23 Nisan 2018

VALİ COŞ, TURİZM HAFTASINDA, SAPANCA İÇİN KONUŞTU: YAZLIK YERİNE TESİS YAPILMALI


Turizm Haftası nedeniyle Sapanca Turizm Fakültesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, “Sapanca’da yazlık konut yerine turistlik tesis yapılması gerekir” dedi.

TURİSTLER YARARLANSIN
Vali Hüseyin Avni Coş, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Turizm İşletmeciliği Fakültesi konferans salonunda düzenlenen Turizm Haftası etkinliğine katıldı.  Vali Coş turizmi geliştirmek ve ayakta tutmak için Sakarya ve özellikle Sapanca’daki az sayıda olan arsa imkanlarının bireysel konut veya siteler yerine, çok sayıda turistin yararlanabileceği turistik tesisler haline getirilmesi gerektiğini belirtti.

ALLAH VERGİSİ İMKANLAR
Vali Coş, “İkinci konutları Sapanca’da Sakarya’da yaparak uzun vadeli olarak turizmi ayakta tutmamız, geliştirmemiz mümkün değil. Termal turizmden, spor, yayla, kongre turizmine kadar her çeşit turizme aşağı yukarı ev sahipliği yapabilecek, Allah vergisi imkanlarımız var. Bunların en iyi şekilde kullanılabilmesinin başlıca iki tane yolu var. Bunlardan bir tanesi tanıtım, ikincisi tesis. Yazlık konut yerine tesis yapılmalı” şeklinde konuştu.

Vali Hüseyin Avni Coş, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Turizm İşletmeciliği Fakültesi konferans salonunda düzenlenen Turizm Haftası etkinliğine katıldı. Kutlama etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Etkinliğe Vali Hüseyin Avni Coş’un yanı sıra, Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Sakarya İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, Kültür ve Turizm Sakarya İl Müdürü Hüseyin Yorulmaz, turizm sektör temsilcileri vali yardımcıları, belediye personeli ve davetliler katıldı.
GÜVEN VE HUZUR

Programda söz alan Vali Coş, "Turizm dediğimiz olgu istikrar olmazsa, güven olmazsa, huzur olmazsa gerçekleşmeyecek bir ekonomik faaliyettir. Sakarya eşittir huzur coğrafyası. Sakarya’nın turizm bakımında gelişebilmesi için bu huzur coğrafyası konumunu muhafaza etmemiz ve güçlendirmemiz lazım” dedi.
POTANSİYEL
Bunun yanında Sakarya’nın turizm için çok önemli, büyük bir potansiyeli olduğunu belirten Vali Coş, “Termal turizmden, spor, yayla, kongre turizmine kadar her çeşit turizme aşağı yukarı ev sahipliği yapabilecek, Allah vergisi imkanlarımız var. Bunların en iyi şekilde kullanılabilmesinin başlıca iki tane yolu var. Bunlardan bir tanesi tanıtım, ikincisi tesis. Doğal güzellikleriniz, Allah vergisi nimetleriniz ne kadar güzel olursa olsun, tesis olmadan turizmi geliştirmemiz söz konusu değil. Öbür taraftan tanıtım olmadan yine turizmi geliştiremeyiz. Bu ikisin eş vaziyette sürdürmemiz lazım. Sakarya olarak da bu anlamda hem tanıtım hemde tesislerin artması ve niteliklerinin yükselmesi için gayret ediyoruz” dedi.

TURİSTLİK TESİS
Turizmi geliştirmek ve ayakta tutmak için Sakarya ve özellikle Sapanca’daki az sayıda olan arsa imkanlarının bireysel konut veya siteler yerine, çok sayıda turistin yararlanabileceği turistik tesisler haline getirilmesi gerektiğini belirten Vali Coş, “İkinci sınıf konutları Sapanca’da Sakarya’da yaparak uzun vadeli olarak turizmi ayakta tutmamız, geliştirmemiz mümkün değil. Bu sitelerin büyük bir kısmı yılda çok az kullanılabilen, en önemli mevsimlerde yarısı açık olmayan giderek harap olmaya yüz tutmuş mekanlar haline geliyorlar. Bu yazlık konutlar en güzel yerleri zamanında almışlar, buraları dönüştüremediğimiz için çok sayıda sahipleri olduğu için ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalıyoruz. Tesis yaparak o tesiste her yıl on binlerce turistin istifade etmesi hemde ilçeye katkı sağlanabilir. Bunun için bizim Sakarya olarak, Sapanca olarak özellikle, sınırlı sayıdaki arsa imkanlarımızın bireysel konutlar, siteler yerine; çok sayıda turistin istifade edeceği, yararlanacağı turistik tesisler haline getirmemiz lazım” diyerek uyarıda bulundu
KIT İMKANLAR
Vali Coş konuşmasının devamında turizm hedeflerimizde, yerel yönetimlerin bu sektör ile uğraşanların ve fakültenin bu hususta elimizdeki kıt imkanları, kıt ve sınırlı kaynakları maksimum düzeyde verim sağlayacak düzeyde kullanmaya yönelik hedefler peşinde koşulması gerektiğini ifade etti. Konuşmalar sonrasında ise Sakarya ve Sapanca’nın turistik yerleri ile ilgili bir slayt gösterisi yapıldı. Slaytın ardından etkinliği düzenleyen Erenler Yunus Çiloğlu Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencileri, şiir dinletisi ve sema gösterisi yaptı. Öğrencilerin sergilediği performanslar sonrasında ise etkinlik kokteyl ile son buldu.
 
20 Nisan 2017 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA