21 Mayıs 2018

İHRACATTA SEVİNDİREN SONUÇ: YÜZDE 167 ARTIŞ


Türkiye İhracatçılar Meclisi ihracat verilerine göre Sakarya 397 milyon 320 bin dolarla 7’nci sırada yer aldı. Sakarya, şubat ayında en fazla ihracatını arttıran ilk 10 il arasında yüzde 167 ile ihracatını en hızlı artıran il oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Verilere göre, Şubat 2017 ihracatı Türkiye'nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar oldu. Sektörel olarak bakıldığında şubat ayı lideri otomotiv sektöründe ihracat, yüzde 12,5 artış gösterdi. Ülkeler bazında değerlendirildiğinde Şubat ayında Çin, İsrail ve ABD' ye ihracat oranlarında dikkat çekici artış gerçekleşti.
SAKARYA 7’NCİ SIRADA
Sakarya Şubat ayı ihracatı ise 397 milyon 320 bin dolarla 7’inci sırada yer alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında ihracat yüzde 167 artış gösterdi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şubat ayında en fazla ihracat yapan ilk 10 ilden Sakarya'nın yüzde 167 ile ihracatını en hızlı artıran il olduğunu söyledi.
YÜKSELİŞE İŞARET
Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Şubat ayında 397 milyon 320 bin dolarla 7. sırada yer alan ilimiz geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında yüzde 167 artış gösterdi. Bu ihracat rakamları, 2017 yılının geçtiğimiz yıllardan farklı bir ihracat ivmesi sergileyeceğini göstermektedir. Geçtiğimiz aya göre yüzde 12 düşüş yaşayan ihracat Şubat ayındaki işgünü sayısı eksikliğinden dolayı beklenen bir düşüş olmuştur. Geçen yılın aynı dönemine göre iki basamak yükselerek 7. Sırada yer alan ihracat rakamlarımız Sakarya ihracatının önümüzdeki yıllarda hedeflerin de üzerine çıkarak yükseleceğini işaret ediyor.
KRİTİK BİR YIL
2017 yılı ekonomi dünyası adına önemli, stratejik ve kritik bir yıl olarak geçiyor, bu anlamda attığımız adımlar ve ekonomi adına hamlelerimiz de büyük önem teşkil ediyor. Bu kritik dönemde söz konusu başarıda katkısı olan tüm iş dünyamızı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi. 
3 Mart 2017 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA