20 Mayıs 2018

Cemil CEBECİOĞLU3 Ağustos 2016 , Çarşamba

Cemil CEBECİOĞLU

Anlamaya çalışıyorum

 1998 Yılında Eğitim Sen’in düzenlemiş olduğu DEK(Demokratik Eğitim kurultayı) katılmıştım. Dünyanın her yerinden eğitim çalışanlarının seçmiş olduğu delegeler gelmişti. Müthiş bir deneyimdi. Dünya’da eğitim nasıl ve ne gibi sorunları var,  bizzat o ülkenin çalışanlarından yani birinci ağızdan öğrenebiliyorsunuz. Kulislerde diğer ülkenin eğitim çalışanlarıyla dil sorununu halledebilirseniz tartışabiliyorsunuz.

           İyi kötü bir tercüman bularak dil sorununu çözer gibi olduk ama Fransız Delegesi bir bayan   hilafsız nefes almadan yarım saat konuşabiliyor. Hem onun anlattıklarını anlayamıyoruz hem de soracağımız sorular güme gidiyor. Yanımda Sakarya Eğitim Sen Şube Başkanı rahmetli Hikmet Akvarup var. Bana dönerek “Yahu şu kadının söylediklerini merak ettim. Bir tercüman bul bakalım derdi neymiş”  dedi. Fransızca bilen bir tercüman buluyoruz  ve Fransa'nın o zamanki eğitim sorununu öğrenmeye çalışıyoruz(!)  Fransa Hükumeti  yeni bir karar alarak eğitim çalışanlarının aldığı ücretin belirli bir oranına  %07 sent vergi alma  kararı almış. Kadıncağızın Dünya yıkılmış gibi anlattığı sorunu bu imiş. Rahmetli Hikmet Başkan tercümanlık yapan arkadaşımıza  “Bu hanım kız ne kadar maaş alıyormuş” diye sorarak devam ederek “Söyleyin sussun ben onun her ay kaybettiği parayı cebimden karşılayacağım. Biz burada canımızla uğraşıyoruz.” Dedi.

          Evet, 90’lı yıllar özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde çalışan arkadaşlarımız için gerçekten zordu. Maaş artışı taleplerimiz can derdimizin altında kalmıştı. Bu gün kimse bilmez ama oradaki kirli savaş bizim ve yakınlarımızın en büyük sorunuydu. Ne yaparsak yapalım oradaki olağanüstü halden de hukuksuz uygulamalardan da huzursuz oluyorduk. Hiçbir şey olmasa yakınlarımızın en büyük derdiydik bizler. Hikmet Ağabeyin deyimiyle biz canımızla uğraşırken Fransız  delegesinin ufak bir kesintiye verdiği tepkiye içerlemiştik doğrusu. 

       Biraz sonra kendime bir çay almak için kulisin dışına çıktım. Bir hışımla yanıma geldi Fransız delegesi. Bağıra çağıra bir şeyler söyledi ve gitti. Oysa ben kibarlık edip elimdeki çayı uzatmıştım ona. Kafama takıldı. Vazgeçtim çaydan ve hızla tercümana gittim. “Yahu bu kadın gene bana bağırıp çağırıp gitti. Bir bak bakalım derdi neymiş.” dedim. “Sana da mı?” Diyerek  gülümsedi tercüman. “Hikmet Ağabeye söylediğini söylemiştir.” Diyerek devam etti. “Yani diyor ki siz demokrasiyi savunmanın yolunun böyle küçük sandığınız detaylardan geçtiğini bilmediğiniz için kaybetmişsiniz”

          Ben ise sadece “Ha” diyebildim…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA