SGK İL MÜDÜRÜ AÇIKLADI: KAYIT DIŞI REKORU TARIMDA19 Mayıs 2017, Cuma

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Sayman üyesi Nadir Öztürk ve yönetim kurulunun hazır bulunduğu ziyarette ilimizin istihdam ve sosyal güvenlik çalışmaları masaya yatırıldı. Sosyal güvenliğin önemine değinen SATSO Sayman Üyesi Nadir Öztürk, tüm kurumlarla diyalog ve pozitif iletişim halinde olduklarını belirtti.
KAYITDIŞI ORANLARI
Sosyal Güvenlik Haftası’nın her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlandığını belirten İl Müdürü Erhan Çavuş, müdürlük çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Ülke genelinde ve Sakarya’da kayıt dışı çalıştırma oranının yaklaşık yüzde 33’lerde olduğunu belirten Çavuş, bu oranın en fazla tarım sektöründe olduğunu, hizmet sektörünün de tarımı takip ettiğini söyledi. İSG çalışmaları neticesinde inşaat sektöründe kayıt dışılığın azaltıldığına dikkat çeken Çavuş, “Sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi ülkenin geleceği açısından önemlidir” dedi.
31 MAYIS SON GÜN
Erhan Çavuş ayrıca SGK prim ödemelerindeki yapılandırma çalışmalarına da değinerek prim borçlularının en geç 31 Mayıs 2017 tarihine kadar tarihine kadar, ilk taksitlerini ödemeleri gerektiğini duyurdu. Çavuş,  “Haziran 2016 ve öncesi SGKya olan tüm borçlar ve gecikme cezaları yapılandırılıyor. SGK yapılandırması yapan ancak çeşitli nedenlerden ötürü 31 Aralık 2016 tarihinde 1. taksit için ödeme yapamayan kişiler, bu ödemelerini yine Resmi Gazetede yayınlandığı tarihe kadar gecikme zammı ile birlikte  31 Mayıs 2017  sonuna kadar, ödemeleri gerekmektedir” dedi. Onur Özen

Bu haber toplam 887 defa okundu.