25 Mayıs 2018

‘KONUT SORUNUMUZU ÇÖZÜME ULAŞTIRIYORUZ’


Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, geleneksel bilgilendirme toplantısını dün yaptı. Genç yaptığı açıklamada öncelikli olarak ilçenin 18 uygulamasına ağırlık verdiklerini ifade ederek, “Konutlaşma gelişmeye katkı sağlamaktadır” dedi

18 UYGULAMASI
Söğütlü Belediyesi, faaliyetlerinin ele alındığı geleneksel  basını bilgilendirme toplantısını dün gerçekleştirdi. İlimizde ki basın kuruluşların temsilcilerinin katıldığı toplantıda, başkan Genç maddeler halinde yapılanları aktardı. Göreve geldiklerinde öncelik olarak 18 uygulamasına ağırlık verdiklerini söyledi. Genç, “Yaşadığımız çevrede çağdaş ve düzenli şehirleşmeye geçilebilmesi için, Söğütlü Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 bölge, 1500 dönümde İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 18. Madde uygulanıp süreç Kadastro kontrol aşamasındadır. Kontrollerden sonra çıkacak tapularla birlikte süreç sona erecektir” dedi.


ALTYAPI BİTİYOR
Ferizli-Söğütlü ilçeleri kanalizasyon şebeke kolektörü ve Söğütlü ilçesi içme suyu inşaatı çalışmaları başladığını vurgulayan Genç, “Proje kapsamında Söğütlü ilçemize 40 kilometre içme suyu tesisi inşa edilecek. İki ilçe için 45 milyon bütçe harcanacak olan projenin tamamlanmasıyla ilçemiz de kanalizasyon alt yapısına bitmiş olacak. Böylece hem yer altı sularının kirlenmesinin hem de çevre kirliliğinin önüne geçilecek” dedi.  Belediyelerin görevlerinin sadece alt yapı ve imar konuları olmadığını vurgulayan Genç kültürel faaliyetlere de ağırlık verdiklerini söyledi.


KÜLTÜR VE SANAT
Bu kapsamda fotoğraf yarışması düzenlediklerini belirten Genç, “Kültür, sanat ve sanatçıya  verdiği değeri her zaman vurgulayan Söğütlü Belediyesi, sanata merakı olan profesyonel ve amatör fotoğrafçıları her yıl farklı farklı temalar ile bir araya getirerek fotograf yarışmalarını da ilçede gelenekselleştirmeye karar verdi. Böylece Söğütlü'nün özelliklerini daha da ortaya çıkararak tanıtımını yapmanın yanı sıra, fotoğraf sanatı ile  ilçemizi tanıştırmak, ilçemize ait görsel hafıza oluşturmak ve bunu sergileme imkanı doğmuş olacaktır. Fotoğraf yarışmalarımızın ilki Söğütlü'de Kış ile gerçekleşti. Söğütlü İlçesi her mevsimi farklı yaşayan ve bu farklılığı gerek doğasıyla, gerek kültürel, tarihi, sosyal farklılıklarıyla insanlara yaşatan bir mekandır. Yarışma sayesinde bu dört mevsimin bu kadar kusursuz yaşandığı bu yeri biraz daha ön plana çıkarmak ve insanların bu eşsiz güzelliği fark etmelerini sağlamak oldu” şeklinde konuştu.
TURİZM POTANSİYELİ
Söğütlü halkının yıllarca özlemini duyduğu Tarihi Harmantepe Kalesi ve çevresindeki  116 bin 800m2 lik alan Söğütlü ilçe sınırlarına dahil edildiğini belirten Genç, “İlimizin en önemli tarihsel anıtlarından bir tanesi olan  Harmantepe Kalesi, uzun senelerdir Adapazarı ilçesine bağlıydı. Ancak Adapazarı’ndan  kaleye hiçbir şekilde ulaşım olmadığından kurumların görüşleri ve onayları doğrultusunda Bakanlar Kararı ile de kale Söğütlü ilçe sınırlarına dahil edildi. Yurdumuzda çeşitli nedenlerle birçok tarihsel yapıt kırılıp dökülmekte ve çalınmaktadır eğer Harmantepe Kalesi'ni de sahipsiz bıraksaydık sonunda atıl durumda kalacaktı bu nedenle bu güne kadar kalenin düzenli olarak bakım, temizlik çalışmaları belediyemiz tarafından titizlikle yapıldı. Bölgenin rekreasyon ve yollar ile ilgili prjoesini bakanlığa gönderdik, cevap bekliyoruz” şeklinde konuştu.


KONUT VE GELİŞME
Konut artışının ilçenin gelişmesine katkı sağladığını ifade eden Genç bu konuda da bazı çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti. Bu konuda işadamlarından talep geldiğini ifade eden Genç, ilçemizde bulunan OSB’de çalışan 4bin işçiden, bin tanesi Söğütlü’yü. Diğer çalışanlar ise ilçelerden geliyor. Bu işçilerin burada ikamet etmek gerekiyor. Bu nedenle bir çalışma başlattık.  Değişen ve gelişen ilçemizin potansiyelini farkeden yatırımcılar harekete geçti. İlçemizde, özel müteşebbis tarafından yapılan 500 konutun ilk etabın olan 120 adet daire, Ağustos ayında sahiplerine teslim edilecektir. İlçemizde yapılan bu konutların ilçemiz genelindeki konut ihtiyacını büyük oranda azaltacağını düşünülmektedir. İlçedeki, her yıl % 60 oranındaki konut artışı ilçenin gelişimine de katkı sağlamaktadır” dedi. Genç, 3 yıl içerisinde 560 daire ruhsatı, 90 tane ev ruhsatı kesildiğini,  18. madde uygulamaları bittiğinde hali hazırda 300 adet daire ruhsatı kesileceğini de vurguladı.
FESTİVALE İLGİ
Geçen yıl gerçekleştirilen 32. Söğütlü Festivalinde Tarım ürünlerin birçok farklı çeşidini bir arada gören vatandaşların, aynı zamanda ürünler arası karşılaştırma, fiyat mukayese etme imkanını da bulduğunu ifade eden Genç, bu nedenle festivalin ilçe için önemli bir organizasyon olduğunu söyledi. Geçen yıl  165 adet traktör satışı gerçekleştiğini ve 240 adet de tarım ve bahçe ekipmanı satıldığını belirten Genç, “Bu nedenle çeşitli firmalar ve bankalar şimdiden bizle temasa geçmeye başladı. Bu yıl 33. düzenleyeceğimiz Festivalimiz için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Festivalimizi 14 ve 17 Eylül tarihleri arasında yapmayı planlıyoruz” dedi.
OTEL PROJESİ
Söğütlü Belediyesi Başkanı Hüseyin Genç konuşmasının devamında otel projesi hakkında da bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde özel müteşebbis tarafında başlanacak olan otel projesi sayesinde Söğütlü’nin, misafirlerini rahatça ağırlayabilecek konuma gelecektir diyen Genç, “Değişen ve gelişen Söğütlü, turist ve turizmin tanımı ile daha yeni yeni tanışmaya başlamıştır. Bu proje ile de turizmin en önemli ayaklarından olan konaklama ihtiyacı karşılanmış olacaktır” ifadelerini kullandı. Genç toplantının devamında Meslek Yüksek Okulu, Seyir taraşı ve organik Tarım projesi hakkında bilgi verdi. İ.Şener SAK
8 Temmuz 2017 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA