18 Temmuz 2018

BAŞKAN TOÇOĞLU SATILACAK BELEDİYE ARAZİLERİYLE İLGİLİ KONUŞTU
: SATIN PARAYA İHTİYAÇ VARBüyükşehir Belediyesi meclis toplantısında maddi olarak kötü durumda olduklarını belirten Başkan Toçoğlu, “Bu ara kötü durumdayız. Bir şeyler varsa satın paraya ihtiyaç var” dedi

KÖTÜ DURUMDAYIZ
Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı dün yapıldı. Oturuma Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlık etti. Mecliste 72 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündemde 64’üncü maddesinde yer alan büyükşehir belediyesine ait arsaların satışıyla ilgili Başkan Toçoğlu, “Bu satışlarda ciddi bir şey var mı? Ekmek çıksın bu ara kötü durumdayız” dedi
EKSİYE DÜŞTÜK
Başlarına Türkiye’de kimsenin başına gelmeyen bir iş geldiğini ifade eden Başkan Toçoğlu, “Zaten gelirlerde düşüğüz. Bizim iki kısım gelir kalemimiz var. Birisi İller Bankasından geliyor. Diğeri de ilde toplanan vergilerin iadeleri çıktıktan sonra kalanın yüzde 6’sı gelir olarak geliyordu. Bu da bize aylık 4 ila 6 milyon arası gelirimiz oluyordu. Toplanan vergiler iadeleri karşılamıyor. Eksiye düştük” dedi.
ÖN GÖRÜŞME YAPTIK
Başkan Toçoğlu, “Yaklaşık 162 trilyon vergi toplanmış bu ay ama vergi iadeleri 170 milyon üzerinden gidiyor. Bir de yetmediği gibi sıfır çekiyoruz. Bir de o 8 milyonluk rakamın yüzde 6 payından bize düşen kısmı oraya ayırmışlar. Maliye Bakanlığımızla ön görüşme yaptık. Bu para meselesinde bütün belalar bizi buluyor. Bir şeyler varsa satın paraya ihtiyaç var. Belediyeyi satmayın ama lüzumsuz olanları satın” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste 5 ilave gündem maddesi ile birlikte 72 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündemin birinci maddesiyle ilgili konuşan MHP’li Meclis üyesi Erkal Etçioğlu, Çark Caddesi’ndeki eski İŞKUR binasının devlet kurumu olarak satıldığını ifade ederek, “Belediyenin ilgili birimlerini uyarmak istiyorum. Burası devlet binası olarak satıldı. Maalesef şimdi bir düzeltme yapılıyor. Bu düzeltmeye göre de ardından ruhsat alacak. Alan adam zaten mağazaya çevirip satışını yapıyor. Bu yasalara uygun değil” dedi. Başkan Toçoğlu, “Oraya bakın arkadaşlar. Ruhsatını Adapazarı Belediyesi mi veriyor?” dedi.
HENDEK PARK VE MEYDAN
Hendek Belediyesi’nden gelen talep doğrultusunda Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Hendek’e Kent Meydanı, Yer Altı Otoparkı ve Çevre Düzenlemesi yapılabilmesi için Hendek Belediyesi ile protokol imzalanması hususunda Başkan Toçoğlu’na yetki verilmesi ile ilgili 61. madde oybirliği ile kabul edildi. Maddenin görüşülmesi sırasında Başkan Toçoğlu, “Hendek Belediyemizin böyle bir teklifi var, ortak bir çalışma yapıyoruz. Bu projeyi hayata geçirebilmek için sizden yetki istiyoruz” dedi.
BU ARA KÖTÜ DURUMDAYIZ
Gündemde 64’üncü madde büyükşehir belediyesine ait arsaların satışıydı. Başkan Toçoğlu, Var mı bari ciddi bir şey. Bu satışlarda ciddi bir şey var mı? Ekmek çıksın bu ara kötü durumdayız. Arkadaşlar belki Türkiye’de kimsenin başına gelmeyen bir iş geldi başımıza. Zaten gelirlerde düşüğüz. Bizim iki kısım gelir kalemimiz var. Birisi normal İller Bankasından geliyor. Birisi de bulunduğunuz ilde toplanan vergilerin iadeler çıktıktan sonra yüzde 6’sı bize gelir olarak geliyor. Yani bu da bize aylık 4 ila 6 milyon arası gelirimiz oluyordu oradan. Şimdi bizde Türkiye’de olmamış bir şey oldu.
VERGİLER İADELERİ KARŞILAMIYOR
Toplanan vergiler iadeleri karşılamıyor. Eksiye düştük. Toyota bu hibrit araçları da yapınca ihracat çoğaldı. Yaklaşık 162 trilyon vergi toplanmış bu ay ama vergi iadeleri 170 milyon üzerinden gidiyor. Bir de yetmediği gibi sıfır çekiyoruz. Bir de o eksiden gelen o 8 trilyonluk yüzde 6 payından bize düşen havuzdan aldığımız paradan birde oraya ayırmışlar. Hazine Bakanımızla görüştük, Maliye Bakanlığımızla ön görüşme yaptık. Türkiye’de böyle bir şey yok. Bu para meselesinde bütün belalar bizi buluyor. O yüzden bir şeyler varsa satın paraya ihtiyaç var. Belediyeyi satmayın ama lüzumsuz olanları satın” dedi.ATIKSU ARITMA
SASKİ Genel Müdürlüğü’nün ‘Atıksu Arıtma Çamurları Nihai Bertaraf Tesisi İnşaatı İşi’ için İller Bankası’ndan 24 milyonluk kredi alımına ilişkin Başkan Toçoğlu’na yetki verilmesini içeren 66. madde oybirliği ile kabul edildi. Toçoğlu, “Tabi şimdi arıtma tesislerimiz çoğaldı. Karasu’daki, Geyve/deki bitti, Adapazarı’nda var, Hendek ve Akyazı’da var, Kocaali’de bitmek üzere. Bu çamurlar da tabi biriktikçe bunların telafi edilmesi lazım, talebimiz bununla ilgili” dedi. Etçioğlu “Bizim temelde bu HES’e karşı olmamakla beraber, daha önce bizim grubumuza çevre dairesi tarafından verilen bilgide bir arıtma tesisi yapımı söz konusuydu. Ben o projeye baktım o projenin içerisinde de bu var. Yani acaba o projeyle bu iki şey çelişmiyor mu?” diye sordu.
HAZİNE BORÇLAR
Bazı arazilerin hazine borçlarına karşılık devredilmesiyle ilgili Başkan Toçoğlu, “Hükümetimiz çok sık yapılandırma kararları alıyor. Bu yapılandırmalarda tabi biz çoğu zaman dahil olamıyoruz. Hazine Bakanlığı’yla görüştük. Hazine borçlanması konusunda Türkiye’nin en iyi Belediyelerinden birisiyiz. Hiç bu tür borçlandırmalara gitmedik. Ödediğimiz borçlarda deprem döneminden kalan borçlar. Bunlara karşılık elimizde bizim kullanmadığımız gayrimenkulleri onlara borçtan düşülmesi kaydıyla bir çalışmamız var” dedi.
13 Haziran 2017 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 14 Haziran 2017 , Çarşamba

Haluk Akbay

Hayatlarında kazandıkları maaş ile geçinenler eğer bir özel sektörde çalışma yapmamışlar büyük paraların yönetimini bilemezler. Tıpkı zengin şımarık aile çocuklarının babalarının servetlerini bitirip nasıl iflas noktasına geldiklerinin örneklerini hayatımız içinde ve Sakarya da canlı örnekleri görüyoruz. Saygılarımla

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

ERSİN TARANOĞLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUR MU?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA