18 Haziran 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ10 Haziran 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

7 yıl 1 dava

Günlük hayatımızda hukuka uygun olmayan bir çok olayla karşılaşıyoruz.  Alışverişlerimizde, insan ilişkilerimizde,iş ilişkilerimizde... Hukuk kurallarının insan ilişkilerinin tamamını kapsayacak şekilde bir düzenleme olduğunu ele alırsak yaşadığımız bir çok sorunun hukuk çerçevesinde çözümü mümkün.
Peki ama ne kadar sürede...  1 hafta, 1 ay, 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl... Bilinmez. Avukatların en çok karşılaştığı sorunlardan biri de bu "Dava ne zaman biter?" Haklı olarak herkes problemini makul sürede sonlandırmak, hem manevi hem maddi anlamda doyuma ulaşmak istiyor. Lakin bugünkü sistemimizde bu durum namümkün.
İşte bu sebeplerle çoğu kişi hakkını mahkeme yoluyla aramaktan çekiniyor. Bizim "Seni mahkeme kapılarında süründürürüm!" diye bir kavramımız var. Dikkatinizi çekerim, hakkımı mahkeme yoluyla senden alırım, denmiyor; mahkeme kapılarında beklersin de beklersin, gider gelirsin bu süreçte de sürünürsün, diyorlar. Toplumsal ifadelerimiz nasıl da yaşantımızın sosyolojik bir özeti. Örnek bir başlık:  "Anayasa Mahkemesi, 7 yıl 7 ay süren yargılama nedeniyle tazminat talebinde bulunan vatandaşı haklı buldu."
Oysa yargının adil olması, bir toplumun kendi yargısına güvenmesi o toplumun güvencesidir. bu sürecin uzun olmasının bir tek sebebi yok. 2013'te hakim başına düşen dosya sayısının 780 olduğu verisine ulaşabildim. Avrupa ülkelerinde 100 bin kişi başına düşen hakim sayısı ortalaması 21,3; Türkiye’de bu sayı olması gerekenin yarısı düzeyindedir. Avrupa ülkelerinde bir hâkim, 200 dosyaya bakarken, ülkemizde bir hakim yılda ortalama 1078 dosyaya bakmaktadır.  
Ayrıca mahkemeler, çoğu zaman olayın aydınlanması için başka kurumlardan belge temin etmektedir. Bilirkişi incelemesi ve Adli Tıp kurumundan alınacak raporlar ,bazı davalarda hastanelerden, psikolog veya pedagoglardan raporlar istenmektedir. Gerek iş yükünün fazla olması, gerekse altyapı ve personel yetersizliğinden kaynaklanan nedenlerle, bu kurumlarda da gereken hızda çalışılmamaktadır. Mahkeme, raporun gelmesini beklemek durumunda kalmaktadır.
Bu ve burada sayamayacağım bir çok sebep dolayısıyla bazen işler arapsaçına dönüyor ve insanlar da hakkını mahkeme yoluyla aramaktan çekinir hale geliyor. Yani yargıda işinizin uzaması sizinle muhatap olan avukatınızın, hakiminizin tekelinde değil. Onlar canla başla bu sistemi işletmeye çalışan kişiler. 
Savunma mı yapıyorsun derseniz hayır, sadece mahkeme sürecinizi takip ederken bu bilgiler de aklınızın bir köşesinde bulunsun istedim... Ülkeler kılıçla alınır, ancak adaletle korunur. (Timurlenk) Herkese adalet dolu günler diliyorum...
Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA