22 Mayıs 2018

Ömer ALİKILIÇ27 Aralık 2016 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

2016…

Dün gibi. ‘Ne yıldın be 2015’ diye başlık atıp, 2015 yılını uzun uzun yazdığım gün. Daha dün gibi, 2015 yılı için, ‘Çok zor yıldı’ diyerek, 2016 yılına umut ile bakıp, dua ile ‘Bismillah’ diyerek başladığım gün. 2016 yılını bahane edip, mutluluk istedim Allah’ımdan. Ruhuma ilaç, huzur istedim. Öfkeyi yenecek sabır, hayatın güzelliğini görecek göz istedim. Bütün bunlar belli zaman benimle olsa da, acı da getirdi 2016, hüzün de getirdi, efkar da, koyu bir çaresizlikte, çılgın bir öfke de getirdi.
2016, temizliğin temsilcisi olan, bembeyaz kar ile başlamıştı. Beyazdı her yer, temizdi. Sessiz ve delice huzurluydu. Huzurluydu Ocak. Şubat’ın da, kendine göre romantik bir havası vardı. Zalimler sürekli çalışıyor, dünyaya sürekli kötülük ekiyor olsa da, ölmüyordu Mart’ta bu kadar çocuk. Nisan ise, kendine yakışanı yapıp, huzur veren bahar getirmişti. Mayıs’ta, kötü başlamamıştı aslında ama Mayıs’ın 11’inde, Yeni Sakarya Gazetesi köşe yazarı, sevgili kardeşim Talha Cavga’nın ölümü ile birlikte, benim ve Talha’yi samimi olarak seven herkesin, yüreği yasa boğuldu. Özeldi Talha. Vefat ettikten sonra, Talha’nın hayranı olanların anlayamayıp, çözemeyeceği kadar samimi ve adamdı…
Talha’nın hüznü ve hatırası yüreklerde çakılı dursa da, hayat durmuyor yerinde. Zaman durmuyor, gerektiği zaman yiyip içiyor, gerektiği zaman gülüyor, hatta kahkaha atıyor, ölüm, bir an için durdursa da, hayat, insanı kendine bağlamayı iyi biliyor. 2016 Haziran ayı, mübarek 'Ramazan-ı Şerif ile geçti. Ramazan ayını tam anlamı ile idrak edemesekte, Ramazan ayı gelip geçmiş, sonunda bir de bayram hediye etmişti bize. Temmuz, bir bayram ile başlamıştı. Temmuz’un ilk yarısı, normaldi her şey. Sıcaktan herkes uyuşuk, herkes kendi halinde idi. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminden sonrası zaman, gerçekten de farklı akmaya başladı.
15 Temmuz darbe girişimi, 2016 yılına damgasını vurmuş olsa da, o geceki direniş, sonrasında Türk milletinin tuttuğu bir aylık vatan nöbetleri, bir yıla değil, bin yıla vuracak gibi duruyor. Ancak bizler, 15 Temmuz’da bir darbeyi def ettik ama darbeler bizi bırakmadı, bırakmıyor, bırakmayacak ta… Ancak 2016 yılında, mutlu eden, gurur verici şeyler de oldu elbette. Misal, 7 Ağustos Yenikapı mitingi. O mitingin özünde, temizlik görevlisi Ahmet Abi de vardı, iş adamı Mehmet Bey de. Türbanlı sağ görüşlü Fatma Hanım da vardı, modern giyimli, sol görüşlü Ayşe Hanım da. İnsanlar farklı olsa da, istenilen aynıydı. Sallanan bayrak aynıydı.
Ülkede bütün bunlar olurken, kişisel hayatımda da, farklı şeyler oldu. Mesela, sonbaharın son ayında, bir nur geldi elime. Yeni tat geldi ağzıma. Yeni bir tebessüm geldi yüzüme ve adı ‘Zümra’ olan, beni ‘amca’ yapan, huzur geldi yüreğime. Zor geçen bir yılın hediyesi, Zümra oldu bana.
Samansız vefatlar, terör saldırıları, darbe girişimleri, şehitler, suikast planları, FETÖ’nün gerçek ve iğrenç yüzü, gözleri açılanlar, körlüğe devam edenler derken, 2016 yılı, cumartesi günü çekip gidiyor işte. Ülkem için, zor bir imtihan yılıydı 2016. Son olarak, Rus büyükelçisinin suikast sonucu öldürülmesi ile birlikte, tekrar sarsıldık. Ancak bunu yapanın FETÖ olduğunu görünce, ülkede ‘FETÖ mağduru’ olmadığını, bu kişilere acımanın, merhamete çok büyük ihanet olduğunu bir kere daha anladık.
Önümüzdeki pazar günü, miladi takvime göre, yeni bir yıla başlıyoruz. Dilerim, 2016 yılı ile birlikte, kin nefret, öfke gider ülkemden. Hainlik, şerefsizlik, terör ve kan kokusu gider ülkemden. Dilerim 2017 yılı, sağlık, mutluluk, huzur, barış ve beraberlik yılı olur. Huzurlu yıllar Türkiye’m…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

 



 



Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA