18 Temmuz 2018

ZAFER KAZAN: PARASINI BOŞUNA HARCAMASIN


Stat arazisinin yeşil alan olarak kalmasıyla ilgili toplantıda konuşan Baro Başkanı Zafer Kazan, ihaleye katılan şirketlere seslenerek, “Bu ihaleyi kazanan şirket rahat olmayacak, parasını boşuna harcamasın. Biz dava açacağız. Gerekirse protesto edeceğiz”

İlimizde bulun sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşları, İnşaat Mühendisleri Odası’nda bir araya gelerek, stat arazisinin yeşil alan kalmasını istedi. Basın açıklamasına İnşaat Mühendisleri Başkanı Hüsnü Gürpınar, Baro Başkanı Zafer Kazan, Demiryol-İş Sendikası Başkanı Cemal Yaman, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Mimarlar Odası Başkanı Sami Kafadar, KAMU-SEN İl Temsilcisi Rahim Varol ve STK temsilcileri katıldı.
STK’LARLA YAŞANAN SÜREÇ
Stat arazisiyle ilgili yaşanan süreci paylaşan İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, “2013 yılında yapılan imar planları, 2015 yılında 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu süreçten sonra mevcut stadyum alanında TOKİ tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 12 Aralık 2016 tarihinde meclis kararıyla onaylanan bir plan değişikliği oldu. Biz İnşaat Mühendisleri olarak bu plan değişikliğine Büyükşehir Belediye Başkanlığı nezdinde 2017 tarihinde itiraz ettik” dedi.
İTİRAZIN GEREKÇELERİ
İtirazın gerekçesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Gürpınar, “Yapmış olduğumuz itirazın gerekçeleri de plan değişikliği yapılarak konut ve ticaret alanı olarak imara açılan bölgenin Kamusal Alan olduğu, mevcut planlarda yeşil alan ve park alanı olduğu, yapılan değişikliğin yürürlükte bulunan imar planı değişikliklerinde uyulması gereken esaslara ait yönetmeliğe aykırı olduğu yönündeydi. Bu sırada konunun tekrar değerlendirilmesini Belediyeden talep ettik. Talebimiz belediye tarafından kabul edilmemiştir. Daha sonra İMO tarafından 24 Mayıs 2017 tarihinde 2. İdare Mahkemesi’nde 2017/487 esas no ile yürütmenin durdurulması ve yapılan planların iptali talebiyle dava açılmıştır. Dava süreci devam ederken TOKİ, 8 Haziran günü Müzayede ile stadyumun bulunduğu alanı satışa çıkarmıştır” dedi.GAR GİBİ OLMASIN
Gar meydanında yaşananların tekrar olmamasını istediklerini ve stat alanının halkın faaliyetlerine ayrılması gerektiğini ifade eden Gürpınar, “Burası mahkemelik bir arsa ve gar meydanında yaşanan sıkıntının burada da yaşanmasını açıkçası biz istemiyoruz. İlimizde yaşayan her vatandaşın hakkının bulunduğu bir alanın kamusal alandan çıkarılarak imara açılmamasını ve satışının yapılmamasını istiyoruz. İnsanlarımızın günübirlik ihtiyaçlarına yönelik olarak eğlence, dinlenme, ibadet ve piknik ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir alan olarak kalmalıdır. Ayrıca çay bahçesi, büfe, otopark, tenis, mini golf gibi sportif faaliyetlerin, sergi salonu, müze, fuar alanı gibi kültürel faaliyetlerin yapılabileceği bütün insanlarımıza açık kamusal bir alan olarak kalmasını istiyoruz. Bunun örneklerini Bursa, Eskişehir, Sivas eski stat yerlerinde göstermiştir” diye konuştu.
HALK OYLAMASI YAPILMALI
Gerekirse stat alanı için halk oylamasının dahi yapılabileceğini belirten Gürpınar, “Stadyum alanı ihalesine katılmayı düşünen isteklilere de, bahse konu alanda mahkeme sürecinin devam ettiğini, ileride mağdur olmamaları için mahkeme sonucunun beklenmesi gerektiğini, hatırlatıyoruz. Eskişehir, Siva, Bursa, Trabzon illerinde yapılan uygulamaların ilimizde de yapılabileceğini, ilimizde yaşayan vatandaşların bunu hak ettiğini, bu konuda gerekirse halk oylamasına gidilmesi ve sonuca göre gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
İHTİYAÇLARIN TESPİT EDİLMESİ
Baro Başkanı Zafer Kazan ise basın açıklamasında, “Bu şehrimizin geleceğine sahip çıkmak adına önemli bir birliktelik. Bir şey yapılırken her zaman şehre katkısı nedir?, orada ki insanların ihtiyaçları nelerdir? sorgulamalıdırlar. Acaba Sakaryalı Milletvekilleri bu işle ilgili şehrimizin ihtiyacının ne olduğunu tespit ettiler mi?, Halkımızın talebini tespit ettiler mi? Dün ve önceki gün başlayan bir imza kampanyası var. Bende ilk gün oradaydım. Her görüşten, her düşünceden insanın geldiğini ve tepki gösterdiğine şahit oldum. Her yer zaten beton oldu deyip imzalayanlar vardı. Gerçekten Sakaryalılar bu duruma tepkiliydiler. İnsanlar merkezin beton bloğundan bunalmışlar bunu açık bir şekilde imza kampanyasında gördük. Hangi akıl bütün ticari merkezi şehrin merkezine doldururda, en değerli arazileri şehrin merkezinde açarda sadece kamu kurumlarını şehrin dışına atarak gelişmesini bekleyebilir. Bugün Sakarya bunu istemiyor, neden bunu Sakaryalılara yapıyoruz? Dolayısıyla burada Sakaryalıların elinden alınan bir değerden bahsediyoruz” dedi.
DAVAYA MÜDAHİL OLALIM
Kazan ayrıca davaya müdahil olunması gerektiğini vurgulayarak, “Bu Sakarya’nın bütün halkının müdahil olabileceği bir davadır. Biz de hepimiz müdahil olalım. Yani bu aynı zamanda taraf olma bilinidir. Bizde Sakarya Barosu olarak bütün işlemlere müdahil olacağız. Elbette böyle bir durum faydalı olacaktır” şeklinde cevapladı. Kazan, ihaleye katılan şirketlere seslenerek, “Bu ihaleyi kazanan şirket rahat olmayacak, parasını boşuna harcamasın. Çünkü bizler bu konuda dava açacağız. Gerekirse protesto edeceğiz, eylemlerde bulunacağız” dedi. Toplantıda AKP, CHP ve MHP il başkanları ve Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret edilerek destek istenmesi kararlaştırıldı.
7 Haziran 2017 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

ERSİN TARANOĞLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUR MU?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA