği ikametlere gidiliyor. Ancak  ekiplerimiz Akyazı’da bulunan kayınpederinin evinden ayrıldığını görüyorlar. Yani odasını arama kararı ardından bu şahıs Sakarya’dan ayrılmış vaziyetteydi. Haliyle olmayan bir kişiyi yakalamak mümkün değil” dedi.
“SAKARYA’DA DEĞİL”
Adil Öksüz’ün Sakarya’da saklandığına ya da bulunduğuna dair hiçbir resmi bilgi olmadığını ifade eden Vali Coş, “Tabi o tarihten sonra İçişleri Başkanlığımız konuyla ilgili bir inceleme de başlattı. Adil Öksüz’ün Ankara’dan önce İstanbul’a oradan da Sakarya’ya gelmesi ve Sakarya’dan ayrılması sürecinde ihmal olup olmadığı konusunda başlatılan inceleme sonucunda Sakarya’nın üzerine düşeni en iyi şekilde yaptığını ve herhangi bir eksiklik ya da aksaklık olmadığını tespit ettiler. Biz bu konuda müsterihiz. 19 Temmuz’dan sonra Adil Öksüz’ün ilimizde olduğuna ve ya saklandığına dair hiçbir resmi bilgi bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.
“ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”
Adil Öksüz’le ilgili gelen tüm ihbarları değerlendirdiklerini ifade eden Vali Coş, “Vatandaşlarımızın her ihbarı tek tek değerlendirilerek gerekli çalışmalar yapıldı. Karasu’da plajda görüldüğü, Akyazı’da yayla’da görüldüğü gibi iddiaların tümü değerlendirildi. Polis ve Jandarma Ekiplerimiz tüm ihbarları araştırdı. Hatta 15 Temmuz’dan sonra Jandarma’nın da darbe ile irtibatlandırılması sebebiyle vatandaşlarımızda kuşku uyandırınca Jandarma ve Polis ekiplerimizi birlikte çalıştırdık ve Acelya Yaylası’na Asayiş Karakolu kurduk ve ihbar geldiğinde zamandan kazanalım ve hemen intikal edelim diye elimizden geleni yaptık” dedi.
“İT KAYBEDİLEN YERDE ARANIR”
Sakarya’da süreç boyunca yoğun çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Coş, “Sakarya’da on binlerce araç arandı, kişi sorgulandı ve sağolsun Adliyemizde Güvenlik Güçlerimize çok büyük destekler verdi. Adil Öksüz’ün yakın akrabalarından olup bilgi sahibi olabilecek ve ya kaçırıp saklayabilecek 35 şüpheli tutuklandı. Biz üzerimize düşeni yaptık, gerekli takdiri zaten devlet birimlerimiz yapacaktır. İtin kaybedilen yerde aranması lazım, biz bu konuda arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz tüm ihbarları en ücra noktada olsa bile ortalama yarım saat içerisinde değerlendirdik” ifadelerini kullandı.


‘Haysiyet Cellatlığı yapılıyor’
İnternette ve özellikle sosyal medya üzerinde çok fazla haysiyet cellatlığı yapıldığını belirten Vali Coş, “Bir kere hepimiz gerçek kişiyiz. Hepimizin vatandaş olarak hakları var. Anayasal hak müracaat ve şikâyet hakkı vardır. Eğer siz duyarlı bir vatandaşsanız bu konularda bir bildiğiniz, bir gördüğünüz, iddianız varsa devletin ilgili birimlerine gerekli bilgilendirmeleri yapabilirsiniz. Aleni ihbar yapmak istiyorsanız gerçek kimliğinizle yaparsınız. İspat gücü zaten iddia edene aittir. Şu şudur, bu budur demek tamamen belli mihrakların ve muhtemelen FETÖ’cü mihrakların terörle mücadele eden kişilerin devletine, milletine hizmet etmekten başka bir niyeti ve gayreti olmayan kişileri karalamak, itibarsızlaştırmak amacıyla yaptıkları bir haysiyet cellatlığıdır” ifadelerini kullandı.
“SONU OLMAZ”
Sosyal Medya’da çok fazla sayıda sahte hesap olduğunu ve bunlara inanılması gerektiğini ifade eden Vali Coş, “Dolayısıyla biz onları hiçbir zaman kale almıyoruz. Tabiî ki müracaat ve şikâyetlerimiz var. Belli kuvvetlerimiz o konuda adliyemizin talimatları doğrultusunda çalışmaları yapıyor. Bir sahte hesabın, bir troll hesabın arkasına saklanarak kişileri karalamaya, normal görmeye ve buna inanmaya başlarsak bu işin sonu olmaz. Herkes bir hesap açarak sevdiğini, sevmediğini kişisel olarak hırs ve kin duyduğu herkesi karalamaya başlar. Dolayısıyla biz bu sosyal medya tosunlarına hiçbir zaman itibar etmiyoruz. Meşru sözdür, beraat-ı zimmet asıldır.
İŞLEM YAPILIR
Şahıslar ortaya çıkarsa ispat hakkını tanıyacağız ve ithamlarını ispat etmelerini isteyeceğiz. Etmezlerse iftiradan, hakaretten haklarında gerekli işlemlerin yapılması doğal bir sonuçtur. Bunlar geçerliliği olan, itibar edilecek yöntemler değil. Bunlar ahlaksızca, haysiyetsizce, şerefsizce yapılan şeylerdir” dedi. Her zaman hesap verebilen ve hesap sorabilen şeffaf bir yönetim anlayışını benimsediklerini ifade eden Vali Coş, “Biz her zaman açık, şeffaf, hesap verebilir ve hesap sorabilir bir yönetim anlayışını benimsemişizdir” ifadelerini kullandı. R.Kaan OKTAR


 
12 Ocak 2017 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA