20 Haziran 2018

OTOKAR VE BAE’DEN 661 MİLYON DOLARLIK İMZA


Otokar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketi Tawazun’un girişimleriyle kurulan Al Jasoor (Cesur), BAE Silahlı Kuvvetleri ile 661 milyon dolarlık 8x8 taktik tekerlekli zırhlı araç sözleşmesi imzaladı.

Hürriyet Gazetesi bu gün Arifiye'de faaliyet gösteren OTOKAR ile Birleşik ArapEmirlikleri ile imzaladığı prokolle ilgili habere geniş yer verdi. Hürriyet Gazetesinin haberi şöyle:
Savunma sanayi alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Otokar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yatırım şirketi Tawazun’un girişimleriyle kurulan Al Jasoor (Cesur), BAE Silahlı Kuvvetleri ile 8x8 zırhlı araç anlaşması imzaladı. Türkiye için de tek kalemde imzalanan en büyük savunma ihracatı olma özelliği taşıyan, 661 milyon dolarlık anlaşma, BAE’nin başkenti Abu Dhabi’de gerçekleşen Ortadoğu’nun en büyük savunma sanayii fuarı IDEX 2017’de duyuruldu. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, sözleşme ile Otokar’ın teknoloji ihracatına ve ortak girişim şirketi aracılığıyla yurtdışında üretime başladığına dikkat çekti.
ÖN PLANA ÇIKIYOR
Koç, şöyle devam etti: “İmzalanan bu anlaşma ile şirketimiz Otokar, savunma sanayiinde artık sadece ürün değil; global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyetleri ile de ön plana çıkıyor. Otokar mühendislerince tasarlanan ürünler uluslararası arenada başarı elde ediyor. Bu sözleşmede, uzun, detaylı ve zorlu bir değerlendirmeyle ulaştığımız başarı, Türkiye savunma sanayii için de tek kalemde imzalanan en büyük ihracat anlaşmasıdır. Al Jasoor’un gelecekte BAE’nin ve bölgenin her türlü kara sistemleri talebini karşılamasını hedefliyoruz.”
İNANCIMIZ TAM
Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Sözleşmeyle Otokar’ın dünyadaki konumunu güçlendirmesinin yanı sıra ülkemiz savunma sanayinin gelişimine hız kazandıracağına inancımız tamdır” dedi. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç ise yurtdışı işbirliklerini güçlendirme hedefleri için adım attıklarını söyledi. Abu Dhabi Emirliği’nin Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Mohammed bin Zayed El Nahyan’ın ‘Rabdan’ isimli 8x8 aracın ilk prototipinin açılışını yaptığı törene, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Tawazun CEO’su H.E.Saif Mohammed Al Hajeri katıldı. Ayrıca, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da fuar ziyareti sırasında Koç ve diğer yöneticilerle bir araya geldi.
20 Şubat 2017 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 20 Şubat 2017 , Pazartesi

hamit beyenal

ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan otokar çalışanlarına ve koç ailesine en derin kalbi duyularımla sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum başarılarının devamını diliyorum...

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA