Büyükşehir belediyesinde bu israfa kim dur diyecek? 
 yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Büyükşehir belediyesinde bu israfa kim dur diyecek? 
11 Ocak 2017, Çarşamba

Sakarya Büyükşehir Belediyesi son yıllarda ihtiyaç duyulan ilçelerde kültür merkezleri ya da yaşam merkezleri adını verdiği çok amaçlı yapıları inşa ederek, ilçe belediyelerin tasarrufunda halkın kullanımına sunmaya başladı.

Kuşkusuz bu yapılardan zaman içerisinde “kültür, sanat, konferans”  adı altında yapılacak etkinliklerden toplum adına herkes memnun olacaktır.  
Ancak bu yapılar ilçelere yapılırken  “Bazı ölçütlere riayet edilmediğine” şahit oluyoruz.

Bir yapı yapılırken, hele kültür merkezi adı verilen yapılar, inşaat edilirken belli başlı kurallara uymak gerekir.
Örneğin; bu kuralların başında “İnsanların rahat ulaşabilecekleri” genelde yoğun olarak kullandıkları alanlara, şehir meydanlarında  bu yapıların yapılması tercih edilmelidir.

Bu anlamda yeterli alanları kent merkezleri barındırmıyorsa alternatif semtler, seçenekler yetkililer tarafından kamuoyuna, sivil topluma danışılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Kocaali ilçesinde bu kurallara uyulmadığı, ilan edilen proje sahasına baktığımızda görülmektedir. 


Çünkü büyükşehir belediyesi ilçe merkezinde, gelişime alanlarına-semtlerine yakın ve insanların yoğun ve toplu olarak, gündelik hayatlarını sürdürdükleri alanlara yapılması gereken bir yapıyı, “gelişmesi mümkün olmayan, sadece mahalle halkının yaşadığı” bir yerleşim alanında yapılmasına karar vermişler.


Bu kararın yanlış olduğunu ben söylemiyorum, Sakarya Büyükşehir Belediyesinde danıştığı, bizzat şehir planlamacıları bu tür yapılar için gerekli kriterlere belediyelerin mutlaka riayet etmesi gerektiğini söylüyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu hatadan dönmeli!


Kocaali ilçesi sınırlarında yukarıdaki, şehir planlamacılarının işaret ettiği ölçütlere uyan, alan-yer konusunda sıkıntılar olduğu yetkililerce ifade ediliyor.  
Bu bence “Kocaali Belediyesi yönetiminin ipe un serme” isteğinden kaynaklanmaktadır. 


Çünkü Kocaali’de bu tür, çok amaçlı yapıların yapılacağı alan vardır. 
Bu alan “Kocaali merkezde bulunan, bugün okuyan minik çocuklar için, hem de trafik keşmekeşini önemli bir nedeni olan, öğrenciler ve yayalar için tam bir tehlike yumağının merkezi olan Hürriyet İlkokulu’nun” olduğu alandır.  Kocaali’de milletin parasını yazık etmeyin!.


Ekonomik ömrünü de tamamlanmış bu okulun buradan kaldırılarak yerine, “çok amaçlı, yer altı oto parkı, temalı parkla birlikte komple bir sosyal alan, Kültür merkezi” inşa edilme seçeneğini yetkililer değerlendirmelidirler.   


Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Kocaali Belediyesi yönetimleri “bürokratik uğraşlardan çekinerek işin kolayına” kaçmamalıdırlar.
Kimsenin zaruri olmadıkça ve gerekmedikçe gitmeyeceği, kullanmayacağı bir yapının hem de, kültür ya da yaşam merkezi adı altında bir yapıyı yaparak milletin kıt imkânlarını, bu ülkenin ve ilin kaynaklarını “Oldu da bitti maşallah, hızıyla israf” etmeyin.
Yazıktır..