20 Mayıs 2018

SAKARYA İHRACATINI YÜZDE 23 ARTTIRDI


TİM ihracat rakamlarını açıkladı. Sakarya geçen yılın aynı ayına göre yüzde 214, geçen aya göre de yüzde 23,8 ihracatını arttırdı. Sakarya 26 sektörde yaklaşık 492 milyonluk bir ihracatla 7’nci sıradaki yerini mart ayında da korudu

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Mart ayı Türkiye ihracat rakamları açıklandı. Buna göre, martta ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 artarak 13 milyar 616 milyon dolar oldu. Otomotiv endüstrisi, martta 2 milyar 712 milyon 809  bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak belirlendi. Sakarya mart ayı ihracatı ise 491 milyon 812 bin dolarla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 214, geçen aya göre de yüzde 23,8 olarak gerçekleşti.
OTOMOBİL ZİRVEDE
Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ihracat oranlarındaki yükselişin iş dünyası ve ülke ekonomisi adına memnuniyet verici olduğunu dile getirerek, “Sakarya’mız Türk ekonomisinde lokomotif olmaya ve 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. Sakarya 26 sektörde yaklaşık 492 milyonluk bir ihracatla 7. sıradaki yerini mart ayında da korudu. Otomotiv sektörü, demir ve demir dışı metaller, makine ve aksamları, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamülleri, kimyevi maddeler ve mamülleri, iklimlendirme sanayi Sakarya ihracatında öne çıkan sektörlerimiz” dedi.
İSTİKRARI KORUMAK
İhracatta hedeflerinin ilk 5 olduğunu dile getiren SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, “Her zaman dile getirdiğimiz gibi hedefimiz ülke ekonomisinde ve ihracatında ilk 5’te yer almak. Yaşanan gelişmeler ve ihracattaki artışlar daha ileri seviyelere ulaşacağımızın bir işaretidir. Geçen yılla kıyaslandığında büyük bir gelişim seyreden ihracatımız bunu ispatlamaktadır. Ülke ekonomisi olarak güçlü olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz. İstikrarı korumak ve 2017 yılı itibariyle yakaladığımız yükseliş trendini kaybetmeden üretmeye devam etmeliyiz. İhracatımızdaki artışlar ülkemiz ekonomisinin geleceği adına memnun ediyor. Biz iş dünyası temsilcileri olarak güvenilir bir ekonominin izinde ilerliyoruz” dedi.
4 Nisan 2017 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA