23 Haziran 2018

MÜRŞİT YAZICI: İKİNCİ BİR MÜZE BİNASI GEREKİYOR


18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle konuşan Müze Müdürü Mürşit Yazıcı, ilimizin ikincin bir müze binasına ihtiyacı olduğunu ifade etti.

18 Mayıs Müzeler Günü Özel Neva Okulları konferans salonunda okul tarafından hazırlanan etkinlik ile kutlandı. Etkinlikte önce Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın mektubu okundu. Ardından öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilere geçildi. Müze Müdürlüğü çalışanı Hilal Tor ise Müzecilik faaliyetleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Gösteri sonunda dereceye giren öğrencilere Müze müdürü Mürşit Yazıcı ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz tarafından hediye verildi. Programın sonlanmasıyla okul tarafından hazırlanan sergi gezildi.
MÜZELER HAFTASI
Müze Müdürü Mürşit Yazıcı “Dünya Kültür Mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla tüm dünyada 18 Mayıs Müzeler günü kabul edilmiştir” diyerek hafta ile ilgili bilgi verdi. İlimizde müzecilik faaliyetlerine 1989 yılında başladığını belirten  Yazıcı, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 14 Haziran 1922’de ilimize gelerek misafir kaldığı ve annesiyle buluştuğu istasyon karşısındaki ev müze haline dönüştürülmüş olup bölgemizde elde edilen arkeolojik ve coğrafi eserler burada derlenerek 1993 yılında hizmete açılmıştır. Modern müzecilik anlayışına uygun olarak tekrar 15 Temmuz 2016 tarihinde Bakanımız Nabi Avcı tarafından hizmete açılmıştır” dedi.
YENİ MÜZE BİNASI
Yazıcı Sakarya’ya yeni bir müze binasının gerekliliğini vurgulayarak “Müze binamızda 2 salon oluşturduk. Binamız Atatürk’ün burada kalmış olmasından dolayı onun anısına 1980’li yıllarda tescil edilerek koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla binanın genişleme imkanı bulunmamaktadır. Mevcut mekanlarla şuan yapmakta olduğumuz müzecilik faaliyetlerini karşılayacak nitelikte değildir. Bu nedenle Sakarya’da yeni bir müze binasına ihtiyaç bulunmaktadır. Şimdi bazı illerimizde Bakanlık tarafından uygulanan Kültür Halk Projeleri var. Benim nacizane fikrim bu projenin Sakarya içinde uygulanmasının doğru olacağı kanaatindeyim” diye konuştu. Sinan Çelik
19 Mayıs 2017 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA