25 Nisan 2018

RAMAZAN AYINDA SOMALİ'YE YARDIM YAPILACAK


Ramazan ayında Erenler Belediyesinin desteği ve Sakarya İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Derneği'nin koordinesiyle Somali'ye gıda yardımı yapılacağı bildirildi.

İHH Sakarya Temsilciliği Somali’de yaşanan kıtlık felaketi amacıyla ‘Somali’de yaşanan insani dramı ve bu dramın ardında bulunan Saikleri anlamak’ adı altında basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya Erenler Belediye Başkanı Yardımcısı Ali Akdeniz, İHH Sakarya Başkanı Sabahattin Aydın, İHH’ nın gönüllü çalışanları ve basın mensupları katıldı. Toplantıda Akdeniz ve Aydının konuşmaları ve Somali’de yaşananların görüntüleri basın mensupları ile paylaşıldı.
ELİMİZDEN GELENİ
Erenler Belediye Başkanı Yardımcısı Ali Akdeniz Somali için Erenler Belediyesi olarak ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söyleyerek “Somali deyince benim aklıma istatistiklerde olan 4-6 dakikada birinin öldüğü geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali Cumhurbaşkanı ile yaptığı toplantıda ki açıklamalarında Somali’ye Türkiye’den yardım gideceğini söyledi. Dolayısıyla onun bunu söylemesi vazifedir. Bugünden itibaren Sakarya olarak, Erenler olarak elimizden geleni fazlasıyla yapacağız” dedi.
ÜÇ ETAPLI ÇALIŞMA
Yardım çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Derneği Başkanı Sebahattin Aydın, Somali'nin tarihi, coğrafi önemi, orada yaşanan kıtlık ve Batılı devletler ile vakıf olarak kendilerinin orada yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aydın, şunları kaydetti: "2017'de 3 aşamalı bir planımız var. Birinci planımız kısa vadeli ve faaliyete geçirdik. Acil gıda ve su su yardımı. İlk etapta 500 bin litre su yaklaşık 150 bin Somaliliye ulaştırıldı. 5 bin aileye yaklaşık 25 bin kişiye kumanya paketi dağıtıldı. Ramazan ayında ise Sakarya olarak 5 bin aileye 25 bin kişiye kumanya dağıtmayı hedefliyoruz. Aynı şekilde 5 bin kişiye Somali'de iftar vereceğiz. Orta vadeli planımız derin su kuyularını yaygınlaştırmak. Bu kuyular insanların yerleşim yerlerinde kalmasına ve tarımı geliştirmeye yönelik bir faaliyet. Uzun vadeli çalışmalarımız ise oradaki ziraat fakültemizle modern tarımın yaygınlaştırılması ve kalıcı çözüme ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.Sinan ÇELİK
5 Mayıs 2017 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA