24 Nisan 2018

KAYNARCA MAKİNE OSB İÇİN MAHKEMEDEN DURDURMA KARARI


Kaynarca Güven Mahallesi’nde kurulması planlanan Makine İhtisas OSB ile ilgili idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi

Kaynarca Güven Mahallesi Kitler Mevkiinde 3 bin 150 dönüm alana kurulması planlanan Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması durumunda bölgeye büyük zararlar vereceğini söyleyen köylüler olumlu yönde çıkabilecek ÇED raporunun iptali için mahkemeye başvuruda bulundu.

Bölge İdare Mahkemesi köylülerin talebini yerinde bularak, sonucunda giderilemeyecek zararlar doğacağı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkemenin kesin kararına kadar bölgede kamulaştırma çalışmaları da askıya alındı.

Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) Başkanı Günay Güneş mahkeme kararının henüz tebliğ edilmediğini belirterek 'ÇED süreci yeniden başlayacaktır. Mahkemenin kararının ardından gereken adımlar atılır. Ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum' dedi. Güneş, Kaynarca Makineciler OSB'nin Türkiye'nin stratejik üç OSB'den birisi olduğunu ve bölge halkının endişe ettiği sıkıntıların yersiz olduğunu söyledi.

Güven Mahallesi sakinleri yıllardır yaşadıkları bölgeden ayrılmamak için OSB'nin başka bir bölgeye kurulmasında ısrarcı. ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporunun iptali için yürütmeyi durdurma alan köylüler OSB kurulması planlanan alanda basın toplantısı yapacak.

Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından İhtisas OSB alanı ilan edilen 3 bin 150 dönümlük alan için hukuki süreç devam ediyor. ÇED sürecinin yeniden başlayıp başlamayacağı mahkemenin kesin kararından sonra belli olacak.

Öte yandan bölgede yaşayan vatandaşlar daha önce de 'lahana tarlasına OSB olmaz' diyerek eylem yapmıştı.

Kaynak. ADAPOSTASI GAZETESİ
 
1 Şubat 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA