21 Mayıs 2018

VALİ COŞ İŞ DÜNYASINA ÇAĞRIDA BULUNDU


İstihdam seferberliğiyle ilgili SATSO’da düzenlenen toplantıya katılan Vali Hüseyin Avni Coş, iş dünyasından üretim ve istihdam arttırmalarını istedi. Vali Coş, “Biz istihdama yönelik teşvik tedbirlerinin uygulanmasında Sakarya’nın birinci olmasını istiyo

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği SATSO’da düzenlenen toplantıyla işadamlarına tanıtıldı. SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Pehlivan, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, daire müdürleri, belediye başkanları ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.
SATSO DESTEK VERİYOR
SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, istihdam seferberliğine oda olarak destek vereceklerini söyledi. Kösemusul, “Hepimiz aynı gemideyiz. İşçisi, işvereni, devletimiz ve milletimiz hep beraberiz. Biz de Sakarya olarak bu kampanyanın içinde olacağız. Sakarya ilinde istihdam ihtiyacı bulunuyor. İlimiz orta vadede ciddi şekilde yeni yapılan organize sanayi bölgeleriyle 70 bin istihdama ihtiyacımız var. Tüm üyelerimize en az bir işçi almaları yönünde ricada bulunuyorum” dedi.
İSTİHDAM BÜYÜK SORUN
Toplantıda yaptığı konuşmada iş dünyasına teşekkür eden Vali Hüseyin Avni Coş, istihdamın tüm dünya ekonomisinin en önemli sorunu olduğunu söyledi. Vali Coş, “Birey olarak mutlu olmamız için üretim kapasitemizi ve istihdamımızı arttırmamız gerekiyor” dedi. 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından ekonomik saldırıların arttığını söyleyen Vali Coş, “Ekonomik dengelerimizle oynayarak istikrarsızlık oluşturmak için çeşitli dış müdahalelerden kaynaklanan saldırılarla karşı karşıya kaldığımızı söyleyebiliriz” dedi.
ÜRETİM ARTTIRILMALI
İşadamlarından üretimi arttırmalarını isteyen Vali Coş, “Üretim demek, zenginlik, servet ve refah demektir. Küreselleşen dünyada rakiplerimizin izledikleri yol ve yöntemleri takip ederek, oda ve uzmanların rehberliğinde gücümüzü arttırmamız gerekiyor. İstihdamı arttırmak için çok çeşitli teşvik tedbirleri yürürlüğe girdi. Biz istiyoruz ki bu istihdama yönelik teşvik tedbirlerinin uygulanmasında Sakarya nüfusuna ve çalışan sayısına oranla en iyi oranları elde etsin. Sakarya bu konuda birinci olsun. Sakarya üretim ve istihdam bakımından daha iyi bir yere ulaşsın. Sakarya’da bir kişi de bin kişi de istihdam artarsa bundan sadece o çalışanlar ve istihdam edenlere değil, çarşısından pazarına herkese fayda sağlar” dedi.
VALİDEN ÇEVRE VURGUSU
Yatırımcıların işini kolaylaştırmak için çalıştıklarını söyleyen Vali Coş, “Yatırım ve üretim derken çevreyi koruyan, insana saygılı üretim yapan, doğaya saygılı tarzda üretim yapmamız gerekiyor. Yoksa üretim olursa ne olursa olsun anlayışında, çevre ve doğayı tahrip eden yatırımı da tasvip etmemiz de onaylamamız da mümkün değil. Geleceğimizin teminatı olan çocuklara doğayı koruyarak devretmemiz gerekiyor. Eğer doğayı tahrip ederek, suyumuzu ve çevremizi koruyamazsak sorumluluğumuzu yerine getirmemiş oluruz. Bu yüzden bu alanda da dikkatli, seçici ve tedbirli olmamız gerekiyor. Katma değeri yüksek olan yatırımlara öncelik vermemiz gerekiyor. Giderek artan bilinçle yeni yatırımlarda bu hususu dikkate alıyoruz” diye konuştu.SİZLERİN YANINDAYIZ
İşadamlarına seslenen Vali Coş, “Üretiyorsunuz, istihdam ediyorsunuz bu yüzden başımızın üzerinde yeriniz var. Her zaman ben ve bütün devlet daireleriyle yerel yönetimlerimiz sizlerin yanında ve hizmetindedir. Sizler için yapabileceğimiz ne varsa elimizdekini seferber ederiz. Bu konuda hep birlikte el ele vererek çalışacağız. İlimize bir çivi çakılması ve bir kişi fazla istihdam edilmesi için birlikte çalışacağız” dedi.
TEKİN BİLGİ VERDİ
İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya da toplantıda iş dünyasını bilgilendirdi. Geçen yıl kurum olarak 38 bin kişilik işgücü talebi aldıklarını belirten Vali Coş, “Bu açık işgücü ilanımızın 18 bin kişisini ancak doldurabilmişiz. Yani arka planda 20 bin kişilik talebi dolduramamışız. Burada en önemli husus işverenlerimizin aradığı nitelikte işgücünü bulamayışımızdan kaynaklanıyor. Bunu yapmanın yolu da sizin işletmelerinizi eğitim yuvası gibi kullanmalıyız. Bu işletmelerde kişilerin iş başı eğitim programlarıyla ücretlerini ödeyeceğiz. 3 aya kadar maaşlarını ödeyeceğiz. Kurumumuzun programlarından 2016 yılı içerisinde yaklaşık 14 bin 980 kişi yararlanmış. Bu hakikaten çok ciddi bir rakam” dedi. 

1 Mart 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA