25 Mayıs 2018

İŞ ARAYANLAR VE İŞ VERENLER SAGİF FUARI'NDA BULUŞTU


Bu yıl 4. sü düzenlenen "İş-Sizi Arıyor" ana temalı SAGİF Sakarya Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı açıldı. Fuarda, İstihdam seferberliği kapsamında ilimiz için 2017 yılı hedefinin yüzde 65’nin gerçekleştiği ifade edildi.

Demokrasi  Meydanında 18, 19, 20 Mayıs 2017 tarihleri arasında ilimizin en çok istihdam sağlayan ve işgücü talebinde bulunan 100'e yakın firması ile 20'ye yakın kamu ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuar açıldı. Fuarın açılışına Vali Hüseyin Avni Coş, Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas ve çok sayıda davetli katıldı.
NİTELİKLİ ELEMAN
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk olarak SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Mehmet Sarıbıyık bir konuşma yaptı. Geçen yıl fuarın 30 bin ziyaretçiyi ağırladığını ifade eden Sarıbıyık, “SAGİF’te bu şehrin tüm dinamiklerinin görev alması çok önemli. Fuarımız üniversite mezunu nitelikli elemanlar, meslek yüksek okulları, meslek liseleri ile firmaların birbirlerine daha iyi ulaşmalarının imkan sağlamaktadır.  Öte yandan girişimciler için yeni fırsatlar yakalanmaktadır” ifadelerini kullandı.
GENEL BİLGİ
Sarıbıyık istihdam artırılması yönünde başlatılan çalışmalar kapsamında 2017 yılı hedefi olan 15 istihdamdan, ilk dört ayda 10 binine ulaşıldığını belirterek, bu fuarların önem arz ettiğini ifade etti. Sarıbıyık’ın konuşmalarının ardından İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk söz aldı. Aktürk, “İşsizlik sadece ülkemizin değil, tüm dünya ülkelerin en temel sorunları başında gelmektedir. Küresel bu soruna karşın ülkemizde son 14 yılda reform boyutunda düzenlemeler yapılmıştır” dedi. 
İŞVERENE MÜJDE
Aktürk konuşmasının devamında  işverenin istihdamına katkıda bulunması amacıyla yaptıkları uygulama hakkında bilgi verdi. Aktürk, “Bu çerçevede, işsizlikle mücadele konusunda yeni bir uygulamayı devreye soktuk. Yapılan düzenleme ile asgari üzerinden çalışanın 2 bin 177 lira olan maliyetini,  işverenlere 1404 liraya düşürüyoruz.  Yani işverenlerin üzerine düşen sigorta ve vergi tutarların  karşılıyoruz. Böylece ilave istihdama katkı sağlıyoruz.  Çalışma hayatında Milli Seferberlik kapsamında,  2 milyona insanı istihdam etmeyi planlıyoruz” dedi.
15 BİN İSTİHDAM
Sakarya’da  15 bin ilave istihdam planlandığını belirten Aktürk, “Nisan ayı itibari ile 9 bin 403 olarak gerçekleşti.  Yıl sonuna kadar bu hedef ulaşmayı çalışıyoruz” dedi. Saü Rektörü Muzaffer Elmas ise yaptığı konuşmada Üniversite olarak dört yıl önce başlatıkları fuarın  bugün çok farklı boyuta ulaştığını söyledi.KÜRESEL REKABET
SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas’tan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, kürsiye geldi. Toçoğlu yaptığı konuşmada, fuarın çok anlamlı bir organizasyon olduğunu ifade etti. Şehrin tüm aktörlerinin bu organizasyonda görev aldığını vurgulayan Toçoğlu, gençlerin Küresel bir rekabet ortamında yer aldığını belirterek, “ Kendisini yenilemeyenin yarış dışına atıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Bizler bu tür etkinliklerle, gençlerimizi iş adamları ve iş dünyası ile buluşturmaya çalışıyoruz.  Nitelikli insan gücü bu ülkenin en büyük zenginliğidir.  İyi yetişmiş insan gücü,  kalitemi mal ve hizmet üretimine katkı sağlayacaktır” dedi.
İŞ-KUR KUYRUKLARI
Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, ise konuşmasına katılımcıları selamlayarak başladı. Atalay şöyle devam etti, “Yılbaşında itibaren Cumhurbaşkanımızın başlattığı çalışma ile  9 bin’in üzerinde ilimizden işsiz iş sahibi oldu.  Daha iyi koşullarda işsizlerin iş bulması çok önemli. Eskiden İş-Kur önünde kuyrukta bekleyen insanlara, iş bulduktan sonra yaşadıkları mutluluğu sorarsanız, her şeyi daha iyi anlarsınız. Bu gün bu fuarın gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.DAHA PROFOSYONEL
SAGİF’in açılış töreninde son olarak Vali Hüseyin Avni Coş konuşma yaptı. Coş yaptığı konuşmada, fuara katılanlara teşekkür etti. Coş, fuarın amacının iş arayan ile eleman arayanları bir araya getirmek olduğunu vurguladı. Coş, “İstihdamı artırarak, üretimi artırmak için çalışıyoruz. Bu çalışmalar destek veren bakanlık, kurum ve üniversitemize, tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Geçen yıl bu fuara Bakanımız Süleyman Soylu’da katıldı. Bu sene daha profosyonel bir tarzda, açılışa hazır hala getirdi. Bu fuarın amacına ulaşacağına inanıyorum. Sakarya istihdam konusunda 15 bir yeni istihdam hedefinin Yüzde 65’ini gerçekleştirerek, kendi alanında önemli bir başarıya imza attı. Bu başarının elde edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bir olarak, diri olacağız hep birlikte  üretimimize, istihdamımıza ve kardeşliğimize sahip çıkacağız”  diyerek fuarın hayırlı olmasını diledi.
Vali Coş’un konuşmalarının ardından, 100'e yakın firması ile 20'ye yakın kamu kurumunun stant açtığı fuarın açılışı yapılarak stantlar gezildi. İ.Şener SAK
19 Mayıs 2017 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA