21 Nisan 2018

KAFADAR: YAZLIK KAVŞAĞINA KADAR YEŞİL ALAN OLSUN


Toplantıda konuşan oda temsilcisi Sami Kafadar, stat arazi ile ilgili olarak, “Bizim görüşümüz o alanın hatta o alanla birlikte Yazlık kavşağına kadar olan alanın yeşil alan olarak kalması gerektiği yönünde” dedi.

Mimar Sinan’nın 429. yılı anmak amacıyla Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliği tarafından Tunatan tesislerinde basın toplantısı düzenledi. Gerçekleşen toplantıya Mimarlar Odası Sakarya Temsilciliği Başkanı Sami Kafadar ve üyeler katıldı. Toplantıda Sakarya’nın ve Türkiye’nin mimari açıdan sorunları konuşuldu. Kafadar Mimar Sinan’ın hizmetlerine değinerek  “Büyük usta Mimar Sinan’ 429. yılında saygıyla anıyoruz. Balkanlar’dan Yakındoğu’ya çok geniş bir coğrafyada Osmanlı kültür dünyasının en özgün mimarisini yaratan usta, bir yandan evrensel bir tasarım dili geliştirirken bir yandan da yere özgü biçimleniş kaygısıyla mimarlığın öznelliğini ortaya koymuştur” dedi.
SAHİP ÇIKMALIYIZ
Kafadar yaptığı konuşmada, “Büyük usta Mimar Sinan’ı kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken, 94. yılına ulaşan Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde önemli yeri olan modern mimarlık mirasımızın hak ettiği saygıyı görmesini diliyor, başta karar vericiler olmak üzere herkesi Cumhuriyet eserlerine ve onun mimarlık değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
YATAY YAPILAŞMA
Basın açıklamasının sonunda Kafadar gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yatay yapılaşma konusun da  gelen soruya cevap veren  Kafadar “Her zaman kentin sorunlarını konuşuyoruz ve kavga yerine öneri vermeye gayret ediyoruz. Bu kentin en önemli sorunu deprem bölgesinde olması bu nedenle zaten bizlerde dikey yapılanmayı desteklemiyoruz. Sakarya bildiğiniz üzere tarım, sanayi ve turizm kenti olduğu için tarım alanlarının imara açılmasına da karşıyız. Yine sorunlarımızdan biri Sapanca da otoyolun güneyinde bulunan alanlar. Orman niteliği olan alanlar var buraların ciddi bir planlamadan geçmesi gerekiyor” diye konuştu.
STAT VE MEYDAN
Stat alanının değerlendirilmesi ile ilgili de açıklamada Kafadar “Bizim görüşümüz o alanın hatta o alanla birlikte Yazlık kavşağına kadar olan alanın yeşil alan olarak kalması gerektiği yönünde ve biz bu görüşümüzü gerekli yerlere ilettik” dedi.  Demokrasi Meydanın yenilenmesi gerektiğini de vurgulayan Kafadar, “Biz o meydanı halkın toplanma alanımı yoksa halkın vakit geçirebileceği bir alan olarak mı düşünüyoruz, ona karar vermeliyiz. Bence İstanbul Yenikapı örneği gibi Sakarya’nın acilen merkezin biraz dışında, kolay ulaşılabilecek bir miting alanına ihtiyacı var. Yine o meydan ile gar meydanının birleşmesi lazım, aradaki araç trafiğinin kapatılıp iki meydanın birleşmesi bizce daha uygun” şeklinde ifade etti. Sinan Çelik
20 Nisan 2017 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA